Ale abychom jim nekřivdily, jsou mezi nimi i jedinci, kteří z nejrůznějších důvodů také volí tuto formu, jak se více věnovat svým dětem.
Jak na takové muže pohlížejí zákonné předpisy ?
Jaké mají možnosti ?
S některými z nich se blíže seznámíme.
Zákoník práce
V zákoníku práce došlo k podstatné změně v tom, že vedle klasické mateřské dovolené je zde nyní definována také rodičovská dovolená.
Tu může čerpat otec dítěte od jeho narození po tak dlouhou dobu jak bude chtít, nejdéle však do 3 let věku dítěte.
Rodiče také mohou čerpat rodičovskou dovolenou oba současně. Je však třeba si uvědomit, že finančně zabezpečen peněžitou pomocí v mateřství nebo rodičovským příspěvkem bude jen jeden z nich.
Peněžitá pomoc v mateřství
Tuto dávku pobírají v drtivé většině případů ženy.
Muži mohou tuto dávku pobírat pouze výjimečně. Pokud se jedná o svobodného, ovdovělého, rozvedeného nebo z jiných vážných důvodů osamělého muže, který nežije s družkou a matka dítěte zemřela, nebo mu dítě bylo svěřeno soudem, má nárok na tuto dávku po dobu 31 týdnů od převzetí dítěte, ovšem nejdéle do 8 měsíců dítěte.
Pokud manželka nemůže nebo nesmí ze závažných zdravotních důvodů o dítě pečovat, a sama tuto dávku nepobírá, poskytuje se dávka po dobu 22 týdnů od převzetí dítěte a také nejdéle do věku 8 měsíců dítěte.
Výše dávky činí 69 % z hrubého příjmu zjištěného v posledním kalendářním čtvrtletí. Vyplácí ji zaměstnavatel, v případě malých firem (do 25 zaměstnanců) Okresní správy sociálního zabezpečení, které zpravidla sídlí v bývalých okresních městech.
Rodičovský příspěvek
Zde se nároky mužů i žen nijak neliší. Tuto dávku tedy může pobírat ten z rodičů, kdo celodenně a řádně pečuje o dítě do 4 let věku, nebo o zdravotně postižené dítě do 7 let věku.
Pokud o dítě pečují oba rodiče, musí se dohodnout, kdo z nich bude dávku pobírat.
Dítě může maximálně po dobu 5 dnů v měsíci navštěvovat jesle nebo mateřskou školu, jinak je péči o ně povinen zabezpečit rodič.
Výše dávky v současné době činí 2 552 Kč.
Pokud rodič při pobírání tohoto příspěvku pracuje, nesmí jeho čistý příjem v měsíci přesáhnout částku 3 480 Kč.
Jak vidíme, situace „mužů na mateřské dovolené“ se z hlediska zákonných předpisů stále zlepšuje.
Můžeme polemizovat o tom, co je pro dítě v tak útlém věku z psychologického nebo pedagogického hlediska vhodnější, zda péče matky, nebo otce.
Musíme však připustit, že se vyskytují situace, kdy je odchod tatínka na „mateřskou dovolenou“ pro rodinu tím nejlepším řešením, a jako společnost tento narůstající trend přijmout a ocenit.
Nový komentář
Komentáře
jo teď už je to trochu jinak
Ťapina — #117 bohužel je to pravda
dnes to maji zeny moc tezke na materske
:-)
To je hrozný, jak málo mají mladé rodiny peněz
Ája: Zákonný nárok na mateřskou je do tří let - tu zaměstnavatel MUSÍ poskytnout. Pokud chceš být doma do čtyř let, tak ho požádáš, a pokud ti vyhoví, jsi doma oficiálně na neplaceném volnu, ale zaměstnaná stále jsi - zaměstnavatel ti stále drží místo a po skončení mateřské tě musí přijmout zpátky. Samozřejmě, potom ti klidně může dát výpověď, ale to máš stejné jako po návratu z "tříleté" mateřské. Pokud ti volno do čtyř let poskytnout nechce, tak na to nárok má a ty musíš buď nastoupit zpátky do práce nebo dát výpověď a být doma s dítětem. Pokud ti volno poskytne, tak to chtěj PÍSEMNĚ!!!, aby pak případně nemohl tvrdit, že ti žádné volno nedal a tys svévolně do zaměstnánínenastoupila - to by tě mohl vyhodit :o(
ja jsem docela v soku muj pritel chce mimco a ja nevim co ted ma delat me je 21 a pritelovi 27.Ja nevim jak se mam rozhodnout prosim poradte.Deti mam moc rada
Lesana: souhlas
Tak já jsem sice byla na mateřské jen 3 roky. Ale najít potom práci je veliký problém. Tak by mne zajímalo, jak by asi po mateřské dovolené dopadl muž - samoživitel. Nejspíš mnohem líp...
Naštěstí jsem byla na mateřské,když stál sunar 10.60Kč.Mateřská byla 900Kč.
V dnešní době to musí být složité,když vidím kolik všechno na mimča stojí.
Jsem na mateřské a přijmu práci domů. Poradíte, nabídnete seriozní přivýdělek?
Proč nesrovnali mateřskou alespoň s minimální mzdou???????
Pokud někde existuje nějaká PETICE, tak SEM S NÍ!!!
Lesana: Počítali jsme to tady v práci nedávno - zhruba do platu 13.000 hrubého dokonce dělá nemocenská víc než čistý plat.
Osobně za svinstvo považuju, že na nemocenské pojištění odvádím % z celého platu, ale dostanu "maximálně však".
A jinak souhlasím s tím, cos napsala.
Sandy: Ale nezapomínej, že 69% z hrubého platu. VE skutečnosti u nás mají ženy až 88% toho, co si běžně odnášejí čistého... čili v čistém příjmu ten pokles není tak drastický. Problém je, že s platem kolem jednadvaceti hrubého dosahuješ maximální mateřské ve výši cca 80% procent čistého platu, a pak už to procentuálně jde jednom dolů a dolů... :o(
A ještě by stál za zmínku jeden český nešvar - u nás si spousta těhulek myslí, že když se jí ráno nechce vstávat do práce a dělá se jí nevolno od žaludku, tak má nárok na neschopenku, samozřejmě vyplácenou ze stejnech peněz, jako se platí mateřská... Pokud vím, to v zahraničí zrovna běžné nebývá, tam se na neschopenky kolikrát nedostávají ani ženy po umělém oplodnění s vícečetným těhotenstvím, což u nás snad patří k základům lékařské péče :o) Takže jak je vidět, on ten náš stát zas až tak lakotný není, jenom si musíš umět správně přepočítat peníze, které jinak rozhazuje na všechny strany :oD
MMCH teď se tu projevím jako rasista, za což mě čeká oprávněné odsouzení vás všech, ale jestlipak víte, kdo by na zvýšení rodičovského příspěvku vydělal nejvíc? Určitě ne ty, které předtím stát deset let odíral o nehorázné daně - ty by teď stát deset let odíral ještě víc, aby si zvýšený příspěvek mohl dovolit. Takže vracím se k mé původní myšlence - než aby mi stát bral peníze, které bude přerozdělovat a podstatně zeštíhlené mi vrátí, dávám přednost tomu, aby vyplácel nějaký základní příspěvek (jako je teď), a ti co normálně pracují, měli výrazné daňové úlevy a ty, co pracovat chtějí i s dětmi, aby tu šanci měli (např. daňové úlevy firmám, které pro matky s dětmi vytváří vhodné pracovní podmínky - zkrácené úvazky, hlídací koutky, práce z domova... ???)
Ty kontroly mi přijdou dost diskriminační. Jak se někdo může ptát sousedů (co když jsou na mě nas...?), prohlížet skříně (kdybych měl(a) hypoteticky 10 milenců - co je komu po tom)! Jinak uznávám, že je to almužna, systém není propracovaný, snad se to zlepší...
bude mít místo platu 6000Kč mateřskou 2500Kč, takový skok to nebude (Pošťouchnutí těch movitějších). Souhlasím s Lesanou.
P.S.: No, když moje
Jeremi: svým způsobem s tebou souhlasím, ale na druhé straně mám pořád pocit, že i s těmi sociálními příplatky pro matku samoživitelku to žádná sláva není, zvlášť pokud třeba bydlí ve větším městě a platí nějaký úžasný nájem za 1 plus 1.
Jeremi: Když pro tebe není 2.500 měsíčně almužna, nechceš nám nějaké ty peníze co máš navíc posílat? Nám by doma pomohly!
Já jsem taky ten troufalec, co tvrdí, že rodičovský příspěvek není almužna. Nasčítáno za 3,5 roku, co ho tak většina z nás pobírá, to dá přes 100.000,- Kč. A to mi nepřijde jako malá pomoc. Není moc států, které by platily čtyři roky za to, že zůstaneš s dítětem doma vůbec něco. I ta česká lhůta, po kterou se pobírá PPM (tj. těch 28, respektive 37 týdnů) je ve světovém měřítku extrmémně dlouhá. Nemyslím si, že by bylo šťastné řešení, kdyby stát platil maminkám (tatínkům) na rodičovské dovolené výrazně víc. Kvůli těm penězům by stejně měli děti jen lidé, kteří se o ně pak příliš nestarají. Spíš by mi měl stát umožnit, abych se o své děti lépe mohla postarat sama. Zvýšit odpočitatelná částky na dítě, umožnit společné danění manželů apod. Prostě méně mě oškuboávat a nechat mě, ať se sama starám. Jenže to neudělá a mimo jiné i proto, že neustále někde někdo stojí s nastavenou dlaní a "státe přispěj", aniž by si uvědomoval, že stát žádné své peníze nemá. Má jen to o co nás obere.
Něco jiného je samozřejmě péče o děti nějak postižené (Zemin, souhlasím - takovým jako jste vy, by se mělo výrazněji přispět, protože pořád vyjde levněji péče o dítě doma než v ústavu, nehledě na to, že zejména pro to dítě je domácí péče lepší).
Ad Silv - myslím, že se mýlíš, opravdu nemá nijak závratný plat. Ono je to spíš o pohledu na svět než o konkrétním výdělku.
zemim: stát by se měl uměl postarat o postižené občany - vím, že něco málo jim dává, nevím kolik, nikdy jsem to nepotřebovala. Proč by se ale měl starat i o zdravé občany? Těm by měl spíš vytvořit podmínky, aby se v maximální míře mohli postarat sami o sebe, ne?
věděla, ne, ne, to zas já vím
Ostatně, já nepsala o péči o postižené děti, ale o rodičovské jako tako vé, a nedá se říct, že o té bych
zemim: No Silv o rodičovském příspěvku asi něco vědět bude - donedávna měla muže na RD