Chcete holčičku? „Pořiďte“ si cukrovku! Podle jihoafrických vědců totiž může nízká hladina cukru v krvi budoucí matky ovlivnit, že ze spermie, která pronikne do vajíčka, se vyvine potomek ženského pohlaví.

Podle serveru idnes.cz tým docentky Elissy Cameronové z University of Pretoria podával skupince myších samic steroid dexamethazon, který blokuje průnik glukózy do krevního řečiště. Látku dostávaly samice v době, kdy mohly kopulovat se samci. Odborníci měřili po celou dobu pokusu obsah glukózy v jejich krvi. Jiná skupina samic dostávala čistou vodu a fungovala jako kontrolní skupina.

Samice ovlivněné dexamethazonem měly 41 % samčích a 59 % samičích mláďat. Ve srovnání s tím porodily samice z kontrolní skupiny 53 % samců a 47 %t samic. V dalším pokusu manipulovali vědci s diabetickými samicemi, které měly vysokou hladinu cukru v krvi. A tyto myši podle očekávaní rodily mnohem více samců než zdravé samice.

Podle docentky Cameronové jsou objevy velmi zajímavé, leč nedokáže zatím vysvětlit, proč hladina cukru v krvi ovlivňuje poměr pohlaví u potomků. Nasvědčuje to však tomu, že by něco pravdy mohlo být na starém pořekadle, které praví, že by ženy měly jíst maso, pokud chtějí chlapce, nebo naopak zeleninu a sladkosti, pokud chtějí holčičku.

Je vám jedno, zda se vám narodí kluk či děvče?

VVS: x krát 10

Reklama