Zhubla jsem 20 kilo za dva měsíce aneb nevěřte mi ani slovo. Tak by se zjednodušeně dal shrnout obsah některých reklam na přípravky proti hubnutí, které se čas od časů objevují zejména v časopisech. Ačkoli se vlastní metody hubnutí mírně liší - jednou jsou to zázračné pilulky, podruhé zase náplasti, jedno mívají společné. Stačí je používat a kila mizí, aniž by se člověk omezoval v jídle, či se snad dokonce hýbal.  

Obojí je samozřejmě nesmysl. Za prvné je rozhodně nesmyslné očekávat, že by hubnutí šlo tak rychle, ba bylo by to dokonce dost nebezpečné. A za druhé nelze doufat, že by se někomu za normálních okolností dařilo hubnout, aniž by se to nějak dotklo jeho jídelníčku nebo pohybových návyků.

"Dneska už to vím taky. Ale když jsem asi před třemi lety viděla reklamu na pilulky, které propagoval známý televizní bavič, který navíc skutečně o něco zhubl, říkala jsem si, že by to mohlo fungovat, a objednala jsem si balení, které mě i s poštovným a nějakými radami vyšlo asi na dva a půl tisíce korun," líčí padesánice Daniela. Jedla tabletky poctivě podle návodu, dokonce se mírně omezila v jídle, protože měla pocit, že by jim měla poněkud pomoci. "Trpěla jsem nadýmáním a nezhubla ani deko," popisuje výsledek měsíční kúry. Rozhodla se podpořit účinek tabletek ještě dlouhými procházkami, pak skutečně dvě kila shodila, ale.. "Bylo to mnohem méně, než slibovala reklama, a taky už to nebylo bez omezení v jídle a bez pohybu."

Daniela zároveň vypráví, že v návodu k pilulkám mimo jiné stálo, že někdy je třeba absolvovat kúr více, aby se začal projevovat jejich účinek. "Přiznávám, i to jsem zvažovala, ale nakonec pilulky našla moje dcera a její přítel, student medicíny, mi jejich užívání rozmluvil a vysvětlili mi, proč to prostě nemůže fungovat," říká Daniela trochu stydlivě. Díky mladému muži se však dozvěděla o existenci obezitologického centra a stala se jeho klientkou. Od loňského léta pod odborným vedením zhubla 12 kilogramů.

I při hubnutí se vyplatí umět počítat. Nejen peníze vyhozené za různé údajně zázračné prostředky, ale také kilojouly. Zajímavá čísla přinesl tento týden server www.medicina.cz

 - jeden gram tuku v sobě skrývá zhruba 38 kJ využitelné energie

 - v jednom kilogramu tuku se tedy ukrývá 38 000 kJ. Tato energie představuje zhruba čtyřnásobek doporučeného denního energetického příjmu ženy středního věku s lehčím zaměstnáním

 - i kdybychom tedy drželi absolutní hladovku, postačí spalování jednoho kilogramu tukové tkáně této ženě na čtyři dny, přičemž absolutní hladovka rozhodně není ideálním způsobem hubnutí

 - přísná redukční dieta obsahuje obvykle 3 500 až 4 000 kJ/den. V takovém případě tělu schází každý den dalších asi 4 000 až 5 000 kJ. Jeden kilogram tukové tkáně tak může zmizet zhruba za sedm dní. Jak je vidět, ani při tomto přísném redukčním režimu nelze hubnout rychleji než o jeden kilogram týdně, což představuje čtyři až pět kilogramů za měsíc.

 - mnoho žen se však samo na sobě přesvědčilo, že lze váhu ztrácet i rychleji. Není to však rychlejším úbytkem tuku, ale ztrátou tekutin. Jedinci s kilogramy navíc mají totiž v těle vázáno i značné množství vody

 - z hlediska snížení zdravotních rizik je nejdůležitější alespoň v první fázi snížit hmotnost o 5 až 10 procent původní váhy. Toho lze dosáhnout během tří měsíců redukčním jídelníčkem hodnotou okolo 5 000 kJ.