Michaela měla těžké dětství i dospívání. Maminku měla a dodnes má tvrdou, přísnou a podle jejích slov i dost sobeckou. „Máma nikdy nešla pro ránu daleko, o ničem jsem nesměla diskutovat a vše muselo být tak, jak řekne ona. Vedlo to k tomu, že jsem od 15 let utíkala z domu, lhala a dělala jeden průšvih za druhým. Bála jsem se jí a sama sobě jsem si tenkrát řekla, že se takhle nikdy ke svým dětem chovat nebudu. Naštěstí jsem svého slova dostála a mám skvělý vztah se svými třemi dětmi.”

64de8b690649cobrazek.png
Foto:Shutterstock

„Jenže moje utrpení neskončilo. S mámou bojuju dodnes. Je jí dnes 67 a i přesto, že na tom není zdravotně úplně nejlépe, neuvěřitelně mě cepuje. Nejen mě, ale i moje děti. Všechno stále musí být po jejím, a když se náhodou sejdeme na naší společné chalupě, je to peklo pro nás všechny.”

„Máma je netolerantní narcistická a nedá se s ní na ničem domluvit. Svá vnoučata nikam nevezme, nic jim nekoupí a jen rozkazuje, co mají dělat. Není divu, že se na ní nikdy netěší, nechtějí s ní trávit čas a neprahnou po jejím vyprávění. Nedivím se, ačkoliv je mi to trochu líto.”

„Aktuálně řešíme problém s naší společnou chalupou. Patří naší prababičce, které bude letos 90. Nikdy nedělala rozdíly v tom, čí chalupa je. Prostě tam jezdili pracovat všichni, když s něčím potřebovala pomoct, požádala. Jenže samozřejmě na to už sama nestačí a stejně jako to udělala její maminka, i ona chce chalupu věnovat mé mámě. Jenže už teď jsme narazili na kámen úrazu. Naše babi začala rozkazovat, a pokud je potřeba něco udělat, volá mně, manželovi nebo dětem, ať okamžitě přijedeme na brigádu, jestli tam chceme ještě někdy jezdit.”

„Neuvědomuje si, že máme vlastní životy, chodíme do práce a není možné s námi jednat takovým stylem. Má to totiž opačný efekt, my jsme v čím dál tím větší opozici. Nechceme, aby o tom věděla prababička, která už je dost stará a mohlo by ji to mrzet, takže se snažíme to tutlat. Ale s mojí matkou se to nedá, dokonce přemýšlíme, že tam přestaneme jezdit, což bude pro ní fatální, když tam sama nic nezvládne, ale co máme dělat, když se tam cítíme jako ježci v kleci?”

„Nevím, co dělat. Je to moje máma, kterou mám jen jednu, ale už mám dost těch hádek a pocitů méněcennosti. Máma se už nezmění a je to s ní těžší a těžší. Já pořád držím, ale už nemůžu,” říká se slzami v očích Michaela.

Zdroj: respondentka Michaela

Čtěte také:

Reklama