Dlouho jsem přemýšlela, jestli tento článek vůbec napsat. Možná se do ženského magazínu příliš nehodí. Vím, že je mezi námi spousta milovnic zvířat a taky těch, co mají rádi svoje peníze. Proto bych vás všechny chtěla požádat: Nemnožte psy a nepodporujte množitele!

Před koupí psa se často rozhodujeme mezi psem s PP, bez PP, z útulku. Pokud si koupíme psa s PP, máme záruku jisté kvality, vyrovnané povahy, čistokrevnosti a nepříbuzenské linie. Chovatel s PP má svou chovnou stanici jako zaměstnání. Odvádí daně, platí sociální a zdravotní pojištění. Vybírá budoucí majitele, nechává štěňata očkovat, odčervit, tetovat, veterinárně vyšetřit, vystaví kupní smlouvu. Štěňata dostávají kvalitní stravu. Když se u štěněte objeví zdravotní problémy, můžete štěně vrátit nebo dodatečně zohlednit vadu v ceně. Kdykoliv se na chovatele můžete obrátit při radách ohledně výchovy a výcviku. Většinou máte doživotní „servis“. Někteří chovatelé vyžadují možnost kontrol a návštěv v novém domově štěňat nebo alespoň zasílání fotografií. Fena může být připuštěna až tehdy, splní-li určité podmínky pro chov.Pes, nejlepší přítel člověka

Po narození štěňat má 2 hárání pauzu. Za život má asi 3, max. 4 vrhy. Během březosti chodí na prohlídky, dostává upravenou výživu. Chovateli jde o dobrou pověst. Záleží mu na úspěchu nejen jeho vlastních psů a fen, nýbrž i odchovaných štěňat. Pokud je chovná stanice nepoctivá, můžete si stěžovat u kynologického svazu. Kynologický svaz má povinnost Vaší stížnost prověřit a chovné stanici udělí pokutu nebo odebere licenci. Ztratí-li se pes s PP, podle tetování zjistíte chovnou stanici a dohledáte majitele. Většina CHS cítí za svá štěňata doživotní odpovědnost, a tak když se nový majitel o psa nechce nebo nemůže starat, nepřihlásí se o něj v útulku, u nálezce, CHS si bere psa zpět, případně pomáhá hledat nový domov.

U množitelů není výjimkou předání štěňat na parkovišti, kupní smlouva je spíše vzácností. Nemáte záruku čistokrevnosti ani toho, že otec a matka štěněte nejsou příbuzní. To je prakticky nezjistitelné. Rodiče štěňat nemají před spojením z 99,99% genetické vyšetření a o důsledném vyšetření štěňat po narození si můžete také nechat zdát. Genetické vady se mohou šířit dál, ačkoliv rodiče nemusejí mít zjevné zdravotní problémy. Množiteli je většinou jedno, komu se štěně dostane. Neplatí daně, neodvádí zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Prodává za zdánlivě nízkou cenu. Leckdy o polovinu levněji než chovatel s PP. A jaká je cena ve skutečnosti? U psa bez PP se mohou objevit zdravotní problémy, které se pěkně prodraží a ve finále zaplatíte stejně jako za psa s PP. Dva příklady mám ve svém blízkém okolí. Jedná se o labradora a německého ovčáka. Oba bez PP. Pořizovací cena 4000 a 3000. U labradora byla zjištěná genetická porucha zažívacího traktu. Operace a následná léčba vyšla na 12000, u německého ovčáka byla v roce diagnostikována dysplazie kyčelních kloubů. Do konce života je odkázán na kloubní výživu. Přitom vyšetření kyčelních kloubů je u německých ovčáků s PP povinné a jedinci s tímto onemocněním nejsou připouštění do chovu, protože se jedná o dědičnou vadu.


Feny slouží jako výrobna štěňat. Množitel leckdy nečeká, až fena dospěje a je nakrytá hned při prvním hárání. Což je pro fenu i budoucí potomky velmi nebezpečné. Fena nemá mezi vrhy pauzu a dá se říci: Co hárání, to nakrytí. Ve velkomnožírnách má za svůj život až 10 vrhů, i více. To se odráží na jejím zdraví, ale i na kvalitě štěňat. Množitelům je jedno, komu se „výrobek“ dostane do rukou, hlavní je, že se prodá. I z pudla se dá vychovat nebezpečný psychopat, co bezdůvodně útočí na kolemjdoucí lidi a ostatní psy. A co teprve, když si nezodpovědný majitel pořídí kanárskou dogu nebo pitbula? Často u množitele nemáte možnost reklamace postižených zvířat. V lepším případě jsou uvázáni v lese, hozeni za bránu útulku, atp. Za psy v útulku platíme my všichni. Útulky jsou dotovány z veřejných rozpočtů, tudíž z našich daní. A to nejen útulky městské, ale i soukromé. Škrty rozpočtu mají za následek omezení dotací, přitom toulavých a opuštěných psů přibývá. Záchytné kotce i útulky praskají ve švech. Paradoxně jsou trestáni ti lidé, co se zvířatům snaží pomoci. Jedním šmahem se rozhodne, že se tomu a tomu zařízení nedá příspěvek, ale co s x psy a x kočkami, které se v zařízení nacházejí? To už nikdo neřeší. Množitelé jsou téměř nepostižitelní a nejsou na ně žádné páky. Můžeme je bojkotovat a prostě psy bez PP nekupovat. Pro mě jsou množitelé (i ti, kteří množí „jen občas“) tyrani, podvodníci a zloději.

Abych jen nenadávala, našla jsem trochu inspirace v jiných zemích, kde mají tolik útulku ve státě, co my v jednom kraji

1. Zákaz chovu psů bez PP.Psi z množíren často živoří

2. Pokud majitel neuhlídá fenu poprvé, čeká ho pokuta 1000 Kč za každé štěně (pokuta do půjde do státního rozpočtu). Štěně musíš na vlastní náklady čipovat, očkovat, odčervit a darovat. Štěně se nesmí prodat. Pokud neuhlídá podruhé a vícekrát je jednorázová pokuta ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního platu. Nebo pokuta za neoprávněné podnikání až do výše 50.000 Zároveň by měly být zavedeny peněžité tresty za usmrcení štěňat, březí feny, anebo jejich opuštění.

3. Nebezpečný pes (jakýkoliv pes, který napadl člověka či zvíře) se smí na veřejnosti pohybovat pouze s náhubkem a na vodítku.

4. Zákaz dovozu psů bez PP ze zahraničí. Jednak z důvodu přemnožení psů v ČR a jednak z reálné hrozby infekčních chorob.

Vím, že je utopie, aby měli psi jen zodpovědní lidé, vím, že tu budou útulky pořád a všichni lidé nemají na psa s PP (kvůli tomu se nemusí množit, stačí zajít do nejbližšího útulku). Situace je skutečně již alarmující. A pokud budeme situaci ignorovat, budeme dříve či později nuceni zavést to, co se děje zejména na východě Evropy (ale i v USA). Když se do 14 dnů nenajde původní nebo náhradní majitel, pes bude utracen. Utratíme březí feny, štěňata, zdravé, mladé psy. Protože nebudou peníze ani místa pro opuštěná zvířata.

Reklama