Národní srovnávací zkoušky pro zájemce o studium na vysokých školách absolvovaly v sobotu  29.4. 2006 tisíce studentů ve 13 českých městech. Důvody, proč se studenti rozhodli složit tyto zkoušky, byly různé.
Mohli si tak ověřit své znalosti, ale také si pomoci k přijetí na vysokou školu. Pro některé byla důvodem jen atmosféra, která je podobná jako při skutečném přijímacím řízení. 

Celkem se k testům, které zhruba deset let pořádá společnost Scio, přihlásilo přes 6000 zájemců. Jde převážně o maturanty. Zúčastnit se zkoušek však může kdokoli, kdo si testy zaplatí, tedy i lidé, kteří jsou několik let po střední škole. Jedna zkouška přijde na 350 korun. V sobotu účastníci mohli absolvovat maximálně čtyři.

"Přihlásit se může kdokoli, kdo si chce zvýšit šance u přijímacích zkoušek na vysokou školu. Počet zájemců o zkoušky rok od roku roste. Letos máme asi o 300 uchazečů více než loni. Souvisí to tím, že stále více vysokých škol zohledňuje výsledky národních srovnávacích zkoušek,"
řekl  Bohumil Kartous ze společnosti Scio, která zkoušky organizuje. Nejvíce přihlášek podle něj bylo v Brně, kde se hlásilo téměř 2500 uchazečů. V Praze bylo přes 700 zájemců.

Souvisí to i s tím, že brněnská Masarykova Univerzita zohledňuje výsledky předběžných testů při jejich přijímacím řízení. Výsledky zkoušek akceptuje šest českých vysokých škol. Kromě Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, je to Zdravotně-sociální fakulta Ostravské univerzity, Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity či Fakulta informatiky Masarykovy univerzity. Nemají však jednotný klíč pro zohlednění výsledků.
 
Účastníci absolvovali testy z matematiky, základů společenských věd, angličtiny, němčiny a obecných studijních předpokladů.

 

Učitelé souhlasí

Možnost nezávazně vyzkoušet si přijímací testy vítají také pedagogové. "Od společnosti Scio bereme také přijímací zkoušky pro žáky z pátých, sedmých a devátých tříd. Když si to děti mohou vyzkoušet, o 20 procent se zlepší jejich výsledky. Naučí se také dešifrovat dotazy, na které při opravdových zkouškách nedokáží odpovědět jen kvůli nervozitě," řekl jeden z učitelů na gymnáziu.
Zájemci si mohou testy koupit a vyzkoušet i samostatně. Důležitý je ovšem časový limit i samá atmosféra zkoušek.

Testy ze srovnávacích zkoušek jsou podle Kartouse typově stejné, jako testy u přijímacích zkoušek na vysokých školách. Své znalosti při národních srovnávacích zkouškách si mohou vyzkoušet také žáci, kteří se hlásí na střední školu nebo víceletá gymnázia.

 Co na zkoušky říkají sami maturanti?


Hlásil jsem se kvůli vysoké škole. Je to dobrá věc. Člověk si vyzkouší, co umí, nebo neumí a má čas si doplnit znalosti. Nepanuje tady navíc nervozita, protože o nic nejde," chválil možnost zkoušek student gymnázia z Prahy.

Bylo to velmi užitečné. Chtěla jsem si vyzkoušet atmosféru, která bude panovat při přijímacích zkouškách a zjistit, jak obtížné jsou testy. Výhodou je, že tyto zkoušky uznává fakulta, kterou jsem si vybrala pro studium. Budu tak mít lepší výsledek," řekla osmnáctiletá studentka gymnázia z Mostu.

 

Člověk si rád vyzkouší věci, které nezná, nanečisto. Není nervózní a má větší šanci uspět,“ říká Šárka, studentka pražského gymnázia.

 

Maturita nanečisto, přijímací zkoušky nanečisto…. Jak moc to studentům ve skutečnosti pomůže? Je dobře, že se dělají zkušební testy centrálně? Poslala byste svoje dítě na přijímací testy nanečisto?

Reklama