Profesionální bublinář Matěj Kodeš se pokusí překonat světový rekord v největším počtu lidí v jedné bublině. Matěj se řadí mezi světovou špičku ve svém oboru. Ve své bubble show pod záštitou lahodné čokolády Milka Bubbly se pokusí 1. března uzavřít do jedné obří bubliny dvě stě lidí. Stávající světový rekord by tak překonal skoro o dvacet lidí.

Matěj Kodeš, člen IAPBA – International Asociation of Professional Bubble Artists a držitel několika světových rekordů, spojil své síly s čokoládou Milkou Bubbly a společně se pokusí pokořit stávající světový rekord – 181 lidí v jedné bublině. Jedinečnou příležitost být u této události máte prvního března v pražském Veletržním paláci od 16 hodin. Možná budete moci být i pod velkou Milka Bubbly bublinou! V rámci platného zapsání případného rekordu zde samozřejmě nebudou chybět ani zástupci z agentury Dobrý den, která spravuje Českou knihu rekordů a kuriozit.
„Pevně věřím, že se mi podaří uzavřít více než dvě stě lidí do jedné bubliny a stanovím tak nový světový rekord, i když je to velké sousto a bude to velmi náročné. Už samotná příprava vyžaduje mnoho technických zkoušek a vymýšlení, aby se mi podařilo vytvořit tak velkou bublinu i vzhledem k okolnostem, které nemohu sám úplně ovlivnit,“ říká Matěj Kodeš.

Ačkoli dá bublinový mág jen málokomu nahlédnout pod pokličku své bublinkové alchymie, podařilo se nám zjistit, jak by měla tato bublinková show vypadat. Pomocí obří konstrukce, která má 49 m² a byla vytvořena speciálně pro tuto příležitost, budou odvážlivci účastnící se této jedinečné bubble show na několik chvil uzavřeni do opravdu gigantické bubliny.

Není tajemstvím, že atmosféru na place budou udržovat fialové hostesky, které budou účastníkům i přihlížejícím doplňovat hladinu úsměvů – protože sponzorem akce je oblíbená česká čokoláda Milka Bubbly, a to je úsměv v každé čokobublince. Doufejme, že bude přes dvě stě úsměvů také v obří bublině Matěje Kodeše! Více na www.facebook.com/Milka.cz.sk

Na tuto akci srdečně zve značka Milka

Rozhovor s bublinovým mágem Matějem Kodešem

matejMatěji, 1. března se pokusíte zlomit další z mnoha rekordů. Tentokrát se jedná o největší počet lidí v jedné bublině. Kolik jich plánujete do bubliny uzavřít?
Budu moc rád, pokud se mi podaří do bubliny uzavřít 250 lidí.

Jak dlouho dopředu se musí takový rekord připravovat? A co je k tomu vše zapotřebí? Máte například nějakou speciálně umíchanou směs, aby bublina více vydržela?
Tento rekord patří mezi náročnější akce a jeho příprava zabere určitě několik týdnů. Nejvíce času spolkne určitě výroba speciální konstrukce, pomocí které budu bublinu kolem lidí vytvářet. Důležitá je samozřejmě také bublinová kapalina, kterou si míchám sám a upravuji ji různě podle potřeby, jiné složení je na venkovní show, jiné na show v interiéru a jiné je i složení směsi, se kterou tvořím rekordy.  Jelikož se většinou jedná o opravdu obrovské bubliny, je třeba věnovat se i již vyvinuté kapalině a stále jí vylepšovat.

Velmi asi také záleží na výběru vhodných prostor?
Přesně tak, bubliny ovlivňuje vše kolem nich, proto je potřeba prostor vybírat obzvlášť důkladně tak, aby nic zbytečně neohrožovalo úspěšnost celé akce.

Pro tuto příležitost máte speciálně připravenou konstrukci. Vymyslel jste si ji sám, nebo si takovou konstrukci může pořídit v uvozovkách každý?
Konstrukce, kterou budu při tomto pokusu o rekord používat, je celá vyráběná na zakázku podle mých návrhů.

Jak budete instruovat dobrovolníky, které do bubliny uzavřete?
Všichni účastníci budou muset postupovat podle instrukcí organizace Guiness World Record, kteří přesně zadali parametry, které musíme všichni splnit, aby byl rekord uznán, jako platný. Já navíc budu požadovat, aby se zbytečně nevrtěli a moc zhluboka nedýchali J.

Kolik máte na tento rekord pokusů, je to nějak omezené?
Bubliny jsou trochu specifické a takto velké rekordy nikdy nejsou hned, je potřeba neustále zvlhčovat okolí a k tomu pomáhá nejlépe praskání každé bubliny, další pokus je vždy lepší a lepší, myslím, že cca 10 pokusů bude optimálních.

Jste držitelem mnoha rekordů, můžete nám vyjmenovat ty, které jsou pro Vás nejdůležitější?
Důležité jsou všechny, protože mě každý jednotlivý rekord posunul někam dál, přivedl k novým příležitostem a dalším nápadům, ale nejvíce si cením těch, které byly nějakým způsobem obzvlášť náročné a zůstaly do dnešního dne nepřekonané. Mezi ně patří například závodní tahač uzavřený do mýdlové bubliny, což je zatím největší vozidlo uzavřené v bublině. Velkým úspěchem je také bublinový tunel v délce 24 metrů, nebo největší volně letící bublina o rozměrech 20,57 m3.

Kdo určuje, v čem je možné překonat případně ustanovit rekord? Můžete si jej vymyslet sám, nebo rekordy vypisují komisaři?
Každý si svojí disciplínu může vymyslet sám a rekord překonat, nebo se stačí s nápadem probrat databází již existujících rekordů a zkusit překonat již existující výkon. Komisař pak pouze rozhoduje o tom, jestli se skutečně rekord při daném pokusu povedlo vytvořit, nebo překonat.

Láká Vás udělat bublinu na nějakém neobvyklém místě? Třeba ve stavu beztíže? :-)
Takových míst je víc a bublina ve stavu beztíže je určitě zajímavá myšlenka, kterou bych někdy rád zkusil realizovat.

Jak jste se vůbec dostal k tomu, laicky řečeno, že foukáte bubliny? Bylo to opravdu prozaicky od dětství? :-)
Od dětství určitě ne, jako každý kluk jsem chtěl být spíš kosmonaut…:)
K bublinaření mě kdysi inspiroval americký bublinář Tom Noddy, jehož vystoupení jsem viděl v televizi a naprosto mě fascinovalo. Chtěl jsem tomu všemu, co převáděl, přijít na kloub a tak jsem začal s bublinami experimentovat, vyvíjet vlastní směs a nakonec vymýšlet vlastní triky a kouzla. Bubliny a vše kolem mě natolik pohltily, že jsem se jim začal věnovat na plný úvazek.

Jak dlouho se bublinaření věnujete profesionálně?
Výhradně bublinaření se věnuji zhruba 6 let.

Napadlo Vás kdysi, když jste ještě seděl ve školní lavici, že Váš život bude hlavně o bublinách?
Ani náhodou, kdysi jsem znal pouze bublifuk, který byl nedostatkovým zbožím, a proto mi ho rodiče míchali z jaru a to už nikdy nebylo ono. Pamatuji si ale, že mi maminka někdy na zahradě foukala bubliny naplněné kouřem, to se mi líbilo, ale nikoho tehdy ani nenapadlo, co budu s bublifukem vyvádět o pár let později.

Jak jste se tuto profesi naučil? Existují nějaké kurzy pro amatéry? Nebo třeba stáže v zahraničí?
V této profesi je všechno jinak, než například u kouzelníků, kteří mají své e-shopy a kupují hotová kouzla, která se učí podle DVD, nebo v nějakých kurzech. Bublinařina je celá o tom, co si sám kdo vymyslí, vyrobí, vyvine a pak si celé své tajemství pečlivě chrání. Právě proto je bublinářů na celém světě tak málo.

Máte v tomto oboru nějaký vzor?
Obdivuji práci bublináře Fan Yanga.

Na jaké akce si Vás lidé zvou? Byl jste třeba už i na svatbě? Jaká příležitost byla nejkurióznější?
U bublin je výhoda, že se hodí na akce pro děti i pro dospělé, dovnitř i ven, takže jezdím opravdu na nejrůznější typy akcí počínaje představením nového typu kukuřice, která se koná přímo na poli, po dětské dny, plesy, firemní večírky, svatby, konče slavnostními gala večery a oslavami narozenin nejbohatších lidí na světě. Vždy se těším, jaký nový zážitek mi která nová zakázka přinese.

Co všechno (případně koho) jste už do bubliny zavřel? Vím, že to byli třeba i tygři... jak se jim to líbilo? :-)
Zavírání do bublin je jedna z nejoblíbenějších částí mojí show a výčet by byl opravdu dlouhý, ale pro zajímavost mohu zmínit například krém, notebook, kamion, českého premiéra, skupinu Muse, nebo holandského královského komisaře.
Vzhledem k tomu, že jsme zavírání tygrů do bubliny přežili ve zdraví, tak se jim to nejspíš líbilo.:)

Co vás baví, když zrovna nebublinaříte? Kolik času denně strávíte foukáním bublin v rámci tréninku? Baví vás to ještě tak, jako na začátku? :-)
Možná je to divné, ale baví mě to snad ještě víc. Vše základní co bylo potřeba připravit pro moji show už je hotové a vystoupení mám naštěstí tolik, že už více tréninku nepotřebuji, ale o to více se mohu věnovat už jenom opravdovým lahůdkám, které připravuji pro novou show, nebo někdy třeba na zakázku pro různé reklamní či televizní produkce. Zdánlivě nereálné požadavky jsou pro mě největší výzvou.
Když zrovna nebublinařím, věnuji svůj čas cestování a gastronomii.

tisková zpráva

Reklama