Jak už jsem někdy psala, moje dcera Nikol je slabě hyperaktivní, kterýžto termín jsem v té době neznala a nevěděla jsem, že takové děti existují. To jsem se dozvěděla, až když jí bylo devět let.

Ale k tomu těhotenství a porodu. Porod byl divný, když si na něj vzpomenu, připadá mi to spíš jako drogová halucinace. Došlo k němu měsíc před termínem, dítě bylo přidušené, samá modřina a hned ho dali kvůli špatně vyvinuté plíci do inkubátoru. Tam si pobylo 14 dnů, prodělalo dvě žloutenky a zhublo o půl kila.

Ten řev byl k nevydržení

Když mi Nikol dávali domů, byla údajně bez jediné vady - jen dohnat ten předčasný porod (tu hyperaktivitu nikdo neobjevil). Asi vás nepřekvapí, že takové mimino stále brečelo. Mě to tenkrát překvapilo. Nikol probrečela nejméně 10 hodin denně, byla to vlastně naprosto celá doba jejího bdělého stavu. Život, jaký jsem vedla, byl v mých očích očistcem, a musím se přiznat, že i když jsem se o dceru starala s veškerou zodpovědností a naše paní doktorka mě do nebe chválila, mateřská láska se dlouho nedostavovala. Dnes si myslím, že jsem trpěla poporodní psychózou, o jejíž existenci jsem tenkrát také nic nevěděla.

Kojit jsem nebyla schopná, mléko se mi netvořilo, manžel nebyl ochoten v noci k miminu vstát ani jednou, všechno bylo úplně jinak a tisíckrát hůř, než jak jsem si představovala. Vybavuji si telefonát s mojí kamarádkou, které jsem říkala, jak je strašné být matkou, a kdybych to věděla, tak bych do toho nikdy nešla.

Taky jsem zoufalstvím brečela a stále čekala na něco, co mou situaci změní. Únava z nevyspání, stálý křik, že se otřásaly okenice, a prakticky nikdo, kdo by mi na pár hodin ulevil. Nechci, aby to vypadalo jako stěžování - dítě bylo zdravé, jen vůbec ne pohodové, ale doktorka mě vždy ujišťovala, že prostě některé děti takové jsou, že musím vydržet.

Vydržela jsem a po třech měsících jsem cítila, jak se konečně dostavuje ta opěvovaná mateřská láska. Nikol už v té době tolik nebrečela, hezky na všechno reagovala, takže byla radost s ní být. Fakt ale je, že mateřský pud

Jak probíhalo vaše těhotenství? Bylo plánované, nebo sehrála roli náhoda? Jak jste se cítila? Prožila jste nějaké komplikace? Jaké zkušenosti  máte s lékaři? Co vám pomohlo s těhotenskými problémy? Trápily vás speciální chutě (třeba zmrzlina s okurkou)? Jak jste se připravovala na porod? Bála jste se? Byl u porodu váš muž? Pomáhal vám? Hýčkal si vás? Byl bezradný? Nechal všechno na vás? Jak probíhal porod? Jak jste se cítila těsně po něm? Milovala jste své dítě hned od počátku nebo to chvíli trvalo? Trpěla jste poporodní psychózou? Jak jste si zvykala na roli matky?

Pište své zážitky, vzpomínky, bolesti i radosti na adresu:

redakce@zena-in.cz

Reklama