Student Jan Chromý z Českých Budějovic, byl před několika dny, těsně před maturitou, vyloučen ze školy. Důvod? Marihuana! Našel ji u něj na toaletě učitel. Pedagog okamžitě zavolal ředitele, ten potom policii. Během půl hodiny byl Honza u výslechu.

Mladík vyvázl jen s pokutou, protože šlo o malé množství lehké drogy. Ředitel ústavu však rozhodl o jeho vyloučení. Místní řád totiž drogy ve škole výslovně zakazuje, jde o závažné porušení kázně. A Honza nepopírá, že možné důsledky znal.

“Věděl jsem to, ale spousta věcí se dělá a nesmí se to,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Radiožurnál. Dodám ještě, že Jan Chromý byl průměrný žák, který neměl ve škole problémy. Říká, že i když s potrestáním počítal, přemýšlel maximálně o podmíněném vyloučení. Tolik strohá fakta.

Tak. Porušovat řády, ani ty školní, se nesmí. V pořádku. A po každém „zločinu“ by měl následovat trest, říkám si. Fajn. Ale přemýšlím o SMYSLU takového trestu! Komu pomůže? Honzovi? Přestane porušovat řády a pravidla? Přestane se rozveselovat marihuanou? (Mimochodem, on ji na té toaletě NEKOUŘIL, on si ji tam schoval. Chtěl si s ní vylepšit maturitní ples!)

Zkvalitní Jendovi odstřelená maturita budoucí život? Bude z něj chytřejší, vzdělanější člověk?

A co pan ředitel vzdělávacího ústavu? Vyslal tím rozhodnutím svému okolí signál, že je osvíceným pedagogem, který rozumí svému řemeslu a tím pádem i svým svěřencům? A zdalipak vůbec tuší, jaké jsou rozdíly mezi tvrdými a měkkými drogami? A jak by se asi zachoval, kdyby si některý z žáků schoval na záchodě cigarety, nebo třeba láhev rumu? Byl by postih stejně tvrdý jako v případě maléru s marjánkou?

Chraň pánbůh, abych obhajovala drogy. Jsem proti nim. Kdekoli a kdykoli.

Sama mám sedmnáctiletou dcerou, která mi – k mé radosti - tvrdí, že krom nějaké té deci vína, drogu nikdy nevyzkoušela. Žádnou. Ani cigaretu! Zároveň však nepopírá, že patří ve svém okolí k čestným výjimkám. A to chodí, prosím pěkně, na církevní školu! Nemám důvod jí nevěřit, náš vztah je založen na důvěře a přiznávám, že se mi to zatím bohatě vyplácí.

Ale jistě bych taky - hodně mírně řečeno - poněkud znervózněla, kdybych zjistila, že jsou věci jinak, než mi říká, nebo že si zavařila podobně idiotský průšvih, v jakém lítá Budějovičák Honza. Ovšem s tak tvrdým a hlavně definitivním trestem bych rozhodně nesouhlasila.

Nedokážu si představit, že by nějaký, nejspíš málo informovaný člověk, zbavil moje, celkem inteligentní dítě, možnosti dalšího vzdělání. Přemýšlím o tom, jak bych takovou situaci řešila a co bych dotyčnému panu řediteli řekla. Možná bych mu doporučila navštívit stránky Drop In, aby si nastudoval alespoň základní fakta, týkající se drogové problematiky. A zároveň bych se asi obrátila na ministerstvo školství s dotazem, zda v době, kdy Unie svobody prosazuje dekriminalizaci měkkých drog, považuje maturitu, odstřelenou kvůli záchodové marihuaně, za adekvátní postih.

A co vy? Domníváte se, že je vyhození ze školy adekvátním trestem? Máte podobnou zkušenost? Pracujete ve školství? Jak byste takovou situaci řešila vy? Napište nám o tom!

Reklama