Nervozitu z návštěvy zubního lékaře pociťuje asi každý z nás. U někoho jde o drobné napětí, protože co kdyby se přece jen objevil nějaký ten kaz. Existuje ale velké procento lidí, kteří kvůli strachu k dentistovi raději ani nejdou. A tak se roztáčí kolotoč. Čím déle se totiž člověk vyšetření vyhýbá, tím větší strach z něj má. A většinou je pak i oprávněný, protože jde ruku v ruce se špatnou péčí o chrup.  Odborníci se přitom shodují – kvalitně vyčištěné zuby se nemohou zkazit.

„S příchodem pacienta do zubní ordinace většinou předpokládáme, že může mít strach z možného ošetření. Tyto pocity pochází často z nevědomosti. Pacient neví, co se vlastně v ordinaci bude dít, zda to nebude bolet, a také jestli nemá v ústech nečistoty, za které by se eventuálně mohl stydět. Strachu ale může předcházet i nepříjemná zkušenost z předešlého ošetření nebo už z dětství,“ říká dentální hygienistka Lucie Hrášková s tím, že pacient může bolesti v ordinaci většinou snadno předejít. Stačí o zuby poctivě pečovat.

Stále platí, že čistit zuby bychom si měli dvakrát denně. „Nejdůležitější je pečlivá hygiena večer po jídle. Spíme několik hodin a naše ústa jsou v tu dobu zavřená, takže je v nich teplo a vlhko. Tím vznikají příznivé podmínky pro množení bakterií, které mohou mít za následek onemocnění dutiny ústní,“ vysvětluje Hrášková.

zubařka

Ke každodennímu správnému vyčištění zubů je nezbytný kvalitní zubní kartáček v kombinaci s mezizubními kartáčky, případně nití. Délka čištění zubů je individuální, odvíjí se od stavu a množství zubů v dutině ústní. „Zuby bychom si měli čistit tak dlouho, aby byly na omak jazykem hladké a necítili jsme na nich plak. Pokud si tím nejsme jisti, je možné si pořídit detektor plaku, který neodstraněný plak obarví barvou,“ radí dentální hygienistka.

Jak rychle a kvalitně si poradíte se zubním plakem, to závisí i na vašem vybavení. Správné pomůcky vám doporučí dentální hygienistka nebo zubní lékař. Péči o dutinu ústní vám usnadní Sonický kartáček HealthyWhitenapříklad sonický zubní kartáček, který je nejen účinný, ale také šetrný k dásním. Jedním z nich je Philips Sonicare. Pracuje na principu vysokofrekvenčního stírání. Vlákna kartáčkové hlavičky se pohybují rychlostí 31 000 stěrů za minutu a zároveň dochází k vychylování hlavičky nahoru a dolů. Díky tomu dosahuje klinicky prokázaného rozrušení vrstvy plaku i v těžko dostupných částech chrupu. Dobře vyčistit zuby je možné i s mauálním zubním kartáčkem, dá vám to ale mnohem větší práci a ztratíte tak o poznání více času.

Ani tak byste však neměli zapomínat na mezizubní kartáčky a nitě. I když provádění správné techniky čištění a používání mezizubních kartáčků nemusí být zpočátku nic příjemného. „Je to proto, že do té doby neošetřovaná dáseň bývá většinou zanícená, tudíž bolestivá a krvácející,“ vysvětluje Hrášková s tím, že bychom se tímto neměli nechat odradit. Zánět vyléčí právě pravidelné a správné používání mezizubních kartáčků. „Krvácivost a citlivost přetrvává zhruba měsíc,“ vysvětluje dentální hygienistka.

Vždy je zkrátka lepší onemocněním preventivně předcházet, než pak problém řešit pozdě, až když něco bolí. „Kdo má zdravé zuby, nemívá pak z návštěvy dentisty obavy,“ uzavírá odbornice a zároveň uklidňuje ty, kteří se péči o své zuby zatím příliš nevěnovali: „V dnešní době se ani oni nemusí bát. Existují přípravky, které nám možnou bolest při ošetření zmírní nebo ústa dokonce úplně znecitliví.“

Na jakém principu sonický kartáček funguje? Proč se nazývá „sonický“ ? Díky své technologii!

Jedná se o jedinečný způsob čištění, který pomáhá udržet zuby a dásně zdravější, je založen na patentované sonické technologii. Jejím základem je kombinace kmitání vláken frekvencí 31 000 stěrů za minutu a vychylování hlavice v přesně definovaném rozsahu nahoru a dolů. Vysokou frekvencí kmitání vláken dochází k mechanickému rozrušení bakteriálního zubního plaku. Sonická technologie navíc dává při čištění zubů vzniknout takzvané okysličené dynamické vlně. Ta rozpohybuje molekuly vody spolu se zubní pastou a slinami, odplaví rozrušený plak adostává se do obtížně přístupných míst (mezizubního prostoru, do dásňového žlábku kolem zubního krčku).

Sonický kartáček HealthyWhite

Účinnost patentované sonické technologie je prokázána: sonické kartáčky Sonicare odstraňují více zubního plaku než manuální zubní kartáčky, což dokazují mnohé klinické studie.

Podívejte se na video, které vysvětluje unikátní technologii a správný postup čištění:

Více najdete na www.sonicare.philips.cz.

Reklama