Zkrátka společně dobře strávený čas. Spojení Olomouce a vytrvalostního závodu platí po dekádu a někteří to s Mattoni 1/2Maratonem Olomouc vydrželi až dodnes. 15. června 2019 se potkají ve startovní bráně znovu.
5c94e09c48c89obrazek.png

Na startovní čáře toho úplně prvního ročníku tehdy stála i čtveřice mužů, kteří si šli vyzkoušet novou trať, nebo si prostě jen tak zaběhat a zjistit, na co vlastně stačí. Tomáš Vyskočil je učitel tělocviku a dnes i nadšený běžec. “Byl to můj vůbec první závod na trase delší než pět kilometrů. Vždyť já vlastně běhával i kratší vzdálenosti velmi sporadicky, ale motivací proč to zkusit pro mě byla zvědavost, jestli to dám a jaké to vůbec bude,” vzpomíná na pocity před tehdejším závodem Tomáš Vyskočil. A přiznává, že nejlepší výkon se mu podařilo předvést až vloni. “Běželo to samo, počasí přálo a já si ověřil, že zatím nepatřím do starého železa. Zaběhl jsem si olomoucký osobák bez většího tréninku a bez bolesti,” potěšilo ho.

Pro Stanislava Hájka to byl zase jen další z pokusů, jak začít sportovat. Přitom coby středoškolák závodně běhal, než se nakonec nechal zlákat cyklistikou. Jakmile ale pracovní vytížení rostlo, bylo čím dál složitější vyrážet na kole po návratu z práce za soumraku. “Řekl jsem si tedy že běhání bude bezpečnější a dostupnější,” vysvětluje, co ho přimělo znovu nazout tenisky. Když slyšel, že Olomouc hostí půlmaratonský závod, byl rozhodnutý, že zkusí novou výzvu a půjde do toho. “Už jsem ve městě několik let žil a miloval jeho krásy a historii. To mě opravdu „nakoplo“ začít znovu běhat. Začátky byly krušné a pouhé 4 kilometry mě dokázaly odrovnat. To bylo začátkem března. Postupně se ale moje kondice zlepšovala a uběhnout půlmaraton se začalo zdát reálné.” Od onoho osudného momentu Stanislav Hájek běhá dodnes.
5c94e0f204d20obrazek.png

Jaroslav Krátký nikdy závodně neběhal a věnoval se spíše míčovým sportům. Jenže to se změnilo s příchodem půlmaratonské trati do města, když ještě zasedal v olomouckém zastupitelstvu. Proto se s předstihem o konání závodu RunCzech dozvěděl.
“A to byl ten moment, kdy jsem si řekl, že je to výzva, kterou bych chtěl zkusit. Připadalo mi to jako skvělá sportovní akce, která do tak krásného historického města patří. Proto jsem ji z pozice zastupitele nejen podporoval, ale rozhodl jsem se jí i zúčastnit. Toto rozhodnutí mi změnilo život. Ve svých 37 letech se stal sport součástí mého života,” líčí svůj příběh a dodává, že na první závod trénoval zhruba čtyři měsíce, aby nakonec mohl do závodu vyrazit za zvuku Smetanovy Vltavy. “Měl jsem mrazení v zádech a slzy v očích. Kdo to nezažil, nepochopí. Takový nával emocí, energie a atmosféry jsem nikdy nezažil. A věřím, že jsem nebyl sám. Stejné pocity zažívám pokaždé, když se postavím na start dalšího z vašich závodů,” říká Jaroslav Krátký, kterému je dnes 46 let a sportuje až šestkrát týdně.
5c94e11c0467cobrazek.png

Někde na trati se musel potkat také s Josefem Smolichou. Mužem, který překonal sám sebe i boj s chorobou. Před patnácti lety mu lékaři diagnostikovali nevyléčitelnou Bechtěrevovu nemoc, jejíž příznaky lze tlumit jen léky proti bolesti s vedlejšími nežádoucími důsledky. “Přestože mi to lékaři nedoporučili, začal jsem pravidelně a intezivně běhat a bojovat s nemocí pomocí běhu. Od té doby jsem naběhal s „Bechtěrevem“ tisíce kilometrů. Bylo to mé nejlepší rozhodnutí. Namísto léků běh. To je moje krédo,” vypráví Josef Smolicha.

Tehdy stáli na startu s dalšími 1 788 běžci. Letos jich budou další tisícovky. Z tolika sportujících lidí má radost také Olomoucký kraj, který závod podporuje. “K účastníkům půlmaratonu mám velký obdiv. A nejen k nim – uznání si zaslouží všichni sportovci. Moje slova nestojí na vodě, ale na desítkách miliónů korun, které letos smysluplně investujeme do rozvoje sportu,“ řekl Petr Vrána, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu.

Obrovský zájem o půlmaraton kvituje také olomoucká radnice. „Běh je patrně nejstarším a nejpřirozenějším sportem, který lidé provozují. A ačkoliv se zdá, že město je pro běh nevhodné, na olomouckém půlmaratonu se každoročně dokazuje, že i barokní kulisy běžce přitahují. Jsem rád, že si do Olomouce jezdí zaběhat lidé odjinud i profesionálové, a ještě radši, že běhají samotní Olomoučané, protože v cíli je vítězem každý,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.
5c94e156c3eefobrazek.png

A kromě rekreačních běžců, kterým běhání pomohlo změnit životní styl, se na trati premiérově představí také evropská elita v rámci iniciativy EuroHeroes, která si dává za cíl podpořit a ukázat publiku ty nejlepší závodníky z Evropy.

Diváci u televizních obrazovek či v olomouckých ulicích uvidí a závodníci zažijí víc než jen Mattoni 1/2Maraton Olomouc. “Odehraje se tu i štafeta čtyřčlenných a dvoučlenných týmů. Rodiče s dětmi si vyzkouší tradiční dm rodinný běh, vysokoškoláci a jejich profesoři okusí Běh o pohár rektora UPOL. V pátek před závodem otevře své brány nejen závodníkům Moravia Sport Expo - největší veletrh sportovních potřeb na Moravě. Každý příchozí si navíc na olomouckém výstavišti Flora může vyzkoušet některou z více než 40 sportovních, zájemci si mohou zkusit také tradiční Trend vozíčkářskou štafetu. Celkem v letošním roce v Olomouci očekáváme více než 10 000 běžců, půlmaratonští běžci se mohou těšit na speciální dárek v cíli,” zve na oslavu jubilejního ročníku Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech a předseda komise silničních běhů IAAF.

Aby se Olomoučané postupně naladili na půlmaratonskou vlnu, mohou si už příští týden zaběhat s opravdovou hvězdou domácí vytrvalecké scény. Speciální běh Mattoni FreeRun proběhne 26. března od 18 hodin. Poběží se od Výstaviště Flora a běžci tu mohou dostat exkluzivní rady, jak správně na techniku běhu i stravu od sedmnáctinásobné české mistryně Petry Kamínkové.

Zdroj fotografií: RunCzech.
5c94e0a471123obrazek.png

Reklama