Když jsem vstupovala do jejich haly, kamarádka na mě z postele volala: dávej pozor a vůbec nedýchej, mám tam puštěný ozoner, je to jedovatý!

Já již s hlavou ve dveřích haly určitě jsem alespoň něco málo čištěného vzduchu vtáhla do plic… Bože, říkám si, jako by toho všude kolem nebylo málo, ještě tohle k tomu.

Netuším, na jakém principu tento zázrak pracuje, ale je faktem, že se nesmí používat ani v místnosti, kde jsou květiny, jelikož je to prostě zabije. Zřejmě to tedy ubezduší vše živé, za účelem ničení mikrobů, virů, bacilů a podobné nekalé sebranky. Paráda, říkala jsem si, a za pár hodin, kdy mi skončil panický záchvat, že jsem určitě trochu toho jedu musela absorbovat, jsem nad věcí začala přemýšlet z druhé strany.

Vždyť přece musí existovat bezpečný způsob, jak čistit vzduch i bez podobných nástrojů hrůzy. 

Bylinky, bylinky přece dokážou zázraky a jemnou formou, blesklo mi. Tak jsem začala přemýšlet všemi směry…6046174c99035obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Od vaření jsem se dostala k tymiánu a od tymiánu je jen půl krůčku k mateřídoušce, která roste na mezích, které míjím cestou domů.

Dávní druidové věřili, že tam, kde roste mateřídouška, leží významná centra zemských energií. A já věřím, že mateřídouška je přesně to, co potřebuji, abych si bezpečně vyčistila domov bez ztrát na životě, tedy ty choroboplodné zárodky nepočítaje. 

Mateřídouška je uznávanou léčivkou snad od počátků věků, thymus vulgaris, kdy řecké slovo thymos - odvaha, moc, síla - poukazuje na skryté schopnosti této bylinky jakožto mužské, dodávat odvahu a statečnost, zároveň pak eliminovat nesmělost.
6046176d79fefobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Již jen samotná vůně této éterické rostlinky je léčivá a má silně antiseptické účinky. Ve starém Egyptě se pomocí mateřídoušky balzamovali mrtví a v antickém Řecku představovala bylinka jednu z nejdůležitějších vykuřovacích rostlinek, která měla navíc ještě povzbuzovat mysl a srdce.

K vykuřování se mateřídouška používala po mnoho staletí až do středověku, kvůli zamezení šíření nákazy.


60461876028e4obrazek.jpgFoto: Shutterstock

Podle bylinkářky Ursel Buhringové tato aplikace byla oprávněná - druh vykazuje podivuhodnou účinnost v ničení choroboplodných zárodků, jak zdokumentovaly početné studie zkoumající účinky éterického mateřídouškového oleje.

Viděno dnešní optikou, mateřídouška neoddiskutovatelně posiluje obranyschopnost organismu, nicméně podle bylinkářů je vhodná i jako ryze ženská léčivka. Díky svým antibakteriálním účinkům bývá s úspěchem nasazována při léčení ženských nemocí a při péči o právě narozené. Pradávná legenda vypráví, že Panna Maria vystlala chudé jesličky pro své novorozeně vonnou mateřídouškou, na základě tohoto příběhu byla bylinka někdy nazývána rostlinou při bolestech hlavy a končetin i menstruačních bolestech. Nevýznamnější oblastí užívání mateřídoušky však zůstává dnes jako pře staletími všelijaká onemocnění dýchacích cest.

Co je o mateřídoušce méně známé, je její využití ve formě:

  • léčivých koupelí,
  • při kloktání,
  • v podobě masti či oleje pro vtírání do kůže při revmatických potížích,
  • stařeckém svědění pokožky,
  • jako obklad pro ošetření ran,
  • použití v kosmetickém odvětví jako pleťová voda
  • či přídavku do parní lázně na akné a nečistou pleť.