„V naší rodině bylo vždy zvykem mít pod stromečkem kupu dárků. A co máme malé děti, balíčků ještě přibylo. Už začínají být ve věku, kdy mají z dárečků rozum, a tak jsme se loni těšili, jak budou radostí bez sebe, s každou hračkou si pohrají. Jenže jejich reakce nás dost zklamala. Nastal závod, kdo bude mít dárky dřív rozbalené. Jako by jim na obsahu balíčků ani nezáleželo. Vždy letěl stranou a kluci se vrhali po dalším dárku. Je to u vás také tak, nebo máme jen my nevděčné, rozmazlené děti?“ ptá se kadeřnice Helena (41). Psychologové jsou ale toho názoru, že ze strany dětí nemusí jít o nevděk. Vina za takové chování našich ratolestí leží na nás samotných.
5de91291e1f0eobrazek.jpg
Problém je v tom, že své děti obdarováváme až příliš.
Obzvláště ty malé nejsou schopny velký počet dárků pojmout. Namísto aby se soustředily na to, co dostaly, jsou zaujaté dalším a dalším rozbalováním. A pak se ve změti dárků a roztrhaných papírů jen těžko orientují, představuje nápor na jejich psychiku. Proto od nich často utíkají, nebo se uchýlí k hraní si s jedním jediným dárkem.

Velký počet dárků navíc vede ke zklamání, když jich v následujících letech dostanou méně. Zvyknou si, že počet je důležitější než radost z konkrétní věci. A tím jim rozhodně nedáváte dobrý příklad ani do dospělého života.

„Počet dárků by měl být vždy přiměřený. To znamená, že pro malé dítě jsou maximum tři dárky. Více dárků děti skutečně neocení, nestihnou se totiž jimi ani zabývat,“ říká dětská psycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová s tím, že je potřeba domluvit se na množství dárků i s příbuznými.

Máte pocit, že by z tak malého počtu dárků byly vaše děti zklamané? „Dítěti je potřeba vše vysvětlit předem, adekvátně věku. Je možné třeba dětem říci, že si mají přát jeden velký dárek, jeden dárek měkký a jeden třeba knížku. U malých dětí je vysvětlení jednoduché - Ježíšek by více neunesl!“ radí psycholožka.

Aby malé množství dárků nebylo rozbaleno během jedné minuty, naučte děti čekat a kochat se radostí ostatních členů rodiny.

Čtěte také: