Atopický ekzém je jedno z nejnepříjemnějších kožních onemocnění. Je provázené věčně vyprahlou pokožkou, na které se tvoří šupinky, puchýřky či prasklinky. Velmi často trpí touto nemocí také malé děti. Podle statistik má atopický ekzém dokonce každé desáté dítě. Spolu s doktorkou farmacie Lucií Šantavou z lékárny AVE vám poradíme, jak nad atopickou dermatitidou zvítězit.

Atopický ekzém nebo také atopická dermatitida je onemocnění kůže, které je charakteristické nepřiměřenou reakcí organismu na okolní látky. Vaše pleť je stále suchá až velmi suchá a občas pociťujete svědění, které může být mimořádně intenzivní. Suchost je výsledkem propustnosti pokožky, způsobené nedostatkem lipidů, což jde ruku v ruce s nadměrným odpařováním vody z kůže. „Kůže neplní funkci bariéry, nezabraňuje správně odpařování vody a ani nechrání organismus před vnějšími vlivy. Pokožka je příliš propustná a umožňuje tak vnějším agresivním látkám pronikat do organismu,“ vysvětluje doktorka farmacie Lucie Šantavá z lékárny AVE. Mezi tyto látky patří i nejrůznější alergeny, které mohou způsobit zánět často provázený svěděním. Škrábáním suchých podrážděných míst pak vznikají léze, které ještě zvyšují prostupnost kůže. Tak do kůže pronikne více alergenů a výsledkem může být akutní zánětlivá reakce. Atopický ekzém se často objevuje už v kojeneckém věku. Výjimkou ale není ani to, že se najednou vyskytne u dospělého člověka. Jde o dědičnou nemoc.

ekzém

Mýdlo raději vynechejte

Na mytí obyčejným mýdlem nebo sprchovým gelem raději zapomeňte. „Z vlastní zkušenosti doporučuji řadu Atoderm od Biodermy. Jde o dobře snášené přípravky, které pleť čistí, obnovují tuky a zesilují kožní bariéru. V závislosti na příčině, rozsahu a stadiu suchosti vaší kůže vám Atoderm nabídne specifické výrobky na hygienu, které budou vyhovovat vašim potřebám a navrátí pokožce jemnost a optimální schopnost hydratace.,“ radí Lucie Šantavá z lékárny AVE. Vybrat si můžete z různých konzistencí – mycí kostka, pěnové, krémové nebo extra čistící gely. Nyní vše v akci se slevou až 20 % na www.lekarnaave.cz/Pece-o-plet/bioderma/bioderma-atoderm.

Důležité je rovněž sprchovat se jen vlažnou vodou a dávat pozor na příliš chlorovanou vodu. Pokud vám nedělá dobře, pořiďte si domů sprchový filtr, stojí kolem tisícikoruny a odstraní z vody volný chlór či jiné dráždivé látky.

Důležité je rovněž sprchovat se jen vlažnou vodou a dávat pozor na příliš chlorovanou vodu. Pokud vám nedělá dobře, pořiďte si domů sprchový filtr, stojí kolem tisícikoruny a odstraní z vody volný chlór či jiné dráždivé látky.

Lékárna AVE

 

Základ všeho jsou šetrné krémy

Postižení atopickým ekzémem rychleji ztrácejí vodu ze svrchní vrstvy pokožky, protože mají v pokožce nižší obsah lipidů. Extrémně důležité je proto časté promazávání kůže. „Jestliže vás trápí atopický ekzém, měla byste sáhnout po krému minimálně třikrát denně. Ženy s atopickým ekzémem by měly používat výhradně dermokosmetiku z lékárny, která je bez konzervantů a parfemace,“ říká doktorka farmacie Lucie Šantavá. Speciální řada pro suchou a velmi suchou pokožku Atoderm od Biodermy nabízí celou škálu krémů na obličej a ruce, tělových mlék i balzámů na rty. Samozřejmě i pro dekorativní kosmetiku byste měly jít rovnou do lékárny.

Lékárna AVE

 

Atopický ekzém má každé desáté dítě

Kromě Biodermy nabízí speciální péči pro děti také Expicial Kids. Odstraňuje nepříjemné projevy podrážděné kůže a pomáhá obnovit přirozenou kožní bariéru. Je ideální pro denní používání. Má pro děti příjemnou konzistenci, lehce se nanáší a dobře se vstřebává. Jednotlivé přípravky se od sebe liší obsahem vody a tuků, což umožňuje výběr krému podle typu a stavu pokožky.Více zde: www.lekarnaave.cz/excipial-kids-lotion-150-ml

Lékárna AVE

Pět rad na závěr

  • Nižší teplota Vám v létě udělá dobře, a to zejména v noci. Pocení totiž bývá častou příčinou podráždění a svědění.
  • Také přípravky je lepší skladovat v ledničce, protože studené krémy a mléka lépe uleví při svědění.
  • Líčit se můžete jen přípravky určenými na citlivou pleť.
  • Je dobré zapisovat si, na co a jak vaše pleť reaguje, například u jídla.
  • Snažte se vyvarovat jakémukoliv stresu.
Reklama