„Proboha, co to máš na sobě? Jak to vypadáš? Ty jdeš někam na maškarní? Nebo na masopust? Nejsi snad členkou nějaké sekty?“ Spráskne ruce matka a nepřestává lamentovat. Co je, to se teď nosí! Nedělej z toho kovbojku,“ odpoví v klidu dcera a s očima v sloup odpluje z matčina dosahu.

Zapomněly jsme? Prošly jsme si tím přece všechny. Dříve nebo později přišlo období, kdy se nám začalo příčit chodit hezky spořádaně a zatraceně konvečně oblečená podle maminčina hesla ať nás lidi nepomluví“.
Chtěly jsme se lišit za každou cenu. A čím nejlépe vyjádřit svůj vzdor, revoltu a světonázor než oblečením. Na to jsme nemusely být ani chytré, ani výřečné, ani sečtělé, stačilo, že budeme vypadat. V touze zapadnout do stádečka svých vrstevníků jsme vyměnily slušné“ pastelové oblečení za drsně rockersky černé, somrácky ušmudlané nebo diskotékově blyštivé... podle toho, ke které partě jsme příslušely.

A stejné je to i dnes. Někdy žasneme, co si na sebe naše náctky“ navléknou. Já už to mám za sebou (snad) a vy, kterých se to dnes týká, buďte v klidu a rády, že nežijete v Japonsku. Tam se mládež (hlavně dívky) zhlédla v Harajuku stylu, který je jakousi směskou punku, gotiky a folkloru. Holky vypadají jako bizarní panenky, panoptikální figurky a čím větší úžas a rozruch svým dekadentním zjevem vzbudí, tím se cítí lépe.

Co na to jejich matky, nevíme. Prostě jiný kraj, jiný mrav.
Pojďte se podívat alespoň obrazem do japonských ulic.Harujuku styl má řadu odnoží.


Toto je Lolita styl:

Gothic Lolita:

 

Decora&Kawaii styl:

Ganguro&Kogal styl:

Cosplay styl:

Inspirovaný folklorem: Harajuku hippie styl:A nejdrsnější Harajuku punk:Pozoruhodnou péči věnují Harajuku holčičky i líčení a účesům. Všechno musí perfektně dotvářet Harajuku image:

Jak byste se tvářila, kdyby vaše dcera přišla takto domů? Myslíte si, že by styl Harajuku mohl dorazit i k nám? Měla jste vy sama období, kdy jste chodila výstředně oblečená?