Čtyřměsíčního chlapce odložila jeho matka do babyboxu v sokolovské nemocnici. Za nedlouho poté si pro něj přišel otec vdoprovodu prarodičů dítěte. Oznámil to Ludvík Hess z občanského sdružení Babybox pro odložené děti - Statim. Sokolovská nemocnice kontaktovala sociální péči, policii případ nehlásila.

Odložené dítě se ihned dostalo do péče nemocničního personálu, který jej také prohlédl, chlapec byl zdravý. Dětský primář odhadl věk chlapce na čtyři měsíce. Vpéči lékařů ale nezůstal dlouho. Podle Petry Soukupové ze sokolovské nemocnice si pro chlapce přišli prarodiče s otcem zhruba za hodinu.

„Pro všechny ženy, které dítě odloží, mám plné pochopení. Opuštění dítěte se dopustí ten, kdo dítě vystaví nebezpečí na zdraví a na životě. Ten rodič, který dá dítě do babyboxu, si může být jistý tím, že dítěti bude poskytnuta zdravotní i sociální péče,“ říká autor projektu Ludvík Hess.

Jak babyboxy fungují


Jsou to schránky o rozměrech 100 x 60 x 50 centimetrů, vytápěné na 28 °C a opatřené větráním. Po jejich uzavření se aktivují vizuální a akustické senzory, které přivolají odborný personál, zároveň se automaticky odešle SMS zpráva osmi pověřeným osobám. K tomu dojde až s potřebným zpožděním, aby osoba, která dítě odložila, měla možnost anonymně a nepozorovaně odejít. Bílá schránka je opatřena návodem ve třech jazykových mutacích - v češtině, angličtině a ruštině. Jeden babybox přijde zhruba na 250 000 korun.

Těhotná žena, která ví, že se o své dítě nebude schopna postarat, může zavolat na telefon sdružení Babybox 602 305 139. Může využít i speciální telefonní číslo Fondu ohrožených dětí 776 833 333 pro ženy, které tají těhotenství, nebo již tajně porodily.

První schránka zdosud jedenácti fungujících byla instalována v roce 2005 v Praze. Do dnešního dne vzniklo dalších 21 babyboxů. Zatím poslední otevřenou schránkou je babybox ve Strakonicích.

Reklama