Milé čtenářky, s radostí vám přestavuji mladého talentovaného muže, který vás svými pohyby chytne za srdce. Přední star českého tanečního showbusinessu, semifinalista Česko Slovenské SuperStar, choreograf a zakladatel úspěšné taneční skupiny JUSTINCREDIBLE TEAM... to je Matěj Kubec alias Matt Pardus!

C

Dovol mi na úvod otázku: Co pro Matěje Kubce, velkou taneční star, tanec znamená?
Tanec je pro mne všeobecně svým způsobem životní styl. Baví mne lidem předávat vše, co jsem se sám za ty roky naučil. Baví mne, že člověk přijde do sálu a nechá všechny problémy za dveřmi, začne hrát hudba a nemusí myslet na nic jiného, než jaké emoce v něm hudba vyvolává. Může se odvázat a zapomenout na všední problémy. I když může jít „jen“ o hodinu tance týdně, za tento pocit to stojí. Řeknu to jednoduše, kdo by nechtěl protančit život a ještě k tomu celé dny jen poslouchat oblíbenou hudbu?! (smích) Mně se to povedlo a jsem rád, když tento pocit mohu i předat lidem ve svých kurzech.

Tvou hlavní taneční doménou je street dance, řekni nám o něm něco bližšího…
Street dance pochází, jak název napovídá, z ulice. Ve světě je nadřazeným názvem pro všechny tyto streetové styly Hip Hop. Vznikl původně v USA, kde dříve bylo nepřípustné, aby černoši vystupovali v divadlech či muzikálech a jinak prezentovali svůj styl tance a hudby. Začali si tedy tančit sami pro sebe na ulicích. Proto je také street dance jedinečný v tom, že pohyby si může vymýšlet každý tanečník sám a v základu není vázaný ani na partnera. Je to tedy volnost a přirozené následování hudby. Jsou samozřejmě podstyly, kde jsou dané pohyby, které by tanečník měl ovládat, ale stejně jako další styly tance a hudby v dnešní době získávají různé fúze z odlišných stylů, a opravdu jde o individuální pocit tanečníka.

Jak dlouho se tanci věnuješ?
No, skoro 20 let. Od 5 let jsem začal navštěvovat díky mamince, která je také tanečnice, různé kurzy a lekce. Prošel jsem stovky lektorů po celém světě a v podstatě i stejný počet stylů, abych věděl, co mne opravdu baví a naplňuje. A tím jsou streetové styly...

A co malý Matěj, chtěl vždy být úspěšným tanečníkem?
Jistě! Často jsem od malička vymýšlel různé choreografie pro sebe a následně i pro mé taneční skupiny, a pak přišla nabídka od Centra orientálního tance, abych u nich začal vyučovat jako první jiný styl než orientální tanec. Po mně pak přišlo mnoho dalších lektorů a vzniklo Centrum Tance, v podstatě největší taneční centrum v ČR. Tanec vyučuji téměř 9 let a jsem moc rád, že mohu být tak dlouho právě součástí Centra Tance.

Zmínil jsi, že máš své vlastní taneční skupiny, které?
Ano, založilo jsem již několik skupin. První skupina W8 vznikla v roce 2005, fungovala však jen 2 roky. V roce 2008 jsem založil taneční skupinu JUSTINCREDIBLE TEAM, která oslavila před pár dny 6 let fungování a mám z toho obrovskou radost. No a minulý rok jsem pod Centrem Tance založil ještě jednu skupinu X-STREET, a ta funguje hlavně jako skupina, kde dlouhodobě pracuji na pokročilých tanečnících z různých kurzů, kteří se přihlásí na konkurz. Výhodou spolupráce s Centrem Tance je, že členové mohou zdarma navštěvovat veškeré lekce Centra Tance a tím na sobě opravdu pracovat, jak jim čas a osobní vůle dovolí. Za těch 9 let jsem vychoval řadu profesionálních tanečníků, kteří třeba již netancují se mnou, ale člověk je může vidět na opravdu zajímavých akcích.


Máš nějaké osobní úspěchy, se kterými by ses rád podělil?
Tak mimo to, že jsem vyhrál v šesti letech Miss Aerobic (smích)... nemám rád soutěže jako takové, nepřijde mi správné, aby někdo hodnotil něčí výkon. Člověk by měl v první řadě tančit sám pro sebe a pro radost, a to přece nikdo hodnotit nemůže. Dávám tedy přednost profesionální činnosti, tedy komerčnímu využití tance. V praxi to znamená, že to, co nás dělá šťastnými, možná dělá štastnými i diváky, kteří nás sledují. Tvořím choreografie pro různé interprety, koncerty, turné, videoklipy, reklamy a tak. Mám za sebou několikaleté spolupráce např. s Ivetou Bartošovou, Samerem Issou, Karlem Gottem, Nightwork, Victorií, Kosheen nebo Lunetic. Je toho hodně, je vtipné, že do určité doby si člověk pořád aktualizuje životopis, aby vypadal co nejlépe, a pak už to původně tak zásadní musí mazat, aby nebyl moc dlouhý... (smích). Baví mne zkrátka dělat show pro lidi, aby to v nich něco vyvolalo, aby to zanechalo emoce, aby si to zapamatovali. Vždyť přece o tohle v aktuálním showbusinessu jde. Kdo nezanechá vzpomínku, ať už pozitivní, nebo negativní, jako by nikdy nebyl...

Zpět k tvým lekcím, jak vypadají?
Záleží, co si člověk vybere. Nejvíce vyučuji styl Commercial dance, nazval jsem to tak, protože slučuje v podstatě všechny zásadní aktuální komerční styly jako hip hop, house dance, r´n´b, dancehall, reggaeton, twerk, wack a jiné. Styly různě míchám, nebo věnuji lekci speciálně některému z nich. Pak mám hodiny Ladies After Work, což je jednodušší verze normálních lekcí. Očekávám, že do těchto lekcí přijdou lidé, kteří třeba nemají sen se stát profesionálním tanečníkem, ale chtějí si jen zatančit a odreagovat se. Následně mám také vyšší obtížnosti lekcí a různé specificky zaměřené kurzy, openclassy, nebo semináře. Všeobecně v jednorázových lekcích kladu důraz na tanec, součástí pravidelných kurzů bývá pak i řádný stretching a posilování, aby měl člověk dobrou fyzičku a zvládl následné třeba i náročnější pohyby.

Řekne-li se street dance, řada z nás si přestaví tanec, který je určen mladé generaci, jak je to na tvých hodinách? Tančí u tebe jen mlaďoši?
Možná tě to překvapí, ale mám v kurzech tanečnice od 11 do 60 let. Jde opravdu o pohled na život, a když to člověku přijde přirozené a příjemné např. i v 60 letech, tak proč ne. Kurzy pro začátečníky nejsou až tak fyzicky náročné, aby je nezvládl kdokoliv. Často se mi stává, že ke mně chodí i maminky s dcerami zároveň.

Kde všude tě můžeme jakožto lektora zastihnout?
Aktuálně stabilně učím jen v Centru Tance, ale i to mi dává občas hodně zabrat. Přes rok pak pořádáme s taneční skupinou různé jednorázové workshopy po ČR. Pravidelně mě pak lidé často zvou na různé workshopy v ČR i do zahraničí. Jezdím učit na kempy např. v Německu, nebo v Maďarsku.

Na závěr nám, Matěji, ještě práskni, kde se o tobě mohou naše čtenářky dozvědět více, sledovat aktuální novinky atd?
Určitě bych doporučil sociální sítě, jako www.facebook.com/mattpardus, kde jsou většinou všechny aktuální informace. Na youtube kanálu www.youtube.com/empeworld mám řadu videí a nově fungují i oficiální webové stránky www.mattpardus.com

Děkuji ti za rozhovor!

Reklama