Děti občas šlápnou vedle, a proto jsou tu rodiče, kteří by je měli podržet. Ivona (21) dodnes zazlívá své matce, že ji namísto pomocné ruky podala v osmnácti letech kufry.

„Moje matka mě vychovávala sama, otce jsem nikdy nepoznala. Hrozně se snažila, abych to někam dotáhla a šla studovat vysokou školu. Takže chápu, že když jsem za ní pár měsíců před osmnáctinami přišla s tím, že čekám miminko, musel to pro ni být šok. Jenže to, jak se zachovala, bych ani v nejmenším nečekala. Nenašla v sobě ani trochu pochopení, byť ona řešila před osmnácti lety podobnou situaci. Také jí nebylo ani dvacet, když mě čekala. A ani ona za sebou neměla pomocnou mužskou ruku, na mou výchovu zůstala sama,“ vypráví Ivona, kterou její matka postavila před hotovou věc. Půjde na potrat, dostuduje gymnázium a podá si přihlášku na vysokou.

leaveNechtěla ani slyšet o tom, že by si Ivona dítě nechala. Když ale viděla, že s ní žádné domluvy ani výhrůžky nehnou, hodila jí do pokoje kufry. Jestli si prý chci toho bastarda nechat, tak ať táhnu z domu a nechodím jí už na oči. Ano přesně takhle to řekla, dodnes to mám v živé paměti. Nejdřív jsem si říkala, že jen tak blufuje, ale myslela to vážně. Když si chci zkazit život, tak ať to mám se vším všudy. A tak jsem tedy šla,“ vzpomíná. Pár týdnu bydlela u kamarádky, a když našla práci jako pokladní a dostala první výplatu, přestěhovala se na ubytovnu. Její neutěšené prostředí tehdy vyvážily nízké náklady na bydlení.

„Asi nemusím nikomu vykládat, že to nebylo snadné. A ještě hůř bylo po porodu. Dostal mě fakt, že jsem na všechno sama, a musel mi pomoci psycholog. O to silnější jsem ale teď. Vím, že už bych zvládla cokoli. Pavlíkovi brzy budou tři roky a já absolutně nelituji, že jsem se ho tehdy nevzdala. Žili bychom si v klidu, nebýt nedávného setkání s mou matkou. Bylo první od toho vyhazovu z domova,“ svěřuje se Ivona, která ji potkala úplnou náhodou v tramvaji.

„Rozbrečela se a chtěla mě obejmout, ale já couvla. Její omluvy a prosby za odpuštění jsem neposlouchala a dělala, že ji neznám. Poslední kapkou bylo, když začala hladit Pavlíka po vlasech. Popadla jsem ho a vystoupila na první zastávce. Co si o sobě myslí? Vykopne mě a teď čeká, že ji padnu kolem krku? A co by vykládala svému vnoučkovi? Že ho nazývala bastardem a chtělo ho nechat zabít? Ne, tehdy pro mě skončila! A i když mi každý radí, ať to překousnu a odpustím jí, abych měla zase mámu a Pavlík babičku, nemám to v plánu. Ani omylem!“ je rozhodnutá Ivona.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: