Podle § 157 Zákoníku práce má každá nastávající matka v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě nárok na mateřskou dovolenou po dobu 28 týdnů. Porodila-li žena zároveň dvě nebo více dětí
K prohloubení mateřské péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout ženě, která o to požádá, další mateřskou dovolenou až do tří let věku dítěte. Tato dovolená se poskytuje v rozsahu, o jaký matka požádá, zpravidla však vždy nejméně na dobu jednoho měsíce.
Po dobu mateřské dovolené a další mateřské dovolené nemá zaměstnankyně nárok na mzdu. Hmotné zabezpečení po dobu mateřské dovolené upravují předpisy o nemocenském pojištění.
Zákoník práce § 158 stanoví, že mateřskou dovolenou žena nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem. Vyčerpá-li však žena z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, náleží jí mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v § 157, tj. 28 týdnů.
Vyčerpá-li však žena z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, poskytne se jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o ženu, která porodila dvě a více dětí, nebo jde-li o ženu osamělou.
Podle § 159 se řeší situace, bylo-li dítě ze zdravotních důvodů převzato do kojeneckého nebo jiného léčebného ústavu po uplynutí 6 týdnů ode dne porodu: nastoupí-li zaměstnankyně do práce, přerušuje se tímto dnem její mateřská dovolená. Její nevyčerpaná část se poskytne pracovnici ode dne, kdy převzala dítě z ústavu opět do své péče, ale přestala proto pracovat. Toto ustanovení platí pouze do 3 let věku dítěte.
Podle § 161 Zákoníku práce má matka, která kojí své dítě, nárok na zvláštní přestávky na kojení kromě normálních přestávek v práci. Matce, která pracuje na stanovenou týdenní dobu, přísluší na každé dítě do konce šestého měsíce jeho věku dvě půlhodinové přestávky a v dalších 3 měsících jedna půlhodinová přestávka za směnu. Pracuje-li na kratší úvazek, ale alespoň polovinu stanovené týdenní pracovní doby, přísluší jí pouze jedna půlhodinová přestávka, a to na každé dítě do konce šestého měsíce věku. Přestávky na kojení se započítávají do pracovní doby a poskytuje se za ně náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Více najdete na www.porodnice.com
Nový komentář
Komentáře
Lubar: co jsem si to tak zhruba počítala, tak nesmíš v práci skončit před nějakým sedmým týdnem, pak už to stihneš, v krajním případě nastoupíš mateřskou 8 týdnů před porodem...
jinak jsem se taky nad tou snůškou nesmyslů chystala rozčílit a tím ohrožovat svoje rizikové těhotenství, ale už jste se tu naštěstí kolektivně rozčílily za mě...
Pepenkaa: Víš co, ono u těhotenství je to něco trošku jinýho - práci neseženeš a hlavně by tě shánění práce mohlo dost stresovat ... Takže doktoři tu neschopenku svým způsobem píší důvodně - zvýšené riziko stresu. Je to i můj případ a nedovedu si představit, že bych teď (na začátku 6. měsíce) měla někde lítat po pohovorech a na úřadu práce "předstírat", že si tu práci fakt hledám
A to jsem jinak dost poctivá, ale když mi řekli, že mě v práci nechtějí, tak jsem raděj šla. Kdybych nešla, tak bych na té rizikovce skončila tak jako tak, protože by to byla taková "buzerace", že bych ty stresový důvody k nástupu na rizikovku měla tak jako tak.
Jinak platí, že máš-li nastoupit na mateřskou (těch 28 týdnů) do 6 měsíců od skončení pracovního poměru, tak budeš normálně dostávat peněžitou pomoc v mateřství, pokud později, tak už jen rodičovský příspěvek. V podstatě to vychází tak, že když skončíš cca na přelomu 2. a 3. měsíce, tak je to OK, když dřív, tak na peněžitou pomoc v mateřství nemáš nárok
Misty: najeď si na //zena-in.cz , vpravo nahoře na titulní stránce budeš mít vstup do registrace. Platí i pro Porodnici.
Pepenkaa: no já nevím, já mám pocit, že Lenka nastoupí mateřskou ještě dřív, než jí pracovní poměr skončí... ale radši se ptám, abych jí tu taky nepsala bludy ;o)
werka: Lesana : Předběhly jste mě ... Jak pak máme věřit tomu, co tu píší doktoři, když v takhle jednoduchý záležitosti není někdo schopen zaregistrovat za tři roky, že byla novela
bych si vydělávat chtěla taky - najdu článek starý několik let a uveřejním ho
Docela by mě zajímalo konkrétní jméno autora, protože takhle
mateřská je jen 1/2 roku, pak už je to rodičovská dovolená...apropo neznáte některá nějakého tatínka na rodičovské???
Lesana: Už jsem se šla taky rozčílit, kterej odborník to psal
. Ještěže jsem si prolistovala předchozí reakce - ušetřila jsme si práci, protože jsi to udělala už ty.
)
Někdo tu evidentně vyhrabal článek z minulého století (tuším je pojem "další matařská" byl nahrazen pojmem "rodičovskáů někdy v r. 2000
Baruschka: a pak taky netuším, jak vychází mateřská, ale když zkusmo počítala bráchovi, jaké by musel platit nemocenské pojištění, aby v případě nemoci dostal částku, která mu aspoň k něčemu bude, došli jsme k sumám, že se rozhodl si nemocenský neplatit. Že prý to jsou zbytečně vyhozené peníze a když už, že spíš popřemýšlí nad komerčním nemocenským pojištěním...
Baruschka: no jo, rozdíl tu je. Asi nejspodstatnější je ten, že u zaměstnanců se počítá mateřská zpravidla z předchzích dvanácti kalendářních měsíců, u OSVČ zpravidla z předchozího kalendářního roku... Ale nejlíp kouknout na http://www.cssz.cz
Lesana: tak to je příjemná zpráva, já čekám dycinky řadši to horší
Kuře: ale kdepak. Pokud nastoupí mateřskou v ochranné době, počítá se mateřská z předchozího zaměstnání, pracák se do toho nepočítá.
Lenka: termín si můžeš nechat přibližně spočítat na servru Rodina, plus mínus to tam sedne
Lesana: hmm, já si myslí, že se ta "nezaměsnanost bere jako doba nulového příjmu. Což je výsledku horší, protože se mateřská počítá z denního vyměřovacího základu (tj. průměrná denní mzda za rok).
Jinak sazba je 69% ze základu a započítávají se i víkendy. Maximum by mělo být kolem 12 500, aspoň pokud si to pamatuju.
Lenka: no, ono od toho předpokládaného termínu porodu se všechno odvíjí :o) Jak nemáš stanovenej termín? to se přeci dělá hned, ne? Kdy zhruba budeš rodit? Plus mínus? Leden, únor?
Kuře: ne tak docela. VZhledem k tomu, že by v lednu už nebyla zaměstnaná, počítaly by se příjmy od ledna do listopadu (kdy měla naposledy příjem ze zaměstnání)
Lenka: Kdy máš termín porodu?
Lenka: Matřská se teď vypočítává z příjmů za celý rok před nástupem na mateřskou. Pokud by jsi měla smlouvu do 30.listopadu a třeba 15.ledna, měla jít na mateřskou, tak se ti mateřská počítá z příjmů od ledna do ledna. Na tu dobu "mezi" je rozumné se zaregistrovat na pracáku (kvůli pojištění).
Pěkně popsané jsou tyhle dávky v Betynce "speciál", boužel ji teď nemám doma, ale myslím, že se dá běžně koupit.
Teda, už jsem to psala u jpředchozí článku - kdž už sem dáváte články s paragrafy, tak se aspoň zajímejte o to, jaké jsou AKTUÁLNÍ předpisy!!! CHápu, že ženy miliony let rodí stále stejně, takže starší článek s problematikou porodnictví vůbec nevadí
, ale zákony se nám mění každou chvíli.
1. NEEXISTUJE další mateřská dovolená. Dneska je to rodičovská dovolená a to proto, že nenáleží "ženě", ale jak matce, tak otcovi a třeba i současně. Otci ihned po narození dítěte, matce po skončení mateřský.
2. §158 nestanoví nástup na mateřskou dovolenou, ale nárok na rodičovskou dovolenou.
3. §159 nestanoví jak postupovat při přerušení mateřský, ale na co je nárok při převzetí dítěte do péče nahrazující péči rodičů. V takovém případě je mateřská 22 týdnů a netrvá do tří let dítěte (jak je uvedeno v článku), ale maximálně do jeho osmi měsíců.
4. Přerušení mateřské řeší §12 zák. 88/1968 Sb. A ani tam není možné znovu obnovit mateřskou do tří let, ale pouze do jednoho roku dítěte.
!!Č-E-Š-I!!
!!Č-E-Š-I!!
poppo: zkus si zasouložit bez ochrany
to je nejlepší recept na otěhotnění
A že jsme prohráli s Řekama mě vůůůůůůbec nemrzí