Matky (2021)
Snímek Matky je sice komedií, ale nechybí ani drama. Ostatně péče o děti se bez každodenních menších či větších dramat neobejde. Film ukazuje čtyři různé ženy ve čtyřech různých situacích, které spojuje skutečnost v podobě mateřství. Hrají je Sandra Nováková, Petra Hřebíčková, Gabriela Marcinková a Hana Vagnerová.

61f7b31dbad33obrazek.png
Foto: Matky film se souhlasem hereček

Temná dcera (2021)
Za pozornost stojí také psychologické drama, které se na konci loňského prosince objevilo na Netflixu. Film ukazuje mateřství jako plné rozporuplných pocitů. Na jedné straně by matka chtěla pro dítě udělat všechno, na straně druhé strádá tím, že je k němu připoutaná apod. Hlavní role zastávají herečky Dakota Johnson a Olivia Colman.

37027c74611a35cb878c76228282c35a-resize-1959-1307-.jpg
Foto: Netflix media center

Střípky ženy (2020)
Nejsou to jen vtipné komedie, které s nadsázkou zobrazují realitu mateřství. V dramatickém snímku Střípky ženy je naopak zpracováno téma, kdy se žena stává matkou jen na krátkou chvíli. Po těžkém domácím porodu totiž miminko umírá a ona se musí vyrovnat s drásající bolestí. Hlavní roli si zahrála Vanessa Kirby.

61f79db49cc5dstrip.jpg
Foto: Netflix media center

Tully (2018)
Ve filmu Tully hraje Charlize Theron vyčerpanou matku tří dětí Marlo, která se musí vyrovnat s neustálým kolotočem kojení a přebalování, přičemž prochází poporodní depresí. Film ukazuje i to, že pokud má žena tu možnost, není na ostudu přijmout třeba jen na pár hodin denně chůvu, která s péči o děti pomůže a alespoň trochu matce uleví.

ma1.jpg
Foto: Profimedia

Matky na tahu (2016) a Matky na tahu o Vánocích (2017)
Matky většinou spojuje také to, že samou péčí o rodinu mnohdy zapomínají pečovat také o sebe samotné. A na to upozorňují bláznivé komedie Matky na tahu a Matky na tahu o Vánocích v hlavních rolích s Milou Kunis, Kristen Bell a Kathryn Hahn. V prvním díle se řeší zejména skutečnost, že ať dělají, co dělají, nikdy nejsou pro okolí dokonalé. A tak se rozhodnou o to přestat usilovat a užít si trochu nespoutané zábavy.

ma.jpg
Foto: Profimedia

Druhá nebo první (1998)
Starším snímkem, který se ovšem zaobírá stále aktuálním tématem, je film Druhá nebo první v hlavních rolích s Julií Roberts, Susan Sarandon a Edem Harrisem. Vztahy s dětmi po rozchodu jejich rodičů jsou velmi křehké a někdy je to jako chodit po minovém poli. Zvlášť když se děti musí vyrovnat i s novými partnery dospělých nebo jejich zákeřnou nemocí.

ma4.jpg
Foto: Profimedia

Zdroje: ČSFD, Wikipedia, Netflix, autorka článku

Čtěte také:

Reklama