Kašmír (přesněji kašmírová vlna) je jedním z nejluxusnějších přírodních textilních materiálů na světě. Je neuvěřitelně hřejivý, doceníte ho v chladných měsících, ale díky svým úžasným vlastnostem na něj nedáte dopustit ani během letních večerů. Kašmír nelze nemilovat.

O tomto úžasném materiálu jsme se tu zmínily už několikrát. Zejména v podobě svetru je nedocenitelným kouskem, který vás bude hřát nejen po celou zimu. Je investicí do vašeho šatníku a věřte, že zde neplatíte za nějakou značku, ale za opravdovou kvalitu. A co tedy dělá kašmír tak skvělým materiálem? Pojďme na to krok za krokem...

kašmír

Kašmír – surovina pro krále

Kašmír byl odjakživa považován za něco výjimečného, o čemž svědčí i jeho přezdívka „fiber for kings“. Mnoho významných králů a císařů si tuto látku oblíbilo, v Evropě se ale rozšířil hlavně v 18. století, a to díky Napoleonovi a jeho tajné lásce Joséphine.

kašmír

Za krásné svetříky a šály vděčíme kašmírským kozám. Tato zvířátka žijí v nehostinných podmínkách himalájských náhorních plošin, kde v zimě klesají teploty až k mrazivým -40°C. Paradoxně, v čím horších klimatických podmínkách kozy žijí, tím je jejich vlna kvalitnější a lepší. Kašmír se pak získává pečlivým vyčesáváním podsady kašmírských koz v období mezi dubnem a květnem, tedy v měsících, kdy je v oblasti Nepálu nejtepleji.

Zpracování kašmíru je dlouhý a složitý proces. Vyčesání trvá 6 až 8 týdnů, kdy se z každé kozy získává zhruba 150 g-250 g použitelné vlny (tzv. surového kašmíru). Tento surový kašmír se pak ručně třídí podle barev, odstraňují se nečistoty, probíhá propírání rýžovým škrobem a pozvolné sušení. Na základě tohoto procesu vznikají příze, z nichž se vyrábí jednotlivé výrobky.

kašmír

Kašmír je materiál vysoce antiseptický, minimálně pohlcuje pachy, což je u pletenin obrovské plus a je odolný, a to mu zaručí dlouhá léta ve vaší šatně. Ten pocit, až si kašmírový svetr obléknete, už je jen krásným bonusem. Díky svému vláknu navíc skvěle izoluje od vnějších teplotních výkyvů (na rozdíl od umělých materiálů). Kašmír jelehký, měkoučký, nekouše, neztrácí svůj tvar, nemačká se, nikdy vám nevybledne a pokud mu dáte tu správnou péči, vydrží vám ve skříni klidně několik let... Zkrátka a dobře – je dokonalý.

Důvodem, proč je cena kašmíru o tolik vyšší, než je tomu u jiných „obyčejných“ pletenin, je fakt, že na jeden svetr v běžné konfekční velikosti je potřeba vlna z 3-5 koz.

kašmír

Jak pečovat o kašmírový svetr?

  • „Kašmírák“ perte pouze a jen ve vlažné vodě (nesmí být vyšší než 20°!) - díky tomu zabráníte sražení. Horké vodě se vyhýbejte obloukem.
  • Neždímat. Svetr nechte vždy volně vykapat a uschnout.
  • Nikdy svetr nesušte na přímém slunci ani položený na radiátoru.
  • Kašmírovému svetru vždy po jednom dni nošení dopřejte alespoň jeden den „odpočinku“.
  • Nezapomínejte na pravidelně provětrávání.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Nezapomeňte si přečíst: