matej

Již zítra otevře své brány první jarní pouť v Evropě. Těšit se můžete na přibližně 120 atrakcí pro malé i velké. O celodenní zábavu určitě nebude nouze. Ale bohužel budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Na pražském Výstavišti se v sobotu 27. února v deset hodin dopoledne již tradičně roztočí desítky kolotočů. Na své si přijdou nejen ti nejmenší, pro které je tu připraven řětízák, oblíbené labutě, autodrom, různé simulátory, houpačky, prolézačky a další neméně zábavné věci.

Otrlejší a odrostlejší děti si můžou dopřát nejednu návštěvu domu hrůzy, nebo myší horskou dráhu.

Mládež a dospělí určitě ocení atrakce v zadní části pouti. Pokud milujete rychlost a nevyzpytatelný pohyb všemi směry, můžeme doporučit Break Dance a Sound Machine. Pokud jste jako malí milovali houpačky, zajděte si na Extréme. A jestli je to pro vás pořád málo, zkuste třeba Booster nebo Katapult, to je něco jako obrácený bungee jumping - dvě sedačky v konstrukci ve tvaru koule, která je upevněná na speciálních lanech. Koule je s vámi katapultována do výšky několika desítek metrů.

Pokud váš žaludek patří k těm slabším, můžete zkusit štěstí na střelnici, v kole štěstí nebo u podobných výherních stánků. Musíte se ale dopředu smířit s tím, že hlavní cenu si domů neodnesete.

Jestli chcete jistotu, skočte si pro tradiční cukrovou vatu, turecký med nebo praženou kukuřici.

Den pro zdravotně postižené

V rámci Matějské poutě bývá každoročně připraven i tradiční „Den pro zdravotně postižené děti, děti z dětských domovů a azylových domů“. Letos se koná v pondělí dne 29. března 2010. Celá akce je přístupná dětem s handicapem v doprovodu jejich rodičů, vychovatelů či kamarádů, dále pak dětským domovům, azylovým domům a ostatním ústavům. Veškeré atrakce budou dětem k dispozici mezi 11.00–15.00 hodin zcela zdarma.

Kromě atrakcí mohou děti shlédnout též od 11.00–15.00 hodin stálou expozici exotických ryb, žraloků, korálů a sasanek „Mořský svět“ a doprovodný zábavný program a vystoupení klaunů z umělecké skupiny MEDUZA na Křižíkově fontáně též od 11.00–15.00 hodin. Pořadatelé také slibují od 15.00 do 17.00 hodin koncert českých zpěváků na Křižíkově fontáně. Vystoupí zde např. Petr Muk, Tomáš Savka, Pavel Vítek, Monika Absolonová a další umělci.

Kdy a za kolik?

Brány pouti se otevírají od úterý do pátku ve 14 hodin, o víkendech, školních prázdninách a svátcích už v 10 hodin. Zavíračka je ve všední dny ve 21 a o víkendu ve 22 hodin. Definitivně pouť skončí 18. dubna 2010.

Informace o vstupném i cenách atrakcí zatím nejsou k dispozici. Můžeme ale předpokládat, že se od těch loňských nebudou nikterak výrazně lišit.

Pokud si to chcete užít, nebo pokud chcete, aby si to užily aspoň vaše děti, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Bohužel zde platí přímá úměra – čím zábavnější atrakce, tím více za ní zaplatíte. Ceny atrakcí pro nejmenší jsou nejčastěji 30 a 50 korun. Atrakce, při nichž se baví i dospělí, stojí od 70 korun výše. Úplně nejdražší bývá tradiční katapult, za který se vloni platilo 200 korun.

Mně osobně se na vloni na pouti podařilo během dvou dnů nechat úctyhodných 8 tisíc. Stejnou cenu jsem zaplatila za pětidenní výlet do Paříže s návštěvou dvou obřích zábavních parků na mnohem vyšší úrovni. Ach jo.

Loňské ceny atrakcí a naší reportáž z návštěvy Matějské si můžete přečíst ZDE.

Půjdete letos na Matějskou?