Myslela jsem si, že jsem zodpovědný řidič, který se stará o všechny potřebné náležitosti, ale zjistila jsem, že to tak úplně není.

Co všechno potřebujete?

  • Zimní gumy

Ty jsou už samozřejmostí, i když letos jsou povinné jen na vybraných úsecích státu. Ve městech je mít nemusíte, zaviníte-li ale nehodu z důvodů nepřizpůsobení se klimatickým podmínkám, nesete plnou odpovědnost. Povinné jsou tam, kde uvidíte tuto značku.

o

Mapa míst, kde jsou předepsány zimní gumy. Platí od listopadu do konce března.

l

 

  • Nemrznoucí směs do ostřikovače

Ta vám v mrazu může zachránit život, proto ji odborníci doporučují mít nalitou nejen v nádržce ostřikovače, ale vozit s sebou náhradní zásobu. Jestli jste někdy zažily mrznoucí vodu roztíranou stěrači na předním skle a následnou jízdu naslepo, víte, o čem mluvím.

  • Rozmrazovač zámků

Ten se mi velice osvědčil, zvláště na horách, ale i v Praze. Jediné, na co musíte dát pozor, je místo, na které ho uložíte. Zamknete-li si ho v přihrádce auta, bude vám pochopitelně k ničemu. Kupte si malé balení u pumpy a noste ho v kabelce. Hodí se i na vrata od garáže a tak dále.

  • Řetězy

Ty se opatřují snadno, ale hůře se nasazují. Zvláště, jestli máte zkřehlé ruce a mráz z nich udělá nehybné bolavé pahýlky, nastane problém. Mně se osvědčilo poprosit chlápky u pumpy. Kdyby se zpěčovali, stovka je určitě popostrčí. Nečeká-li vás alpská kolona, možná budou stačit řetězy tekuté, které koupíte na benzínce.

  • Plachta proti námraze

To je moc šikovná věc, zvláště na horách, nebo jezdíte-li za každého počasí a parkujete venku. Zakryjete s ní přední sklo a nemusíte ráno absolvovat půlhodinovou rozcvičku se škrabkou.

  • Škrabka

To je další nezbytnost. Bez té ani nevyjíždějte ven.

  • Smetáček

Na co? Přece na ometání sněhových čepic. Jestli jste něco podobného absolvovaly rukou, určitě jste si promáčely a ušpinily rukáv od bundy až po rameno.

  • Protiprůvanové lišty

Možná trochu frajeřina, ale ve vánici docela sympatická věc. Přidělají se na dveře a k vám neprofoukne skulinou ani molekula průvanu.