Takový stres si asi zažije každá pracující matka a obvykle ne jednou. Je velké štěstí, pokud máme babičky a dědečky, kteří nás mohou zachránit a nemocného potomka pohlídat, než se uzdraví.

Když imunitní systém infekcím nestačí
Pokud tomu tak je, měli bychom ale myslet i na zdraví a preventivní chování našich prarodičů. To, že očkujeme naše děti, považujeme za samozřejmost. Očkování ale může pomoci ochránit zdraví všech věkových skupin včetně seniorů. Děti a senioři mají totiž jedno společné, jejich imunitní systém není plně funkční. Dětský s přibývajícím věkem vyzrává, u seniorů ho naopak rostoucí věk oslabuje. Během stárnutí dochází v imunitním systému ke změnám (tzv. imunosenescenci), které se mimo jiné projevují sníženou schopností lidského organizmu bojovat s infekcemi. Infekční nemoci mohou probíhat závažně i u do té doby zdravého seniora. Navíc u značné části z nich je organizmus oslabený chronickou nemocí, případně její léčbou, což riziko nákazy infekcí násobí. 

Pneumokoky není radno podceňovat
Jednou z bakterií ohrožujících seniory je pneumokok (Streptococcus Pneumoniae), který běžně osidluje sliznici úst, nosu a horních cest dýchacích. Přenáší se zejména vzdušnou cestou, především kašlem a kýcháním. Sliznice dýchacích cest je u zdravého člověka velmi účinnou ochrannou bariérou. Pokud ale dojde ke snížení obranyschopnosti organizmu člověka, pneumokok se může rozšířit dále do těla a vyvolat závažná onemocnění, jako je třeba zápal plic, otrava krve či zánět mozkových blan. Pneumokokem se můžeme nakazit i od na první pohled zdravého člověka, tzv. nosiče, protože pneumokok nemusí zprvu působit žádné zdravotní obtíže. Nejčastějším zdrojem nákazy dospělých jsou právě malé děti – v mateřských školkách je nosiči bez projevů příznaků onemocnění až šedesát procent dětí, u dětí školního věku je to pětatřicet procent. Pneumokoková onemocnění nelze brát na lehkou váhu v jakémkoli věku, ale zejména u seniorů mohou v horších případech představovat až smrtelné nebezpečí.

Očkování je účinnou ochranou
Riziko pneumokokových infekcí narůstá v podzimním a zimním období, kdy je zvýšený výskyt akutních respiračních onemocnění a chřipek. Vlivem nachlazení, virózy nebo i díky nebezpečné chřipce je naše tělo oslabeno. Pneumokoky pak mohou snadněji zapříčinit výše zmíněné závažné infekce a onemocnění (například zápal plic, zánět mozkových blan, otrava krve). Účinnou ochranou proti nim je očkování. „Osobám starším 65 let doporučujeme očkování proti pneumokokovým infekcím i každoroční očkování proti chřipce. Obě vakcíny jsou pro lidi starší 65 let zdarma, zcela hrazené pojišťovnami. Očkování lze aplikovat buď samostatně (např. s odstupem 2 týdnů), nebo současně, kdy lékař může během jedné návštěvy očkovat proti chřipce i proti pneumokokovým infekcím.“, upozorňuje prim. MUDr. upozorňuje prim. MUDr. Hana Roháčová z pražské Nemocnice Na Bulovce.

 

Reklama