Jednodenního chlapečka přivezli v pondělí večer do Fakultní nemocnice v Olomouci pracovníci Fondu ohrožených dětí. Informoval o tom dnes mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Zaměstnancům Fondu ohrožených dětí předala dítě krátce předtím jeho matka, která je přinesla do sídla fondu v Sokolské ulici. „Stáří chlapečka bylo podle odborníků z novorozeneckého oddělení přibližně 24 hodin. Vážil 3200 gramů a odhadovaná délka byla 51 centimetrů,“ uvedl Havrlant.

Podle prvních vyšetření jde o zdravé a donošené dítě. Zaměstnanci Fondu ohrožených dětí uvedli, že si matka chlapce přála, aby se jmenoval Jiří. V péči nemocnice zůstane pravděpodobně do rozhodnutí soudu o jeho umístění v ústavním zařízení. Jeho opatrovníkem je nyní orgán sociálně právní ochrany dětí olomouckého magistrátu.

Fakultní nemocnice Olomouc má od roku 2005 babybox zřízený a provozovaný občanským sdružením Babybox Statim. Doposud jej matky v tísni využily dvakrát. Poprvé 9. června 2007, kdy v něm zdravotníci našli chlapce, kterého později pojmenovali Stáník. Podruhé 17. března 2008 lékaři v babyboxu nalezli holčičku, která dostala jméno Terezka.

Chápete matku, které odloží své dítě? Myslíte si, že někdy není jiné řešení?