O zdravém spánku se hovoří čím dál častěji. Je nutný k celkové regeneraci těla, přináší fyzický i psychický odpočinek. Pokud mají všechna tato pozitiva přijít, musíte spát v noci klidně, bez zbytečného otáčení a převalování se. K tomu však potřebujete vhodnou postel. Zamysleli jste se někdy, co si představujete pod souslovím dobrá postel? Rozhodně to není překrásný a zdobený rám. Při výběru ležení byste se ale měli především zaměřit na zdravý rošt a vhodnou matraci.Matrací objevíte v posledních letech spoustu, nabízejí je nejen speciální obchody, ale také různé hobby markety a velkoprodejny. Skoro všechny výrobky nesou hrdé označení clinic, zdravotní, ortopedické a podobně. Mnohé z nich jsou ale vhodné spíš jako trampolína pro děti než na spaní.

Dobrá matrace musí správně rozložit zátěž těla a odvádět pot. Měla by být dostatečně pevná, ale na druhé straně také příjemně měkká. Přitom dostatečné pohodlí poskytne takový výrobek, který  je měkčí v oblasti ramen a tužší tam, kde podepírá bederní páteř. Samozřejmě jinak matrace reaguje na to, když si na ni lehne padesátikilová dívka nebo metrákový chlap. Nakupujte je proto nejen  podle ceny a typu, ale také váhy osoby, která na ní bude ležet. Výrobci vždycky uvádějí určité hmotnostní rozmezí, tak nemusíte mít obavu, že byste kvůli posteli nesměli přibrat ani zhubnout nějaké to kilo. Matrace také musí dobře doplňovat rošt, který už doma máte a nebo, což je lepší, si ho kupujete zároveň s ní. A tyto informace vám ve velkoprodejnách poskytnou těžko. I když je to dražší, raději přeci jen zajděte do nějaké speciálky s vyškoleným personálem. Jde přeci o vaše zdraví.Matrace, které se u nás prodávají, lze rozdělit na tři základní  druhy - pružinové, z pěnové pryže a polyuretanové. U pružinových se rozlišují další dva typy: s kostrou Bonell, kde jsou jednotlivé pružiny volně, a u druhých jsou pružiny stlačené o jednu třetinu výšky v sáčcích nebo se také říká taštičkách. Všeobecně panuje mínění, že taštičkové jsou lepší. Ale kvalitu matrace ovlivňují ještě další faktory - množství pružin a jejich vzdálenosti. Důležitá je také tloušťka drátu a průměr závitů, tvar a podobně. Matrace s pružinami v sáčcích může být složena z několika zón různé tuhosti, které jsou umístěné tak, aby správně podpíraly lidské tělo. Kvalitu ovlivňují také další vrstvy, které pružiny přikrývají a obalují.  Další skupinou jsou matrace z pěnové pryže. Vyrábějí se z latexového mléka, proto se také někdy můžete setkat s označením latexové. Směs přírodního a syntetického latexové mléka se při výrobě šlehá na různou hustotu a vulkanizuje teplým nebo studeným procesem. Podle toho vznikají různé typy těchto matrací, které patří k hodně kvalitním. Mají však i své nevýhody - jsou poměrně těžké a hůře se s nimi manipuluje. A hýbat matrací přeci jen občas potřebujete.  Mnohem rozšířenější jsou matrace z polyuretanové pěny neboli molitanu. Jsou mnohem lehčí  než latexové, dokonale prodyšné, a navíc je lze technicky upravit tak, aby vytvářely prostředí nepříjemné roztočům. Tvarovým řezáním a skládáním pěn různé hustoty lze dosáhnout zónování matrace tak, aby byla v oblasti ramen měkčí a kolem bederní páteře tužší. Vaše tělo se má potom v posteli jako v bavlnce.


Důležitý je také potah matrace. Většinou se na jeho výrobu používají přírodní materiály.  Ale nemusí tomu tak být. Například špičku v této oblasti představuje nový umělý materiál Outlas, který byl původně vyvinutý do kosmu. V této látce jsou umístěné  mikrotermické látky, které mění své skupenství podle teploty. Jednodušeji řečeno, zhruba do 34 stupňů Celsia teplo udržují, aby vám nebyla zima. Pokud si postel příliš zahřejete, látky změní skupenství tak, aby ho odebíraly. Nestane se vám tak, že byste se v noci potili horkem nebo budili zimou.Ať už se rozhodnete pro jakoukoli matraci, myslete také na její údržbu. Vždyť povlečení a prostěradlo perete jednou i dvakrát za měsíc, v mnohých rodinách mají i výplně z dutého vlákna. A co matrace? Těm pomohou například speciální chrániče, které lze prát v pračce a dávají se pod prostěradlo. Chrániče tvoří další vrstvu, do níž se zachycují nečistoty, pot a podobně.  Čas od času je vyperete. Přesto se občas doporučuje matraci vyvětrat, vyluxovat, některé mívají i snímatelný prací potah. I přes dokonalou péči vám však matrace nevydrží, nebo by rozhodně neměla vydržet, na celý život. Doporučuje se každých zhruba deset let si koupit novou.

ilustrační foto IKEA a Dřevočal
Reklama