Finále Česko Slovenské SuperStar mu uniklo jen o vlásek, porota ho však vyhlásila nejkrásnějším zpěvákem. Za svou pěveckou kariéru si střihnul duet s Ivetou Bartošovou, coby tanečníka jsme si ho mohli všimnout po boku Karla Gotta, Nightwork, Terezy Černochové a mnohých dalších hvězd. O své pěvecké kariéře, životě a plánech se nám exkluzivně pro Ženu-in svěřil mladý český talent Matt Pardus.

ccc

Začneme nejprve pro ty, kteří tě zatím neznají: Jaký styl hudby zpíváš?
Baví mě asi dva hlavní styly. Taneční elektronická hudba a takový ten folk/pop. S novou vlastní tvorbou se nyní budu snažit různě experimentovat na hranicích těchto dvou stylů a vzájemné propojenosti.

Proč?
Taneční elektronická hudba je mi blízká, protože je v ní obrovská energie. Tuto energii mohu lehčeji předat na koncertech v klubech a diskotékách, i když lidé třeba mojí tvorbu slyší poprvé. U folkových písní se zase mohu zaměřit na silné texty a podstatu songu prožít.

Kdy jsi v sobě objevil tento talent?
Od malička jsem si psal různé básně a časem jsem je začal spojovat s hudbou. Hrál jsem na klavír a zpěv mi k tomu tak nějak patřil. Pak jsem tedy začal chodit i na zpěv a posléze jsem si začal produkovat i celkově vlastní hudbu, včetně melodií a textů.

Byl jsi v SuperStar. Jak na tuto dobu vzpomínáš?
Ano, v roce 2011 jsem se přihlásil do SuperStar. Domníval jsem se, že když postoupím, tak se moje tvorba dostane více do povědomí lidí a určitým způsobem to mou práci zviditelní. Vypadl jsem v divadle, tedy tuším v semifinálových kolech.

Jaké tam tedy bylo prostředí co se vztahů a konkurence týče?
Prostředí bylo hektické. Byl jsem na castingu v Bratislavě, kde jsem prošel za víkend dvě kola. Následovaly tři nebo čtyři kola v jednom dni v Praze za přibližně měsíc. Diváci v TV toto všechno vidí v průběhu asi dvou měsíců, ale soutěžící to musí zvládnout v podstatě za 2 dny. Měl jsem již předtím zkušenosti s vystupováním a velkými akcemi, ale Superstar pro mne byl asi největší stres „ever“. Vztahy mezi soutěžícími byly skvělé, v tom všem stresu to bylo odlehčující a hodně nám to pomohlo se vzájemně podporovat. Konkurence je všude, ale pochopil jsem, že nejde úplně o zpěv jako takový, jako spíš o to se trefit do marketingového cíle soutěže. Tedy vím, že excelentní zpěváci se nedostali ani přes první kolo (kde v porotě nesedí ani ti lidé, které vídáme v TV). A to mi soutěže podobného typu znechutilo. Není to objektivní a už bych asi do podobné soutěže nikdy nešel.

ddd


A jak na účast v soutěži vzpomínáš?
V zásadě mi přinesla nové fanoušky a lidé se o mně trošku dozvěděli. V podstatě ze dne na den jsem byl zván na většinu zásadních akcí a večírků v ČR. Což teď může znít divně, ale většina pracovních věcí se dohaduje právě tam. Jsou tam vlivní a důležití lidé, kteří přes den nevysedávají na e-mailu a nehledají na internetu. Takže toto mě na tom bavilo. Ale po pár měsících jsem zjistil, že kvůli těmto akcím nemám čas na svou práci, díky které jsem do SuperStar původně šel. Neměl jsem čas psát nové songy, nahrávat, chodit na zpěv, tančit, nic. Tak jsem od toho upustil a vrátil se zpět k práci. 

Koho jsi měl nejraději?
Hned od prvních setkání jsem viděl obrovský potenciál v Celeste Buckingham, který také po Superstar proměnila v úspěch. Dále jsme během soutěže k sobě měli blízko s Gabrielou Gunčíkovou.

Účast v soutěži ti jistě pomohla ve tvé kariéře, nemám pravdu?
Díky určité chvilkové popularitě jsem měl možnost koncertovat na comebackovém tour skupiny Lunetic, a nebo předskakovat v Praze Kosheen. Což byl můj sen. Dále si myslím, že mě začalo na sociálních sítích sledovat několik desítek až stovek nových lidí, což je pro kariéru interpreta nesmírně důležité.

ddd

Kde tedy teď zpíváš?
Od února mám nový management v Londýně. Aktuálně tam směřuju celkově svou energii a tvorbu. Po třech letech „živením“ se hudbou v ČR jsem pochopil, že to nikam nespěje. Jsem z toho unavený. Čím více se člověk snaží a investuje čas a nemalé peníze do své kariéry, tím více mi přijde, že mu lidé posedlí klasickou českou závistí a nepřejícností hází klacky pod nohy. V ČR je to malý rybník, do kterého nové lidi nepouští. Když pustí, okamžitě se stává stejně nedostupným jako oni. Buď potřebujete obrovský kapitál, který v podstatě podplatí česká rádia a TV, aby alespoň váš song nasadili, nebo musíte být skandální a zajímat bulvár. Já osobně bych chtěl být uznávaný a známý díky svému talentu a pracovitosti, což v ČR není možné. Navíc mám rád styl hudby a pódiové prezentace, které v ČR nejsou obvyklé. Slýchal jsem od novinářů, že zde prorazím rychleji, když si vezmu kytaru a nechám si narůst vousy a vlasy a začnu zpívat česky. Ale proč se měnit, když mám naopak věci, které tito lidé nemají. Pochopil jsem, že se musím snažit pořád víc, ale na jiném trhu a pro jiné obecenstvo.

cccc


Snažil ses tedy prorazit i v zahraničí?
Ano, v Londýně jsem se navíc přihlásil do několika zajímavých soutěží (podotýkám, že ne reality show typu Superstar) a hned v první jsem se dostal do semifinálové 14. Hlavní cenou je vystupování po boku Cheryl Cole, Jay Seana a jiných významných britských interpretů ve Wembley Aréně, kde je kapacita 90 tisíc lidí. Je to pro mě zase po několika měsících obrovská nová motivace a vidím, že to má smysl. Což je inspirativní.

Je to zvláštní, myslela jsem si, že už se v těchto směrech ČR také posouvá do mezinárodních vod...
Tak jak kde a jak kdo. Lidé, co cestují, mají rozhled a přehled a opravdu se mění. Ale klasičtí Češi, co nikdy nevytáhli paty ze svého rodného města, těžko snesou taneční elektronickou show v jejich místní diskotéce, nebo v rádiu. Ale mrzí mě i zaslepenost lidí. Třeba pro příklad mám singl, který pro mě složili producenti rumunské zpěvačky Inny. Poslal jsem tento song na jedno z nejposlouchanějších rádií v zemi, kde v té době hráli Innu snad coby každou druhou píseň, a přišel mi e-mail, že moje skladba se jim absolutně nehodí do dramaturgie písní. No říkám si, že můžu vůbec být rád, že mi někdo odpověděl. Ani to se většinou nestává.

fff

Máš tedy ještě koncerty i v ČR? A kde tě můžeme v nejbližší době vidět? 
Ano, samozřejmě tu ještě žiju a koncertuju. Nejbližší koncert, na který se velmi těším, bude 7. 8. v pražských Žlutých Lázních. Vystoupíme tam společně s Planet House Jam, se kterými jsem nyní nazpíval remix na jeden singl z jejich desky.

Fanynky by určitě zajímalo, zdali máš přítelkyni?
Přítelkyni bohužel nemám.

Kde si můžeme poslechnout tvou tvorbu, či se mrknou na videoklipy?
Tak, můžete mrknout na oficiální stránky www.mattpardus.com, nebo všechny nejaktuálnější informace najdete na https://www.facebook.com/mattpardus.

Mou hudbu si můžete poslechnout na www.soundcloud.com/mattpardus, videoklipy a záznamy z různých koncertů na www.youtube.com/mattpardusmusic. Pak samozřejmě klasicky itunes, spotify atd. To je asi vše (smích).

Matte, moc díky za rozhovor!

Čtete také:

Reklama