Nejvíce roztočů je v ložnici, na lůžku, a to v matraci.  Na jedné matraci je až několik milionů roztočů, dále jsou pak hojně v polštářích a přikrývkách. Průměrně 85 % roztočových alergenů v bytě pochází z postelí.

 

Co se vlastně odehrává za „thriller“ v našich postelích, zatímco my si klidně spíme? Naše tělo lůžko vytápí. Dá se říci, že lůžko, kde spí muž, je vytápěno na teplotu 37–37 °C a lůžko ženy pak na nižší teplotu 34–36 °C. Dýcháním, pocením a odpařováním zvyšujeme vlhkost a také každou noc zanecháváme v posteli určité množství částeček oloupané pokožky. Dle údajů odborníků údajně vypotíme 500 ml/noc a ztratíme několik mg kůže. Speciální mikroklima našich lůžek, které se tak zásadně odlišuje od ostatního okolí, a dostatek potravy zajišťuje roztočům nejlepší podmínky pro jejich růst, vývoj a množení.

 

Roztoči jsou tzv. celoročními alergeny, přesto je jejich koncentrace nejvyšší na podzim a v zimě. V tomto období je zapnuté topení, méně se větrá a je zvýšená cirkulace vzduchu uvnitř místností. Alergické příznaky jsou nejsilnější v noci, kdy jsme vystaveni přímému kontaktu roztočů po řadu hodin.

 

Výběr správného lůžka pro alergika proto vyžaduje velkou péči. Studio JMP vytvořilo pragram lehacích systémů, které jsou vhodné pro alergické pacienty jak z hlediska kvality lehací plochy, tak především z hlediska hygieny a údržby.

 

Pro miminka jsou určeny matrace Adélka z PUR pěny Durén a matrace Eliška z materiálu CELTEX®. Oba typy matrací jsou opatřeny potahem Medical s možností praní do 90 °C, matrace jsou dostatečně pevné a zároveň prodyšné. Naprosto vyhoví požadavkům na spaní pro ty nejmenší. Cena v rozměru 12 x 60 cm: 1.540 Kč (Adélka) nebo 1.910 Kč (Eliška).

 

Matrace Vanda byla vyvinuta speciálně pro děti v růstu ve věku cca  3–18 let (tj. po opuštění dětské postýlky do dospělosti). Matrace Vanda je vyrobena z vysoce kvalitní studené pěny CELTEX®, která má výtečnou elasticitu i prodyšnost. Matrace Vanda má zónovou povrchovou profilaci, která se projevuje mírným změkčením v ramenní oblasti. Matrace je vyrobená z jednoho celku – tj. bez jakéhokoli lepení. Materiál CELTEX® je alergicky neutrální, a tak je matrace vhodná i pro alergiky a astmatiky. Matrace Vanda je opatřena bavlněným potahem Medical, který je možno i vyvařit. Cena v rozměru 200 x 90 cm: 6.560 Kč.

 

Matraci Vanda lze objednat i s vyvařovacím potahem Duopack, který zaručí efektivní údržbu matrace. Matraci můžete „rozepnout“ na dvě části a vyluxovat ji tak i zevnitř. Cena v rozměru 200 x 90 cm: 6.980 Kč.

 

Systém VALTY® – rošt a matraceideální řešení lehací plochy pro alergiky. Matrace VALTY® Alergik v kombinaci s roštem VALTY® nabízí komfortní lehací plochu, nadstandardní provzdušnění lůžka a velmi snadnou a účinnou možnost údržby. Potah matrace je možno prát do 90 °C. Cena v rozměru 200 x 90 cm: 8.290 Kč (rošt + matrace).

 

Pristine je velmi hustě utkaná látka (složení bavlna + umělá vlákna). Efekt: látkou neprojdou roztoči, prach, pyl, chlupy ze zvířat. Látka ale propouští vzduch i vlhkost – propustnost obojího je srovnatelná s bavlnou. Látka je příjemná na omak. Antialergenní povlaky fungují tak jako mikrofiltry nepropustné pro roztočové alergeny. Roztoči tak nemohou proniknout ani do lůžkovin, ani zpět. Navíc potřebují k přežití lidský kožní odpad, jehož průniku do lůžkovin antialergenní povlaky brání. Tím dochází k nedostatku přirozené potravy pro roztoče, a ti důsledkem této dokonalé izolace hynou. Při nepřetržitém uzavření matrace do potahu z mikrovlákna po dobu 5–6 měsíců dojde k vyhynutí roztočové populace uvnitř matrace. Povlaky je možno prát do 60 °C. Z materiálu Pristine se vyrábí box na matraci, ložní povlečení i prostěradla.

 

 

 

www.pokojproalergika.cz