Rumunka, univerzitní profesorka Adriana Iliescuová, porodila tuto neděli ve věku 66 let dceru.

Stala se tak nejstarší matkou na světě.

 

Tato budoucí matka původně čekala dvojčata, ale jedno z nich během těhotenství zemřelo. Některé zdroje uvádějí, že příčinou byl právě vysoký věk těhotné.

Nutno ale poznamenat, že v tomto případě oplodnění ženy nešlo ani tak o dítě. Šlo o splnění jednoho velkého ženského snu, totiž stát se matkou.

 

Co na tom, že až to dítě dosáhne pubertálního věku, bude jeho matce osmdesát let? Tedy pokud se jich vůbec dožije..

A co na tom, že se toto dítě stane s největší pravděpodobností sirotkem ještě než dovrší dvaceti let?

 

Bude moci prožít plnohodnotný život a stihne mu matka vzhledem k věku, předat hodnotné a výchovné rady do života?

Dá se totiž říci, že by v tomto případě rumunské rodičky, mohla být matka babičkou. Ona by totiž mohla s klidem být i prababičkou..

 

Roman Joch, výkonný ředitel Občanského institutu, pro Mf Dnes uvedl: „Tato rodička je sama dítětem. Je nedospělá, egoistická, umíněná..“

Dále ještě tento autor zmiňuje a zvažuje celkový trend umělých oplodnění. Věk rodiček se zvyšuje a ženy nechtějí rodit v mladém a plodném věku.

 

„Co je to za bláznivý svět, když mnozí mladí lidé, fyziologicky způsobilí na otcovství a mateřství nechtějí mít děti..

Vzdávají se z pohodlnosti dětí v mládí, aby po uplynutí plodného období, zatoužili po dítěti coby svém mazlíčku a přiváděli jej na svět nepřirozeným, umělým způsobem, neboť jejich těla nejsou již přirozeně plodná, nýbrž jsou přirozeně neplodná..“

 

Tato na první pohled zvrácená a nadsazená úvaha není od věci.

Věk rodiček se skutečně prudce zvyšuje. Ale u nás není třeba se obávat, jelikož v České republice je věk žen postupující umělé oplodnění limitován.

 

 

Jak jsou ve světě limitována umělá početí dle věku ?

 

Právě v Rumunsku nejsou tyto limity určeny.

Může zde být za pomoci lékařů oplodněna žena jakéhokoliv věku. Ve Francii a Itálii je asistovaná reprodukce možná do padesáti a v USA až do pětapadesáti let. Ve Velké Británii žádné zákonné omezení nemají, ale kliniky si určují vlastní limity. Češky se o pomoc lékařů při početí mohou ucházet pouze do své čtyřicítky.

 

Zdroj: MF DNES

Reklama