Když si pořídíte nové štěňátko, tak to neznamená pouze to, že jím sobě nebo někomu uděláte radost. Tím jste se zavázali, že se o něj budete starat a věnujete mu maximální péči, kterou potřebuje, a kterou si zaslouží. Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí je volba správného krmiva.

Avet

To, jaký bude mít štěně život, ať už se bavíme o jeho délce nebo kondici a zdravotním stavu zvířete, lze ovlivnit třemi faktory. Jedná se o genetiku, prostředí a výživu. A právě výživa je faktor, který lze nejsnáze ovlivnit. Jak by tedy mělo vypadat správné krmení pro štěně a co všechno by mělo krmivo obsahovat?

Naším cílem je krmit štěně takovým způsobem, aby z něj vyrostl zdravý a dobře vyvinutý dospělý jedinec. Musíme zvířeti zajistit optimální růst, vyvarovat se vzniku nadváhy či obezity a předejít ortopedickým problémům, ke kterým jsou náchylná hlavně velká a gigantická plemena psů.

V průběhu prvního roku života se mění energetické a živinové požadavky zvířete. Přijatá energie je rozdělena na energii potřebnou pro záchovu a energii potřebnou pro růst mláděte. Požadavky na energii pro růst klesají spolu se zvyšujícím se věkem a stupněm vývoje štěněte. Samozřejmě se energetické nároky liší u jednotlivých plemen. Z toho důvodu je nutné dodržovat předepsané dávkování krmiva. Vyvarujeme se tak například nežádoucímu nárůstu hmotnosti. Ten by mohl znamenat zvýšené zatížení nezralých kostí, což by mohlo mít za následek rozvoj ortopedických vad. S tímto problémem se setkáváme u velkých a gigantických plemen psů. Proto je důležité podávat těmto štěňatům krmivo určené pro velká plemena, kde je hlídaná hladina energie kvůli prevenci výše jmenovaného onemocnění. Stejně tak je důležité v krmivech pro velká plemena hlídat hladinu vápníku. Pokud by tomu tak nebylo, budeme opět riskovat vznik problémů s pohybovým aparátem. Samozřejmě je důležité dodržet poměr mezi vápníkem a fosforem v požadovaném rozmezí.

dog

Štěňata mají vyšší potřebu bílkovin, na rozdíl od dospělých jedinců, v krmivech samozřejmě nesmí chybět tuk, ale jeho hladina musí být kontrolovaná, protože tato živina tvoří největší zdroj energie pro organismus zvířete. Tuk je zdrojem esenciálních mastných kyselin, které jsou důležité pro imunitní a nervový systém a podporují kůži a srst. Dále je tuk nezbytný pro využití vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K). A samozřejmě musí být krmivo vysoce stravitelné.

Krmivo pro rostoucí jedince by mělo být obohaceno o antioxidanty. Ty chrání organismus před vlivem škodlivých volných radikálů a podporují dozrávání imunitního systému mláďat

Štěňata by nemela dostávat vitamínové a minerální doplňky stravy. Je to z toho důvodu, že by se jimi mohla narušit vyváženost diety a mohly by tak vznikat nežádoucí zdravotní potíže. Stejně tak je potřeba minimalizovat i podávání pamlsků, které mohou obsahovat vitamíny a minerály. Je třeba na to myslet hlavně u štěňat velkých plemen, v jejichž krmivech je snížená hladina vápníku a energie z důvodu prevence ortopedických vad. Samozřejmě je nutné dodržet dávkování krmiva.

dog

Firma Hill´s nabízí krmiva pro štěňata malých a středních plemen – Science Plan Puppy Mini nebo Science Plan Puppy a samozřejmě i krmivo pro štěňata velkých plemen – Science Plan Puppy Large Breed.

Více informací naleznete na www.avet.cz nebo na stránkách www.hillspet.cz

dogKrmiva pro štěňata z řady Science Plan poskytnou Vašemu novému členu rodiny přesně vyváženou stravu, která pokryje jeho energetické i živinové požadavky a vy mu tak zajistíte ten nejlepší start do života!

MVDr. Sylva Havelková
Odborný poradce A-VET s.r.o.

Reklama