Prababička, pro kterou nechtěná dcera sehnala domov důchodců. Babička, spořivá žena, které její dcera říká ledová královna a která právě odchází do důchodu. Matka, manželka alkoholika, možná až příliš mírná a ústupná. A čerstvě dospělá dcera, pohledná sestřička, zamilovaná do pečlivého pana doktora. To jsou hlavní hrdinky románu Ivy Tajovské Matky matek.

Čtyři generace
Je to syrový a přitom neuvěřitelně skutečný příběh, popisující životní osudy čtyř generací žen, které si jsou přes pokrevní příbuzenství tak málo podobné. Marie je venkovanka, které vzali domek, zahradu i pejska a uzavřeli ji mezi čtyři zdi. Václava je shánčlivá žena – už v důchodu, ale ve věcech musí mít pořádek. Ilona je stárnoucí čtyřicátnice, která se není schopna odpoutat od muže alkoholika nebo se mu vzepřít. A Monika je mladá kráska, která si svou matku v ještě dětské naivitě idealizuje. A autorka, sociální pracovnice a zaměstnankyně státní správy, si nemusí jednotlivé události vymýšlet – jsou ze života.

Muži žen
Ale Matky matek nejsou jen o ženách – jsou i o mužích. O Václavovi, potulném ševci a budižkničemovi, který si vzal nemilovanou ženu, protože byla těhotná. O Mojmírovi, precizním pilotovi, v němž stáří transformuje pečlivost v pedanterii. O Leošovi, impulsivním a náchylném k alkoholu – typicky lavírujícím mezi rolí milujícího otce a manžela a opilého surovce. Do obyčejného, ale neuvěřitelně poutavého – protože známého většině z nás – příběhu tří generací se zaplete poctivý a mírný „takový ťuňťa“ Radim a jeho žena, alkoholička Radka, jíž jediná nevěra v životě přinesla dceru epileptičku.

Vztahy se zaplétají, emoce bublají a kypí pod povrchem, aby vytryskly divokým proudem, hrdinové se dokolečka motají ve svých problémech a zažitých reakcích na ně, a nikdo není ten dobrý ani ten dokonalý. Zkrátka příběh ze života, napsaný poutavým a přitom nepřezdobeným jazykem – takové jsou Matky matek.

Máte dceru? A setkala se s prababičkou? Zažila jste někdy vztahy mezi čtyřmi generacemi žen? Nebo alespoň třemi? Jaké to bylo? Jak vycházíte se svou babičkou? A s matkou? A co s dcerou?

Reklama