Poličky plné nejrůznějších miniatur ať už záměrně sbíraných nebo darovaných. Je tohle obraz vaší domácnosti, nebo vám tyhle šílenosti nesmí přes práh?

 

Mám pocit, že domácnosti se dělí na ty, jež se v tomhle vyžívají, a ty, kterým s kýčovitou miniaturou vyloženě radost neuděláte…

 

Generace našich maminek si potrpěla na prosklené obývací stěny plné svátečního skla, ozdobných váz a talířů. Dodnes si pamatuji každoročně před Vánoci půlden strávený utíráním prachu a cíděním těch odporných skleniček. Jako dítě jsem třeba nechápala, proč tohle všechno máme, když z toho nikdy nejíme, nikdy nepijeme. A proboha se to hlavně nesmí rozbít!!!!

Význam slova „na ozdobu“ jsem jaksi nechápala.


Stejně tak mi na těch pozlacených šálcích a broušených vázách nepřišlo nic tak oslnivě krásného.

A navíc jsem celé dětství trpěla představou, že vysněné akvárium by se tam vyjímalo mnohem, ale mnohem lépe!

 

Jsem asi trochu divná, ale jediné věci, které uznávám jako ozdobu, jsou pokojové kytky… Případně hezký hrneček nebo vázička, kterou lze v případě potřeby vzít a použít.

 

Dodnes se podobné sběratelské úchylce vyhýbám. Přesto mám alespoň sbírku porcelánových slonů, a to jen proto, že okolí mělo pocit, že bez nich nepřežiji do švestek. Mám sedm darovaných, prý je to pro štěstí.

Na polici se ještě najde nějaká ta kýčovina navrch – vesměs darovaná – a já neustále věřím tomu, že tyhle věci vysublimují kamsi do prostoru dřív, než na nich ten prach bude vidět… Zatím se tak nestalo, a tak to vypadá, že asi budu muset nastoupit s hadrem.

Ostatně odprašování kytek je už tak dost náročné, ale ty lze vzít pod sprchu, a ještě vím, že jim prospěji.

 

Ba ne, abych nebyla nespravedlivá. Tak jednu sbírku přece jen mám. Jsou to keramické kočičky na zeď, je u nich ještě sluníčko – neméně krásné. Tyhle věcičky sbírám záměrně a ráda. Není na nich totiž vidět prach, protože visí a jsou relativně ploché…

 

A tak než vyberete někomu opravdu roztomilou sošku, milého plyšáka nebo hrníček, který nejde používat -  popřemýšlejte! Ať má obdarovaný opravdovou a nefalšovanou radost.

Někdy by totiž místo porcelánového zvířátka víc potěšil kus řízku s bramborovým salátem. Nebo obdarovanému založit na sbírku lahví s alkoholem?

 

Jste taky na tyhle chytače prachu? Proč je máte rády?

Milujete je, nebo nenávidíte?

Reklama