kid

Když jsem na poradě předhodila téma mateřská, nesetkala jsem se zrovna s aplausem. Ne že by to nebylo dobré téma, to jistě je, ale co si já, jakožto „vysloužilá“ matka, můžu ještě pamatovat? Pravda, je to už bezmála dvacet let, co jsem si užívala se svými malými ratolestmi, ale stále to mám v živé paměti. Kromě toho jsem přesvědčena, že se toho od té doby moc nezměnilo. Starost o děti zůstává převážně na ženách. A možná to mají v mnohém ještě těžší, protože je ekonomická situace nutí mateřskou zkracovat, nebo si při ní alespoň přivydělávat, takže se svým dětem nemůžou věnovat tolik, kolik by chtěly.

Já jsem vlastně klasickou mateřskou neměla. Jako výtvarnice na volné noze jsem si nemohla dovolit dlouho práci odmítat. To bych udělala jednou, dvakrát a pak už by nikdo nezavolal. A tak jsem pendlovala mezi prací a dětmi a musela to skloubit. Ale tenhle „způsob“ mateřské mi naprosto vyhovoval. Práce pro mě byla svým způsobem odpočinkem, vysvobozením z každodenního tance kolem plen (tehdy ještě nebyly papírové), vaření a úklidu. Když jsem začínala mít pocit, že mám místo mozku krupicovou kaši a že má rapidně se zužující slovní zásoba stačí leda tak na témata o dětských prdelkách, práce mi pomohla. Udržovala mě v kondici, dávala mi sebevědomí, a pak jsem se zase ráda vrátila k těm prdelkám a mohla se jim věnovat.

Podobnou mateřskou možná prožívají dnes ženy podnikatelky. Jinak je to u těch, které jsou zaměstnané. Jako moje neteř. Před mateřskou pracovala jako sestra na JIP. To je práce, kde se musíte neustále vzdělávat a rozšiřovat si kvalifikaci, abyste neztratila krok s vývojem, a tím pádem šanci na uplatnění v oboru. Nebylo to pro ni jednoduché, dojížděla na různé kurzy a školení, ale v podstatě jí nic jiného nezbývalo.

Pak stála před rozhodnutím, zda mít druhé dítě, nebo se vrátit do zaměstnání. Nakonec se rozhodla pro dítě a obětovala „kariéru“, protože se dvěma dětmi už by tak náročné zaměstnání s třísměnným provozem zvládnout nemohla. Co bude dělat po mateřské, neví, protože v malém městě, kde žije, zrušili nemocnici a šance na zaměstnání v oboru je mizivá. Naštěstí má její manžel dobře placenou práci, takže si teď mateřskou opravdu užívá. Je to výjimka?

Jakou jste měly nebo máte mateřskou vy, milé ženy-in? Pojďte si dnes na téma Mateřská povídat. Jste s dětmi doma? Užíváte si to? Co vám to přináší, a co vás naopak ničí? Jak dlouho chcete být na mateřské? Udržujete kontakt s prací? Sebevzděláváte se? Jak se díváte na tatínky na mateřské? Váháte s dalším dítětem kvůli kariéře?

Napište nám o svých zkušenostech, podělte se o své názory i rady, pošlete třeba fotky svých ratolestí, pojďte si udělat hezký mateřský den.

Své příspěvky posílejte na redakce@zena-in.cz

Máme pro vás připravený tento dárek. 

Dárek

Reklama