Společnost většinou vnímá těhotenství tak, že ženě jen naroste bříško. Jak moc velký zásah do organismu to ale ve skutečnosti je?
Rostoucí těhotenské bříško je jednoznačně tou nejviditelnější změnou, ale rozhodně ne jedinou. Tělo ženy se musí na 9 měsíců těhotenství “přenastavit”, a to nejen proto, aby zajistilo adekvátní růst vyvíjejícího se plodu, ale také aby se připravilo na porod a následně na poporodní období. Těch adaptací je tolik, že lze bez nadsázky říct, že těhotenství je jedna z největších změn v životě ženy, a to jak po fyzické, tak psychické stránce.

6363af434f644obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jaké další tělesné změny, které ale nemusí být na první pohled zřejmé, u těhotné ženy nastávají?
Těch nenápadných změn je celá řada. Například se zvětšuje objem krve, a to až o více než 1 litr. Zrychluje se též srdeční frekvence. Trávení se zpomaluje tak, aby se z potravy vstřebalo co nejvíce živin. Podobně se mění rychlost vylučování látek z těla a jejich celkový objem. Ve výčtu změn by se dalo ještě dlouho pokračovat.

Jsou to vždy procesy vratné? 
Naprostá většina těhotenských změn je vratná, některé v řádu hodin až dnů, jiné týdnů až měsíců. A pak jsou také změny, například strie, které ženě zůstávají, coby připomínka těhotenství po zbytek života.

Na co si nastávající maminky v souvislosti se změnami v těhotenství nejvíce stěžují?
Charakter a intenzita potíží se mění s délkou těhotenství. Zatímco na jeho počátku dominují zejména nevolnosti a zvracení, v jeho závěru si ženy obvykle stěžují na otoky, bolesti zad, snadněji a rychleji jsou unavené nebo dušné. Hůře se jim spí, trápí je křečové žíly a hemoroidy. 

Co změny psychické? Dají se na těhotenství svést například výkyvy nálad, plačtivost, nebo by je žena měla dokázat ovládat?
Těhotenství je po stránce emocí turbulentní stav. I během jedné hodiny mohou pocity radosti a štěstí vystřídat nejistota a strach. Výrazněji jsou emoční změny patrné na začátku těhotenství, v jeho závěru a po porodu. Druhý trimestr bývá těhotná žena naopak emočně nejvyrovnanější. Na tom, jak bude celou situaci zvládat, má zásadní vliv i její okolí, partner, rodina, přátelé.  

Může ale také hormonální koktejl v těhotenství pomáhat a usnadnit průběh těhotenství a samotný porod?
Ano, určitě pomáhá lépe zvládnout fyzickou zátěž a zejména pak bolest, která porod provází. Většina maminek se shoduje, že již krátce po porodu na veškerou námahu, vyčerpání, bolesti a útrapy v jeho průběhu zapomněly. A to se děje právě i díky hormonům. 

Má psychické rozpoložení rodičky během porodu vliv na jeho průběh?
Jednoznačně. Rodičky, které lépe zvládají porodní stres, jsou více “v pohodě” a vyžadují menší množství léků proti bolesti a lékařských intervencí v průběhu porodu. 

Jaké fyzické změny maminky nejčastěji trápí po porodu?
Bezprostředně po porodu jsou to obvykle změny spojené s případným porodním poraněním, jeho hojením a dále pak s kojením. Zavinuje se také děloha, což některé ženy vnímají bolestivě. Řadu čerstvých maminek trápí rozestup svalů stěny břišní a oslabení svalů pánevního dna, což může vést i k dočasně horší kontrole odchodu moči a stolice.

6363af4ea729cobrazek.png
Foto: Shutterstock

Musí maminka po porodu miminko okamžitě milovat? Nebo se někdy láska k němu postupně vyvíjí?
Nemusí, zvláště po dlouhém a fyzicky náročném porodu často nastupuje nejdříve únava a vyčerpání. Pocity radosti a štěstí z narození miminka se dostaví až později. 

Šestinedělí bývá spojováno s takzvaným „poporodním blues“. Proč se to děje a lze tomu nějak předejít?
Souvisí to opět s již zmíněnými hormonálními změnami a postihuje v různé intenzitě téměř každou čerstvou maminku. Je zcela přirozené, že tak zásadní životní změnu, jakou je narození dítěte, provází silné pocity nejistoty, úzkosti, obavy z budoucnosti a strach z vlastního selhání. Naštěstí jde v takto intenzivní míře jen o přechodný stav, který obvykle během prvních dvou týdnů odezní.

Co když smutek ani úzkosti po šestinedělí nezmizí? Kdy je čas vyhledat pomoc odborníka? Může jim v tom pomoci gynekolog? 
Odborníka by měly vyhledat ty ženy, u kterých takto silné pocity přetrvávají i po více než 2 týdnech od porodu, popřípadě se ještě dále prohlubují. Nemálo žen bohužel tento stav vnímá jako svou neschopnost a osobní selhání. Vyhledat odbornou pomoc se pak často stydí, protože by tím jen tento fakt “potvrdily”. V tuto chvíli může být kromě rodiny nápomocen i ošetřující gynekolog a pokud to stav vyžaduje, pacientku včas nasměrovat k psychologovi, respektive psychiatrovi.

Jak dlouho se tělo ženy vyrovnává s porodem?
Většina těhotenských změn odezní během šestinedělí, některé další pak během následujících měsíců.

Kdo je MUDr. Miroslav Verner?
V oboru gynekologie a porodnictví působí už dvacet let. Pracoval v Ústavu pro péči o matku a dítě jako vedoucí lékař gynekologického pooperačního oddělení, později na klinice v Německu jako primář gynekologického oddělení.
V současnosti je vedoucím lékařem gynekologie v Canadian Medical. Zde se věnuje mimo jiné gynekologickým ambulantním a jednodenním operačním výkonům.
CANADIAN MEDICAL je soukromé zdravotnické zařízení, které přes dvacet let poskytuje prémiovou lékařskou péči na osmi klinikách v Praze a Brně. Vedle praktických lékařů a pediatrů nabízejí kliniky na čtyřicet specializací a také lůžkovou část se dvěma nejmodernějšími operačními sály. Od roku 2012 jsou kliniky součástí české zdravotnické skupiny EUC.

Zdroj informací: MUDr. Miroslav Verner

Tento rozhovor vznikl díky našemu redakčnímu speciálu Mámou bez příkras. A není jediný. Můžete se těšit na mnoho dalších článků a rozhovorů s odborníky z řad gynekologů nebo psychologů, ale také na příběhy samotných maminek.

Čtěte také:

Reklama