Žena z amerického státu Kalifornie, která v pondělí porodila osmerčata, je z jejich narození nadšená, odmítá se však vyjádřit ke zprávám z médií, že již několik dětí má. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Lékaři přečetli na tiskové konferenci připravené prohlášení matky. Její identita zatím ještě není známá.

Žena v pondělí císařským řezem porodila šest chlapců a dvě dívky. Překvapila tak 46členný lékařský tým, který očekával sedm dětí. Všech osm dětí zůstává na jednotce intenzivní péče, sedm z nich dýchá bez pomoci přístrojů.

Zatím se lékaři nevyjádřili ani k tomu, jestli žena byla na umělém oplodnění. Sama řekla, že do nemocnice Kaiser Permanente Center, kde se děti narodily, přišla až po otěhotnění. Právě počet dětí je nezvyklý a naznačuje nesprávnou lékařskou péči, tvrdí embryolog z Atlanty Michael Tucker. Lékař z Kaiser Permanente Center Harold Henry řekl, že ženě nabídli možnost selektivního potratu, který ale odmítla.

Podle nejmenovaných známých, kteří bydlí poblíž bydliště matky, bydlí žena se svojí matkou a dvě z jejích dalších dětí jsou dvojčata.

Narození osmerčat ve Spojených státech poprvé zaznamenali v roce 1998 v americkém Houstonu. Jedno z dětí týden po porodu zemřelo, ostatní však v prosinci loňského roku oslavily desáté narozeniny.

Dosud nejvíce živých dětí - devět - se narodilo ženě v Nigérii.

Reklama