Ne nadarmo se říká, že je člověk pilný jako včelka. Konkrétně jako včelka sběračka, protože to je právě ta, kterou často potkáváme na loukách a květech. A ta se opravdu nezastaví.

 

Nasbírané bohatství včela shromažďuje ve svém medovém váčku. V úlu ho pak pěkně vyvrhne. Na to čekají jiné včelky, které vše promísí se slinami, a nakonec tak přemění sacharózu na hroznový a ovocný cukr. Potom je nektar uložen do plástve a suší se.

 

Med

Jeho blahodárné působení na náš organismus je především ve snadné stravitelnosti. Med také podporuje trávení, je výborný na posílení nervové soustavy, má dobrý vliv na srdce a na organismus působí jako čistič od nahromaděných jedů.

Zevně lze s velikým úspěchem medem potírat špatně se hojící rány a okoralé nebo praskající rty.

Pokud máte dlouhé vlasy a chcete jim jednou měsíčně věnovat opravdu kvalitní péči, používám masku, kterou připravuji z ovesných vloček přelitých teplým mlékem s pěti lžícemi medu. Směs nechám 15 minut stát a potom ji nakydám na hlavu. Po zhruba 20 minutách opláchnu. Včelky nám ale nedávají jenom med.

 

Pyl

Na včelím kožíšku a nožkách se při práci zachytává také pyl. Pro nás je pyl přínosný především ve chvíli, kdy je naše tělo vystaveno větší zátěži. Například v zimě, nebo když jsme psychicky přetěžováni. Pylová zrnka, která se dají u včelařů tak jako všechny včelí produkty opatřit, jsou tvrdá, a proto je dobré rozpouštět je například v jogurtu. Moje malá dcera je ovšem s úspěchem chroupe.

 

Pyl je prospěšný všude tam, kde je potřeba pečovat o kůži zevnitř. Výrazně posiluje organismus, nervy a podporuje prokrvení. Také se vyplatí, když nás zlobí střeva, a pokud potřebujeme celkově zvýšit svou výkonnost.

 

Propolis

Když do úlu pronikne nevítaný host, včelky jej okamžitě usmrtí. Jenže už ho nedokáží z úlu dostat ven. Aby proto ochránily sebe i líheň před zhoubnými jedy a infekcí, potahují včely všechna cizí tělesa vrstvou propolisu.

 

Propolis je přírodní antibiotikum. Vyplatí se všude tam, kde je potřeba cokoli desinfikovat. Výborně se mi osvědčil u dětí při léčbě aftů, letních ekzémů, ale i odřenin a drobných poranění. Též se používá na krvácející dásně. Vnitřně je propolis dobrý na posílení obranyschopnosti.

 

Mateří kašička

Nejlepším a také nejvzácnějším produktem, který nám včelky poskytují, je mateří kašička.

Tímto zvláštním výměškem slinných žláz včelky krmí vybrané larvy. Díky této substanci se z vybraných larviček vyvinou včelí královny více než dvojnásobně větší než normální včelky. Jejich život je dlouhý i šest let a každý den svého života nakladou až 2000 vajíček. Ostatní včelky, které tento „zázrak“ nedostávají, žijí jen zhruba šest týdnů a jsou neplodné.

Mateří kašičku pořídíte od včelaře pravděpodobně v 10 ml injekční stříkačce, kde budete mít už nadávkováno.

Výborná je pro čerstvé maminky

Po porodu jsem vždy jednou denně užívala jeden dílek ze stříkačky pod jazyk (je potřeba to vydržet, protože je hnusná, ale stojí to za to).

Rekonvalescenci jsem absolvovala naprosto bez problémů, nic mě nebolelo, nebyla jsem nijak unavená, velmi krátce jsem krvácela a psychicky jsem se cítila také velice dobře.

Mateří kašička obsahuje vzácné enzymy, které mají obecně blahodárný vliv na náš organismus. Působí na obnovu buněk a celkově ozdravuje všechny orgány. Mateří kašička je stále ještě předmětem zájmu vědců, protože celkový rozsah jejího působení ještě není zcela prozkoumán.

 

Milé maminky, každé pondělí najdete na Ženě-in podobný tip právě pro vás. Napište nám, co by vás zajímalo a jakou problematiku byste uvítala.

Máte zkušenost se včelími produkty? Pomohly vám?

Reklama