Také si myslíte, že se vás to netýká? Jíte celkem střídmě, v podstatě zdravě, přiměřeně sportujete a jste spíš štíhlá než tlustá? Nechte si udělat krevní testy a možná se budete divit.

cholesterol

Kdysi jsem viděla reklamu na jistý nejmenovaný margarín, v níž herečka mého věku zvedala varovně ukazováček, že se zvýšený cholesterol může týkat i mě. Mávla jsem nad tím rukou.

A tu máš, čerte, kropáč. Pravda, poslední dobou jsem si dopřávala víc slaninky, vajíček, tresčích jatýrek, a pokud jsem smažila, tak jedině na vepřovém sádle, ale stále jsem to nepovažovala za množství, které by se mohlo projevit na hladině cholesterolu v krvi. Projevilo.

Když jsem si nechala čistě z odpovědnosti za své zdraví udělat preventivní prohlídku, krevní testy odhalily zvýšenou hladinu cholesterolu. Ne moc, ale přece.

Ještě předtím, než jsem „naběhla“ k lékařce, abych s ní probrala, co mám dělat, abych ten zatracený cholesterol „srazila“ do normálu, našla jsem si na internetu patřičné informace. 

Cholesterol je tuková látka, která je součástí membrán všech živočišných buněk a je důležitá pro jejich správnou funkci.

Za normální se považuje koncentrace celkového cholesterolu v krvi asi do 5 mmol/l. Nad tyto hodnoty se mluví o zvýšeném cholesterolu, 6 už je považováno za vysoký. K této hranici mám naštěstí relativně daleko a nehodlám se k ní přibližovat.

Takže budu muset razantně omezit živočišné tuky a zapomenout na: pečenou kachýnku, vepřové sádlo, škvarečky, vajíčka na slanině, smetánku do kávy, tučné sýry a jogurty, burákovou pomazánku, uzené makrely a podobné dobroty, které jsem si sice ne často, ale s chutí dopřávala.

Naopak zvýšit přísun ovoce a zeleniny, luštěnin, česneku, a omega3 mastných kyselin, který je hlavně v rybím tuku. To vše přispívá ke snížení cholesterolu.

S obavami jsem šla na konzultaci ke své lékařce, a ještě než stačila cokoliv říct, jsem na ni vychrlila, že už na tom „pracuju“. Koupila jsem si Omega3 mastné kyseliny a česnekové tobolky, které denně zobu.

A ona se překvapivě začala smát. „Jak tak na vás koukám, vepřovým se zrovna nepřejídáte, ale abyste byla klidnější a nepanikařila, tak se na to podíváme.“ Vzala do ruky výsledky.
„Existuje tak zvaně hodný a zlý cholesterol (to jsem se samozřejmě také dočetla) a vy máte zvýšené hodnoty toho hodného, takže můžete být naprosto v klidu.“

Fajn, na oslavu svého hodného cholesterolu si dám vepřo, knedlo, zelo!

Reklama