Veronika, 39
Telefon jsme dceři, která je nyní ve druhé třídě, extra nový nepořizovali, zdědila starý iPhone, kterému stačilo vyměnit baterku. Dostává ho od letoška ale pouze v den, kdy chodí ze školy na kroužek sama a po kroužku ji kontrolujeme, zda dorazila domů. Nosí si ho také na atletický trénink, jednou se stalo, že kvůli dešti byl zkrácený a ona pak půl hodiny čekala, než si pro ni přijdeme. Celý týden jinak telefon leží doma. Ve škole ho stejně mají děti zákaz používat, v družině jakbysmet.


Mirka, 41
Syn svůj první telefon dostal letos, je mu sedm a chodí do druhé třídy. V první třídě jsme ho ještě všude doprovázeli a nebyl důvod ho mít. Od letoška už chodí občas ze školy sám. Dostal klasický tlačítkový, o nějaké surfování na internetu se mu tedy může jen zdát. Překvapivě nebyl syn vůbec zklamaný, vysvětlili jsme mu, že lepší telefon dostane časem a on měl radost i z toho nejobyčejnějšího, který umí jen volat a posílat SMS.


Petra, 36
Jsem zásadně proti. Dcera je ve třetí třídě a nevidím důvod, proč by ho měla mít. Sama ze školy chodí od první třídy a musí se učit samostatnosti. S partnerem jsme v tomto zajedno a tlak okolí nás nezajímá. Nechci ji neustále kontrolovat a nechci si připouštět, že by se jí mohlo něco stát. Přiznávám, že já sama mobil nesnáším a neustále ho někde zapomínám.


Monika, 44
Věřím, že můj názor nebude všem lidem pochuti, ale je potřeba uvědomit si, že žijeme v moderní době. Návyky, které jsme se naučili, už nikdy nevrátíme zpět a bojovat proti tomu je prostě zbytečné. Všem bych doporučila držet od toho děti do šesti let, ale jakmile jdou do školy, patří podle mě mobil do ruky každému dítěti. Já jsem dceři pořídila základní „smart phone“, když šla do první třídy. Teď je v devítce a má samé jedničky.


Simona, 37
Své dceři jsem dala telefon s dotykovým displejem až v sedmé třídě, ale musím říct, že toho trochu lituji. Do té doby měla tlačítkový, ale do dnešní doby kvůli mému iPhonu vzniklo mnoho hádek. Ona ho tak toužila mít, že byla schopná lhát a zapírat do morku kostí. Neustále mi ho brala, když jsem spala, a potom celou noc strávila na sociálních sítích. Myslím, že mě za to trochu nenávidí. Dnes bych jí ho dala určitě dříve.


Johana, 28
Syna jsem měla brzo a teď chodí do druhé třídy. Rozhodla jsem se, že bude mít tlačítkový mobil. Možná je to tím, že já sama vím, co moderní technologie dokáží udělat s člověkem, sama jsem na svém mobilu trávila až moc času. Teď se snažím zbavit se té závislosti a není to vůbec jednoduché. Synovi dám chytrý telefon až na konci základní školy.


Kamila, 49
S dětmi žiji na malém statku a ony jezdí do školy do blízkého malého města. Právě proto, že nechci podporovat moderní technologie, jsem se odstěhovala tam, kde teď bydlíme. Moje tři děti (7, 12, 14) mají jeden tlačítkový mobil, který mají dohromady. Doma mají dohromady jeden tablet, na který mohou denně každý jen na hodinu. Nikdy si nestěžovaly.

Čtěte také:

Reklama