Dalším je pak růst hmotnosti. Vztah mezi vyšší tělesnou hmotností a diabetem 2. typu je přitom obousměrný – nadváha je významným rizikovým faktorem vzniku obezity a u diabetiků 2. typu též roste hmotnost. Výsledkem je, že nadváhou nebo obezitou trpí 9 z 10 diabetiků 2. typu. Počet pacientů s diabetem přitom stále stoupá a v České republice přesáhl počet léčených pacientů v loňském roce poprvé jeden milion. 

3v1 – glykémie, hmotnost i srdce a cévy
Zatímco dříve se léky pro diabetiky zaměřovaly hlavně na hladinu cukru v krvi, moderní léky berou toto jako samozřejmost a snaží se snížit i další rizika pro zdraví diabetických pacientů. Například léky GLP-1 kromě zlepšení kompenzace cukrovky (tedy úpravy tak zvaného dlouhého cukru) také významně snižují hmotnost a byla u nich prokázána kardioprotektivita (snížení rizika srdečně-cévních onemocnění jako jsou například infarkt a mrtvice). I proto dvě nejvýznamnější odborné společnosti zabývající se diabetem navrhly, aby tyto léky byly u diabetu 2. typu předepisovány hned po selhání tabletové léčby. GLP-1 se přitom používají jednou nebo dvakrát denně, některé jenom 1x týdně.

Co to je hormon GLP-1?
GLP-1 je hormon, který se vyskytuje v těle přirozeně. Zvyšuje tvorbu inzulinu tím, že slinivce břišní signalizuje, aby ho vytvářela. Inzulin potom pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi, protože odvádí cukr z krevního oběhu k buňkám. GLP-1 také pomáhá zastavit uvolňování cukru z jater do krevního oběhu v době, kdy to není nutné. Bohužel u diabetiků neprobíhá vylučování hormonu GLP-1 tak, jak by mělo. Proto je nutné dodávat ho injekčně.


Diabetik nemusí cítit varovnou bolest při infarktu
U pacientů s cukrovkou, v porovnání s pacienty bez cukrovky, vzniká dříve tzv. ateroskleróza, kornatění tepen, při němž dochází k ukládání tukových částic, vápníku a dalších látek do cévní stěny. Rozsáhlejší poškození tepen a větší náchylnost k praskání vzniklých plátů vede k vyššímu počtu akutních infarktů a k horším výsledkům léčby těchto komplikací. Častější je také postižení malých tepen vedoucí např. typicky k poškození ledvin nebo narušení stažlivé funkce srdce a následnému vyššímu riziku vzniku srdečního selhání. I na první pohled nesouvisející poškození nervů může vést k nebezpečným situacím, kdy pacient–diabetik nemusí cítit varovnou bolest při infarktu a akutní lékařská pomoc pak přichází později.

Pacient užívající GLP-1 Karel říká: „Cítím nižší chuť k jídlu.“
„Nyní se cítím celkově lépe, a hlavně se mi podařilo zhubnout za 5 měsíců o 7 kg. A váha stále klesá. U nové léčby totiž cítím nižší chuť k jídlu a k tomu, abych byl najedený, mi stačí menší porce. Již před injekčním perem jsem se snažil stravovat zdravě, i když kvůli práci jím někdy nepravidelně. Přesto se mi s tabletami hubnout nedařilo.“

Světový den diabetu: celodenní poradenství odborníků i Pochod proti diabetu

Při příležitosti Světového dne diabetu se koná mnoho různých aktivit, jejichž cílem je včasné odhalení diabetu i lepší zvládnutí nemoci. Výjimkou není ani akce na Karlově náměstí v Praze.

KDE: Karlovo náměstí, Praha

KDY: 14.11. od 10 do 17 hodin, pochod vyráží ve 13 hodin

CO: K dispozici budou odborníci, kteří nabídnou konzultace ke stravování s nutričními terapeuty, k pohybu nebo k onemocnění srdce a cév a dalším rizikům souvisejícím s diabetem. Návštěvníci si budou moci otestovat svoji fyzickou kondici, nechat si změřit krevní tlak při zátěži nebo hladinu cholesterolu a cukru v krvi. K dispozici bude též psycholog i lékař specializující se na obezitologii.

Více na www.dendiabetu.cz.


 

Reklama