„Neřekla bych, že něco v dětství nasvědčovalo tomu, že Matěj nebude na holky. Ani v dospívání o ně sice nejevil žádný zájem, ale s manželem jsme si říkali, že na to má ještě čas a že kluci jsou v tomhle často pomalejší. Navíc seděl hodně u počítače, takže kde by se taky seznamoval,“ popisuje Anna.

Teprve když její syn do dvacátých narozenin nikdy nemluvil o žádné dívce ani přítelkyni, začala Anna tušit, že to nebude jen tak. Rozhodla se ale vyčkávat, dokud se jí Matěj nebude chtít sám svěřit a ta chvíle nakonec přišla.
mu.jpg
Foto: Shutterstock

„Asi před pěti lety za námi s manželem přišel s oznámením, že je gay. V té době už jsme to ale tušili a stihli jsme to zpracovat, takže myslím, že si Matěj nemůže na naši reakci stěžovat. Snažili jsme se být co nejvíc podporující a milující, vždyť orientaci si člověk nevybírá. Mrzela mě vnoučata, ale Matěj mi řekl, že v dnešní době už se to dá všelijak zařídit přes náhradní matku apod.,“ tvrdí Anna.

Během let se Matějovi rodiče seznámili se dvěma jeho příteli. První byl podle Anny docela fajn, ale druhého několikrát označila za miliónového. S Adamem tvoří Matěj pár už tři roky a donedávna to byla idyla na všech frontách. Všechno se změnilo ve chvíli, kdy se Matějovi rodiče setkali s Adamovou maminkou.

„Žijeme na malém městě, takže jsem si říkala, že by bylo fajn se konečně poznat. Adamovu maminku jsem znala od vidění, a když jsem ji jednou potkala ve městě, pozvala jsem ji k nám na kávu. Matěj o tom nevěděl, bylo to spontánní rozhodnutí a nepřišlo mi důležité ho předem informovat. Jenže jsem se od ní dozvěděla, že Adam je HIV pozitivní. Myslela si, že to vím, takže mi poděkovala, že jsme na něj tak hodní a neodsuzujeme ho. Jenže nám se kluci nepochlubili a já od toho zjištění vyšiluju,“ říká Anna.

Svému synovi Anna hned po odchodu Adamovy matky zděšeně telefonovala a žádala ho o vysvětlení. „Prý nám to neřekl, abychom si nedělali zbytečné starosti. Nemám se bát, chovají se zodpovědně a opatrně. Adam to prý chytnul od bývalého přítele, který mu lhal a podváděl ho. Jenže já to asi nedokážu strávit, strašně se o syna bojím. Je to moje jediné dítě, nechci, aby měl partnera s HIV. Nechci, aby mi umřel. Manžel se mě snaží krotit, ale já jsem rozhodnutá, že se je pokusím rozeštvat. Sice ještě nevím jak, ale nějak to jít musí. Zatím ho deptám tím, že s ním nemluvím. Jsem jeho matka, nosila jsem ho v břiše a vychovala ho, tak mám právo chtít, aby zůstal zdravý,“ uzavírá Anna.

Čtěte také:

Reklama