baby

Bez problému kojíte své miminko, ale najednou jako by mu vaše mléko nestačilo. Pravidelné intervaly krmení se zkrátily, takže jí třeba i po jedné hodině, ale přesto má stále hlad? Nepropadejte panice, může jít o dočasný růstový spurt.

Vaše miminko je neklidné, plačtivé a stále hladové i přes to, že dodržujete pravidelné intervaly kojení, jaké mu ještě před pár dny vyhovovaly? Nehledejte hned chybu ve svém mléku! S velkou pravděpodobností právě prožívá růstový spurt, což je náhlé zrychlení růstu. Jak fyzického, tak i psychického. A to vyžaduje větší přísun energie. Tento trýznivý hlad ale trvá jen krátce. Obvykle se vše vrátí do normálu nejdéle do jednoho týdne. Pokud ne, maminka by se měla zamyslet i nad tím, zda dostatečně jí a pije ona sama.

„Když bylo Matyášovi půl roku, najednou jsem měla pocit, že mu moje mléko nestačí. Ani ne hodinu po kojení už zase plakal a dožadoval se dalšího krmení. Celkově byl hrozně neklidný. Moje tchyně mi říkala, že mám určitě málo mléka, nebo že je třeba už málo výživné. Proto bych prý měla přejít na sunar. Vyděsila mě tak, že jsem nakoupila umělé mléko. Ale pak mi to nedalo, napadlo mě poradit se ještě s laktační poradkyní. Ta mi doporučila, abych vydržela a kojila dál, že se to brzy spraví. A taky že jo! Během čtyř dnů se syn uklidnil a zase jsme se vrátili k původnímu harmonogramu kojení,“ svěřuje se maminka Zdena (31).

Kdy jej očekávat?

Právě šestý měsíc je jedním z období, kdy ke zrychlenému růstu dochází. Podle odborníků to bývá nejčastěji v období několika prvních dní doma, kolem 7. až 10. dne, 2 až 3 týdnů, 4 až 6 týdnů, dále pak ve 3. měsíci, 4. měsíci, 6. měsíci a 9. měsíci. „Děti ale neznají kalendář, takže se každé dítě může chovat jinak. Růstový spurt nekončí po 1. roce života. Většina maminek pozoruje tyto změny každých pár měsíců i v batolecím období. A dále pak v pravidelných intervalech během dospívání,“ uvádí na stránkách Laktační ligy MUDr. Anna Mydlilová, která je vedoucí lékařkou Národního centra kojení.

Některá miminka jsou během růstového spurtu tak vyhladovělá, že se rozčilují a pláčou i během kojení. Proč to dělají? Mléko jednoduše neteče tak rychle, jak by právě potřebovala. Proto by se maminky měly obrnit trpělivostí a kojení hned nevzdávat.

Kojte dál!

breast feeding

„Je nutné se řídit potřebami dítěte. Častějším kojením dítě automaticky dostává více mléka a častým přikládáním se laktace zvyšuje. Není nutné v tomto období dítě dokrmovat umělou formulí. Dokrm nebo nedostatečně časté kojení negativně ovlivňuje přirozenou reakci zvýšené laktace při růstovém spurtu. Může dojít až k zástavě kojení, což je veliká škoda,“ radí doktorka Mydlilová.

Kde vám poradí?

Nejste si i přes to jistá, zda jde právě u vás o růstový spurt? Nebo potřebujete poradit s jiným problémem ohledně kojení? Obraťte se na online poradnu Laktační ligy, nebo zatelefonujte na Národní linku kojení: 261 082 424 (ve všední dny od 8 do 13 hodin.

Čtěte také: