Málokterému majiteli panelákového bytu se budou v interiéru zamlouvat původní kovové zárubně. Jejich ošklivost nezachrání ani nové dveře a nátěr ve stejném odstínu.  Jak se jich ale zbavit bez toho, abyste museli kvůli stavebním úpravám převrátit byt vzhůru nohama?

zarubka

Pokud vás tato představa děsí a nemáte nejmenší chuť se do vybourávání původních zárubní pouštět, nezoufejte. Na trhu se objevila novinka, která váš problém hravě vyřeší a z nevzhledných starých futer vykouzlí zárubně, které jsou k nerozeznání od těch, jež vídáte v novostavbách. Váš domov prokoukne a původní vzhled těžkých kovových „futer“ nahradí svěží, moderní a elegantní design. Starým zárubním totiž můžete jednoduše pořídit nový kabát. A výběr z palety nejrůznějších materiálů i odstínů je opravdu pestrý.

Nezúží a přizpůsobí se

zarubkaČeské firmy přichází na trh s novým systémem obkladu zárubní. Ten reaguje na poptávku obyvatel panelových bytů, kteří se nechtějí smířit s původním kovovým provedením. Novinka „obléká“ zárubně jak pro dveře otočné, posuvné a lamelové, tak v průchozím provedení. Pokud se bojíte, že se s obložením původních zárubní budete muset smířit se zúžením celkového průchodu dveří, vaše obavy jsou zbytečné. Nový systém se totiž dokáže přizpůsobit téměř na maximum, a dokonce po úpravě zárubní umožňuje zasazení vašich původních dveří.
Obklady si dokážou poradit i v případě nerovností a odchylek, které v panelákových bytech nejsou žádnou výjimkou.  Řešení výrobci našli ve skrytém plastovém spojovacím profilu, který se šikovně přizpůsobí reálnému úhlu hran původní zárubně.

Při objednávce nového „obleku“ zárubní výrobci nejprve dovezou vzorník, z něhož si zvolíte barvu, tvar a materiál. U montáže pak záleží už jen na vás, zda si ji budete chtít provést sami, nebo vše necháte na odborníkovi. Montáž by však měl bez problémů zručný kutil zvládnout sám. Výrobci totiž po zadání rozměrů dodávají zárubně na míru jako skládačku. S obtížemi se můžete setkat pouze u velmi křivých stěn zarubka

Jak, kde a za kolik?

zarubkaŘešení renovace starých zárubní nabízí například společnost SAPELI, která jako první přišla na českých trh se systémem OKZ. Ke špičce patří také společnost Sapos, jejíž pobočky najdete po celé ČR, či společnost Portas, zabývající se také celkovou renovací dveří a nábytku.
Cena se odvíjí od počtu dveří a jejich rozměrů. Nový kabát starým zárubním však můžete dopřát již od 2 000 Kč pro nejužší zárubně, tedy mezi 6–15 cm. Za tuto cenu pořídíte fólii s dekorem dřeva. V dýze vás jedno obložení vyjde na cca 3360 až 5 200 Kč.
Přestože montáž probíhá velmi rychle, měli byste při výměně zárubní v celém bytě počítat přibližně s jedním dnem práce.   

Foto: Archiv SAPELI

Reklama