642aa9ff6b780seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Prodej léků na alergie v lékárnách meziročně vzrostl o 10 %. Křivka nárůstu není vysoká, ale jasně dokazuje, že alergiků u nás přibývá. Jako první pomoc alergici často vyhledávají kapky do očí a spreje do nosu – právě ty ale mohou způsobovat závislosti. Z prodejních dat největší lékárny na českém internetu vyplývá, že zákazníci dávají přednost nejčastěji právě dekongestivům, tedy lékům, které poskytují krátkodobou úlevu v případě ucpaného nosu. Zmírňují jimi symptomy nachlazení, chřipky, sinusitidy, senné rýmy a jiných alergických reakcí. 

Lékárnice Mgr. Pavla Horáková ale NEdoporučuje používat kapky a spreje do nosu s touto účinnou látkou déle než týden (děti maximálně 5 dnů a kojenci 3 dny). „Závislost může vzniknout již po 1-2 týdnech pravidelného používání. Tím se velmi rychle dostanete do začarovaného kruhu, kdy bez kapek či spreje nemůžete fungovat. Postupně ale může docházet k poškození až odumření nosní sliznice,” upozorňuje lékárnice. Nejsou tedy vhodné pro alergiky, kteří vyžadují dlouhodobější používání!

Z průzkumu názorů mezi svými zákazníky ale lékárna zjistila, že Čechy nejčastěji trápí alergie na pyl, a právě nosním sprejem si pomáhá v léčbě každý druhý alergik.

Jak poznat, zda jste závislí?
Nedokážete si představit den bez kapek do nosu, neustále je máte u sebe a pokud náhodou zapomenete, jste nervózní. Máte neustálé nutkání si kapky stříkat, protože vám ulevují.

„Byla jsem na kapkách do nosu závislá a neuměla jsem si bez nich představit ani jedno odpoledne. Jakmile jsem si půl hodiny nestříkla, přišlo mi, že nemůžu dýchat a potřebuji ulevit. Zničila jsem si sliznici, protože jsem kapky v kuse používala několik let. Naštěstí jsem z toho venku, mnohem radši používám třeba mořskou vodu nebo něco přírodního. Ze své zkušenosti tvrdím, dejte si na to pozor,” sdílí svůj postoj Anička.

„Bez obsahu dekongestiv lze použít produkty s obsahem přírodních silic jako například Pinio-Nasal, Aspecton, RymaStop, Sinulan. Ty dokáží z oteklých sliznic vytáhnout tekutinu a snížit tak otok a tím zprůchodnit nos,“ dodává. Právě oteklé sliznice jsou tom, co alergici musí řešit. Pro regeneraci nosní sliznice doporučuje P. Horáková mořské vody, ideální s obsahem panthenolu nebo nosní oleje. Pomáhají podle ní regenerovat poškozenou, suchou a svědící nosní sliznici. Abyste se cítili dobře, navštivte lékaře, nebo se při používání jakýchkoli volně prodejných léků poraďte s lékárníkem.

Zdroj: Lékárníce Mgr. Pavla Horáková, Lékárna.cz, Vitalia, respondentka Anička