Foto: Shutterstock
Prodej léků na alergie v lékárnách meziročně vzrostl o 10 %. Křivka nárůstu není vysoká, ale jasně dokazuje, že alergiků u nás přibývá. Jako první pomoc alergici často vyhledávají kapky do očí a spreje do nosu – právě ty ale mohou způsobovat závislosti. Z prodejních dat největší lékárny na českém internetu vyplývá, že zákazníci dávají přednost nejčastěji právě dekongestivům, tedy lékům, které poskytují krátkodobou úlevu v případě ucpaného nosu. Zmírňují jimi symptomy nachlazení, chřipky, sinusitidy, senné rýmy a jiných alergických reakcí.
Lékárnice Mgr. Pavla Horáková ale NEdoporučuje používat kapky a spreje do nosu s touto účinnou látkou déle než týden (děti maximálně 5 dnů a kojenci 3 dny). „Závislost může vzniknout již po 1-2 týdnech pravidelného používání. Tím se velmi rychle dostanete do začarovaného kruhu, kdy bez kapek či spreje nemůžete fungovat. Postupně ale může docházet k poškození až odumření nosní sliznice,” upozorňuje lékárnice. Nejsou tedy vhodné pro alergiky, kteří vyžadují dlouhodobější používání!
Z průzkumu názorů mezi svými zákazníky ale lékárna zjistila, že Čechy nejčastěji trápí alergie na pyl, a právě nosním sprejem si pomáhá v léčbě každý druhý alergik.
Jak poznat, zda jste závislí?
Nedokážete si představit den bez kapek do nosu, neustále je máte u sebe a pokud náhodou zapomenete, jste nervózní. Máte neustálé nutkání si kapky stříkat, protože vám ulevují.
„Byla jsem na kapkách do nosu závislá a neuměla jsem si bez nich představit ani jedno odpoledne. Jakmile jsem si půl hodiny nestříkla, přišlo mi, že nemůžu dýchat a potřebuji ulevit. Zničila jsem si sliznici, protože jsem kapky v kuse používala několik let. Naštěstí jsem z toho venku, mnohem radši používám třeba mořskou vodu nebo něco přírodního. Ze své zkušenosti tvrdím, dejte si na to pozor,” sdílí svůj postoj Anička.
„Bez obsahu dekongestiv lze použít produkty s obsahem přírodních silic jako například Pinio-Nasal, Aspecton, RymaStop, Sinulan. Ty dokáží z oteklých sliznic vytáhnout tekutinu a snížit tak otok a tím zprůchodnit nos,“ dodává. Právě oteklé sliznice jsou tom, co alergici musí řešit. Pro regeneraci nosní sliznice doporučuje P. Horáková mořské vody, ideální s obsahem panthenolu nebo nosní oleje. Pomáhají podle ní regenerovat poškozenou, suchou a svědící nosní sliznici. Abyste se cítili dobře, navštivte lékaře, nebo se při používání jakýchkoli volně prodejných léků poraďte s lékárníkem.
Zdroj: Lékárníce Mgr. Pavla Horáková, Lékárna.cz, Vitalia, respondentka Anička
Nový komentář
Komentáře
Než jsem zjistila že má rýma je alergická, používala jsem sprej do nosu častěji než bylo zdrávo, vždy se mi po něm ulevilo ale jen na chvilku.
Můj tatínek měl diagnostikovanou atrofii mozku (Demence) v určitém stádiu. Kapky do nosu otrivin, které si kupoval a stříkal do nosu několikrát denně, tak na to jsem přišla až po několika měsících, když mi to řekla jeho přítelkyně, že i ona sama mu to kupuje. Měla jsem na ní tenkrát strašnej vztek
že je tak hloupá a neví, že to poškozuje sliznici. Bohužel taťkovi to sliznici dost poškodilo a hůř se mu i dýchalo. Story s jeho družkou kterou do teď nemohu nějak vystát by bylo na knihu. Teď už tatínka, ale mají andělé a má se tam dobře 


Já kapky do nosu vůbec používám.
Já zase kapky do očí, každý večer, v létě nebo když mám čočky tak někdy i přes den. Něco mi prodali v lékárně, prý se mohou kapat každý den. Muž si ze mě dělá srandu, že si mám koupit borovou vodu, tak mu říkám, že se z té lahvičky blbě kape.
Mně se také stalo, že jsem po kapkách (spreji) na alergickou rýmu přestala cítit. Potom jsem nějakou dobu používala jen mořskou vodu ve spreji a nebo nic. Jen jsem častěji smrkala. V současné době občas použiju voňavou tyčinku, olejíček nebo trošku krému s kafrem. Čich se mi postupně vrátil.