Ne, nejedná se o příběh z červené knihovny, ale o realitu, neboť věková hranice porodnosti se neustále posunuje a dvaačtyřicetiletá maminka dnes není ničím výjimečným.

Mám spolužáka, který je gynekologem. Já sama k němu nechodím, poněvadž jsem do něj byla na střední škole zamilovaná, a tak mi to přijde poněkud žinantní. Ale občas se spolu sejdeme na víno nebo na kávu a on od té doby, co ví, že pracuji v ženském magazínu, tak si se mnou povídá o případech z jeho ordinace. Ne všechny jsou veselé, ne všechny se hodí publikovat, ale tu, kterou mi vyprávěl před nedávnem, o tu se s vámi ráda podělím. Jména jsou samozřejmě pozměněna.

pregnancy

Příběh těhotné maminky a dcery

Maminka, říkejme ji třeba Martina, měla první dítě v šestadvaceti, před nedávnem dokončila vysokou školu. Byla to dcera. Porod byl velmi komplikovaný, ale i přesto si s manželem přáli ještě jedno dítě. Bohužel nějak to nešlo, a tak se smířili s tím, že budou mít jedináčka, o umělém oplodnění neuvažovali. Navíc Martina po čase získala prestižní zaměstnání, které jí zabíralo spoustu času, a tak by ani druhé dítě nezvládala. Stejně tak i její manžel měl velmi náročné povolání.

Děti si nečetly pohádky

Říká se, že jedináčci jsou rozmazlení, ale to nebyl případ Martininy dcery, říkejme jí třeba Aneta. Kvůli velké zaměstnanosti svých rodičů byla zvyklá se sama o sebe postarat už od školních let, ale byla také neustále sama. Jednu babičku už neměla a druhá bydlela na opačném konci republiky.

Samota tíží... a tížila i Anetku. Na konci sedmé třídy začala chodit se svým spolužákem. Martina o jejich vztahu věděla, ale nepřikládala mu nijak zvlášť pozornost. Jsou to ještě děti, alespoň není Anetka tak sama, když oni jsou s manželem kolikrát do noci v práci. Jenomže tyto dvě „děti“ si nečetly pohádky, po nějaké době spolu začaly žít i sexuálně.
A tak se stalo, že milá Anetka v šestnácti otěhotněla, to už byla na střední. Pro Martinu to byl šok, a ještě větší ji čekal, když zjistila, že je těhotná i ona. S něčím takovým už s manželem nepočítali.

Absurdita této nečekané rodinné události

První rodinné rozhodnutí bylo jasné a rázné. Aneta má život před sebou, chodí na střední školu, ještě stihne miniinterrupci. A Martina? Její věk pro těhotenství je už vysoký, a navíc má práci, o kterou nechce přijít.

Jenže jakkoliv se tato dvě rozhodnutí zdála v počátku jasná, uskutečnit je bylo obtížnější. Martině čím dál víc vrtala v hlavě absurdita této nečekané rodinné události. Podle gynekologického vyšetření otěhotněly obě zhruba ve stejný čas, plus mínus pár dní. Oběma jim byl seslán dar nového života a obě ho odmítají.
Neustále se jí honila hlavou myšlenka: „je to jen shluk buněk, nic víc“, ale vzápětí ji přebíjela další: „dva životy, dva nové životy by v naší rodině přibyly a oba současně odmítáme“.

Martina si vždycky přála druhé dítě, ale teď, ve dvaačtyřiceti? Ksakru, co to všechno znamená? Proč to nepřišlo dřív?

Budu respektovat vaše rozhodnutí

Můj kamarád gynekolog měl také těžkou volbu. Udělat oběma miniinterrupci, nebo jim vystavit těhotenské průkazky? Obě ho žádaly o radu a on jim odpověděl: „Ať se rozhodnete jakkoliv, budu to respektovat, je to vaše rozhodnutí. Já vám něco navrhnu, a vy mi to pak budete vyčítat.“ A dal jim týden na rozmyšlenou.

Po týdnu obě přišly. Anetka se rozhodla pro miniinterrupci, mít dnes dítě v šestnácti, to je opravdu brzy. Je to zdravá holka, začne potom ihned brát antikoncepci a děťátko si pořídí, až bude starší.
Dvaačtyřicetiletá Martina se po obrovském vnitřním boji a domluvě s manželem rozhodla, že pokud dopadnou dobře genetické testy, dítě si ponechá. Vzdá se i svého prestižního zaměstnání.

Happy end

Genetické testy dopadly dobře. Martina už je v pátém měsíci těhotenství. Má rizikové těhotenství, ale na miminko se všichni moc těší. Gynekologovi neustále opakuje, že ji až mrazí při myšlence, že by de facto zmařili v jedné rodině, ve stejný čas dva životy. I když ne, u Anetky šlo pouze o shluk buněk, díky kterému se poštěstí druhému miminku už na tento svět přijít. To Anetčino musí ještě nějakou chvíli počkat.

Čtěte také:

 

Reklama