6418418c7248fobrazek.png
Foto: Shutterstock

Nečekala jsem takový zápřah, přiznává Martina (28)

Upřímně? Představovala jsem to úplně jinak. Tak, jak mateřství prezentují v reklamách. Spokojeně spinkající miminko, usměvavá maminka, pyšný tatínek… A ono houby! Je to pořádný zápřah. Vůbec se nevyspím, dvouměsíční Ela neustále pláče, visí mi na prsu nebo potřebuje přebalit. A to celé stále dokola. Na sebe nemám ani trochu času. Jak jen to dělaly ty vystajlované matky s luxusními kočárky, co jsem je předtím potkávala, jak dopoledne korzovaly v nákupáku? Podle mě tam měly jen panenky! Jinak to není možné. Já vypadám jako chodící mrtvola, co týdny nezamhouřila oka. Na tenhle čtyřiadvacetihodinový zápřah se předem nikdo nemůže připravit.

Ničí mě ta zodpovědnost, trápí se Marie (37)

Mám třítýdenní miminko a trnu hrůzou, že něco pokazím. Co když mu nedávám dostatečně často najíst? Co když pláče kvůli něčemu vážnému? Jak poznám, že ho něco bolí? A jak posoudit, co je pro něj to nejlepší? Je příšerné rozhodovat za někoho jiného. Navíc za toho, koho milujete nejvíc na světě. Připadám si už jako blázen. Manžel to má na háku. Prý takhle vyrostly už miliardy dětí, takže naše nebude výjimkou. Jemu se to mluví, on s ním není celý den a celou noc. Matky to mají v tomhle zkrátka horší.

Kojení je pro mě noční můra, svěřuje se Kateřina (30)

Nahlas to neříkám, ale závidím ženským, které nemůžou kojit. Fakt. Moje dvoutýdenní miminko mi v tomhle směru dává pořádně zabrat. Mám rozkousané bradavky, každé přiložení pekelně bolí. Už jsem v kontaktu s laktační poradkyní, tak snad si to trochu sedne. Kojení vypadá jako něco samozřejmého, triviálního, ale opak je pravdou, jak jsem po porodu zjistila. Proč mi už v porodnici nikdo neřekl, že existují nějaká pravidla kojení? Polohy, správné přiložení a podobně? Mohla jsem si ušetřit plno starostí.

Hormony mě totálně ovládly, říká Markéta (30)

Úplně jsem přestala mít chuť na sex, zato u každé hlouposti brečím. Klidně i u reklamy, kde se mihne miminko. Všechno mě děsně dojímá. Hormony se mnou tlučou ze strany na stranu, chybí mi moje staré já.

Okolí má dojem, že si jen užívám volna, zlobí se Terezie (34)

Ať už někdo zařídí, aby se to nejmenovalo mateřská „dovolená“! Protože to fakt není, ačkoli si to každý kolem mě myslí. Přítel má pocit, že když jsem doma s miminkem, měla bych toho stihnout plno. Dokonce mi už i dohazuje nějaké brigády na doma. Vůbec nedokáže pochopit, že s kojencem se fakt nenudíte. Pořád potřebuje moji pozornost a usne jen na procházce v kočárku. Jakmile zaparkuji před prahem domu, je zase vzhůru, takže je po klidu. Dokonce i moje bezdětné kámošky mají pocit, že se doma kopu nudou do zadku. Jak já jim přeju, ať už taky porodí!

Nevycházím s penězi, o práci nemůžu zavadit, svěřuje se Petra (23)

Víte, co mě deptá úplně nejvíc? Že mám práci, kterou nemůžu vykonávat i na mateřské, z domova. Jak já bych něco dělala! Vypadla aspoň na chvíli z toho stereotypu! Myslím aspoň psychicky, když ne fyzicky, protože nemám hlídání. Už si hledám nějakou brigádu, ale zatím marně. Většina nabídek na internetu na práci z domova jsou chytáky na prachy. A taky mě štve, jak málo je „práce maminky“ ohodnocená. Celý den se nezastavím, ale ani tak s penězi nevyjdu.

Zdroj informace: respondentky autorky

Čtěte také: