Spánek je důležitá součást života. Pokud ale máme s usínáním problém, přináší nám to řadu nepříjemných stavů. Jak na spánek a na příčiny a důsledky problematiky spánku, jsme se zeptali odborníka na problematiku spánku Karla Metyše - specialisty na doplňky stravy.
Jaké jsou hlavní příčiny nespavosti?
Mezi hlavní příčiny patří špatné spánkové návyky. Nedodržujeme spánek ve stejném časovém intervalu během dne. dále ke špatnému spánku přispívá okolní prostředí nevhodné pro spánek. Měli bychom vždy dbát na to, že usínáme ve větrané místnosti, která není přetopená, optimálně máme teplotu nastavenou na 18-20 °C.
Svou roli hrají i nevhodné stravovací návyky krátce před ulehnutím ke spánku. Poslední příjem potravy by měl alespoň 3 hodiny před usnutím.
.
Může nespavost či špatné usínání také signalizovat nějakou nemoc?
Poruch spánku je několik. Dělí se na vnější a vnitřní. K těm vnějším patří různé poruchy neurologické nebo psychické, např. úzkostné stavy. K vnitřním poruchám řadíme příznaky, které souvisí často s nějakým onemocněním. Bolest, dušnost, svědění, obezita, astma. Narušení spánku také způsobuje noční močení nebo zažívací potíže.
Jestliže někdo nemůže spát, má problém s usínáním, kdy se jedná o poruchu a co by mělo být varovným signálem, že nespavost může mít hlubší příčiny a je nutné vyhledat odborníka?
Nespavost je definována jako porucha spánku, která se vyskytuje alespoň třikrát do týdne a přetrvává alespoň měsíc. S tímto stavem se můžeme setkat poměrně často. V zásadě jednou za život téměř u každého. Většinou tento problém zvládneme pomocí režimových opatření, dodržování pravidel správné spánkové hygieny nebo za pomoci nenávykových přípravků. V případě, že nespavost přetrvává více než půl roku, pak hovoříme o chronické nespavosti a je důvodem proto, abychom vyhledali odborníka.
Má vliv na kvalitu spánku večeře? Jak ovlivňuje spánek strava, pití a pohyb?
Od pozdního odpoledne (4–6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek. Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3 hodiny před ulehnutím. Lehká procházka po večeři může spánek zlepšit. Naopak cvičení pár hodin před ulehnutím již může spánek narušit. Nedoporučuje se pravidelně konzumovat před spaním větší množství alkoholu. Po něm se sice velmi rychle a dobře usíná. Ti, kdo pravidelně holdují tzv. „šlaftrunku“, jistě dají za pravdu. Ovšem při větším a pravidelném večerním užívání alkohol narušuje spánkovou architekturu, tj. sled tzv. REM a non-REM fází spánku. Jejich střídání je důležité pro to, aby si naše tělo dobře odpočinulo a my měli druhý den po probuzení pocit, že jsme kvalitně a dostatečně odpočinuti.
Jakou dobu by měl průměrný, zdravý člověk spát? Do jaké doby je normální, že člověk usne?
Na to jsou různé názory a vhodná doba spánku je pro každého velmi individuální. Odborníci nejčastěji hovoří o 6 až 8 hodinách spánku, jako době, která je potřebná pro řádné odpočinutí. Samozřejmě jde ovšem také o to, aby byl spánek dostatečně kvalitní, snadno jsme usnuli, náš spánek nebyl přerušovaný a nebudili se příliš brzy. Dostatek spánku je pak důležitý pro správná rozhodnutí, včasné reakce a samozřejmě pro celkovou kvalitu života.
Doporučujete při problémech se spaním nechat si třeba zapnutou televizi? Malou lampičku? Puštěnou hudbu?
Nikoliv. Televize slouží ke sledování, není to pomocník pro usínání. V ložnici bychom televizi neměli mít. Stejně tak to platí i pro poslech hudby. Ložnice a postel by se měla užívat pouze ke spánku a pohlavnímu životu. Postel by neměla být ani místem, kde jíme nebo si čteme.
V místnosti, kde usínáme bychom měli rovněž minimalizovat světlo. Takže nedoporučuje se ani ponechaná zapnutá lampička.
Jaké formy řešení nespavosti byste doporučil? (bylinky – nenávykové…)
Na trhu existují varianty, které jsou nenávykové, a to v podobě kombinace bylinných extraktů. Tyto extrakty se prokazatelně používaly již v dobách starověkého Řecka a Říma. Sami „nespavci“ podobné přípravky vyžadují. Podle průzkumů, kdy byli tázáni přímo v lékárnách, upřednostňují právě přípravky, které jsou nenávykové, umožňují jim usnout poměrně brzy po ulehnutí ke spánku a navodí jim kvalitní spánek, kdy se neprobouzí během noci nebo příliš brzy.
Jaké bylinky především účinkují..? Jaký produkt byste doporučil?
Velmi dobrá zkušenost je s extraktem z kozlíku lékařského v kombinaci s dalšími bylinnými extrakty z chmele otáčivého, meduňky lékařské a mučenky pletní. Účinné látky navozují celkové zklidnění organismu, po kterém je snadnější usnout. Vhodným pomocníkem může být přípravek GS Dormian Rapid, který právě obsahuje zmíněnou vyváženou kombinaci bylinných extraktů. Účinné látky jsou obsaženy v kapsli, která uvolňuje jejich obsah ve velmi krátké době po užití, a to do 4 minut.
Nespavost se často projevuje i při velké únavě. Proč, když je člověk velmi unavený nemůže usnout?
Většinou je to z důvodu, že naše tělo nejsme schopni navodit k celkové relaxaci, která vyústí ve spánek. Mohou nás trápit různé starosti, ať už osobního nebo pracovního rázu. V takovém případě pomáhá autogenní trénink. Pravidelně se snažit před usnutím myslet na něco příjemného, pozitivně laděného, co máme rádi. Ovšem jako každému tréninku musí předcházet určitá fáze učení. Takový postup při usínání nepřichází hned a laicky řečeno, je potřeba ho pravidelně trénovat. Rychlejší řešení mohou představovat bylinné extrakty, např. právě zmíněny GS Dormian Rapid

Co si myslíte o závislosti na lécích na spaní? Za jakou dobu užívání si člověk závislost na lécích vypěstuje?

Léky na spaní. Závislost na jejich užívání se může objevit poměrně rychle. Proto se nedoporučuje jejich užívání déle než 14 dnů. Při delším užívání se může vyvinout tzv. rebound fenomén, že po vysazení léku následuje opět problém s nespavostí. Řešením je proto dodržet interval maximální doporučené doby užívání, vysazovat lék postupně nebo užívat léky na spaní, kde je riziko vzniku závislosti mininální. Některé moderní preparáty už toto umějí.
Děkujeme za odpovědi odborníka na spánek, odpovídal Karel Metyš - specialista na doplňky stravy.
Náš tip: GS Dormian Rapid: Rychlý, silný, účinný!
První pomoc při potížích s usínáním a nespavostí. Pro všechny, kteří mají potíže s usínáním, délkou či kvalitou spánku. GS Dormian Rapid je bylinný, nenávykový doplněk stravy, který zajistí rychlé a příjemné usínání, klidný a posilující spánek a přirozené probouzení. Přípravek je moderní a inovativní s rychlým nástupem účinku.
Rychlá a šetrná cesta k odpočinku
Speciální kapsle se v těle rozpustí již za 4 minuty. Ke vstřebávání účinných látek tak může docházet ve velmi krátké době. GS Dormian Rapid obsahuje účinnou kombinaci 4 bylinných extraktů šetrných k Vašemu tělu. S usnutím pomáhají extrakty kozlíku lékařského, meduňky lékařské, chmele otáčivého a mučenky pletní.
Přípravek je nenávykový, bezpečný při krátkodobých i dlouhodobých potížích se spánkem.
GS Dormian Rapid: Budete spát jako v bavlnce
Hlavní účinky látek obsažených v GSDormian Rapid:
- Rychlejší a příjemnější usínání.
- Klidný a posilující spánek po celou noc.
- Přirozené probouzení.
- Šetrné, pro skutečný pocit vyspání.
Bylinky, které jsou obsaženy v doplňku stravy Dormian Rapid
- Kozlík lékařský – kořen
- Meduňka lékařská – nať
- Chmel otáčivý – šištice
- Mučenka pletní – nať
Více na www.dormian.cz
Máte problémy s usínáním?
Stává se vám, že se v posteli stále převalujete a počítáte ovečky stále dokola?
Pak nám pod tento článek napište svůj příběh a vyhrajte hezké ceny!
Ve hře je pro tři z Vás balení
GS Dormian Rapid 20cps. a tato krásná klíčenka s plyšovou ovečkou GS Dormian Rapid.
Výherci soutěže:
- Niikkuuss
- Witchie
- l.v.lenka
Nový komentář
Komentáře
To právěže jo :) celkově ti pomůžou se uklidnit, aspoň na mě to takhle fakt silně působí.
A pomohly by mi tyhle bylinky i když pravděpodobně nemůžu spát kvůli stresu?
Bylinky v tomhle opravdu zabírají zázračně, já užívám https://www.dreamly.cz/ jsou to bylinné kapsle, které obsahují právě kozlík, mučenku, šafrán, meduňku, vitamíny B...a konečně nemám problém usnoust a spím klidně až do rána
Holky, já se vám musím pochlubit. S manžílkem jsme vloni vydělali docela dost penízků, které jsme mohli letos použít na zkrášlení našeho moderního baráčku. Od známých nám bylo doporučeno, abychom pro lepší spáneček pořídili na webu https://www.jis.cz kvalitní okénka a dveře. Musím se přiznat. Takhle dobře se mi nespalo asi patnáct let. A to jsem už něco zažila. Jsem z toho nadšená.
hoj holky, taky vás trápí usínání? Já se snažím s tím skoncovat jednou pro vždy. Hodně jsem si o spánku nastudovala a je až neuvěřitelné, kolik toho o spánku nevíme. Díky mnoha knížkám zároveň vím jak rychle usnout.
Dobrý den, jsem asi přepracovaná - stále se mi před spaním v hlavě honí práce a nemůžu usnout… Nevíte o něčem co by pomohlo?
s Neospanem mám taky super zkušenost.. užívám ho pravidelně a nebudím se v noci a mám nerušený spánek.. za mě super
Ja si koupila Neospan, který mi funguje báječně.. jsem teď víc odpočatá, když ho užívám..Skvěle se mi usíná. Navíc je nenávykový - což mi potvrdila i paní v lékárně, takže se ani nebojím závislosti
Dobrý den, moje problémy se spánkem začaly asi ze stresu z práce v kanceláři. Neumím vypínat hlavu od úkolů, od negativních událostí v rodině, ve vztahu, od problémů mých blízkých i cizích. Zkusila jsem napřed sama veškeré možné přírodní čaje, více sportu, dokonce dvě práce, abych byla úplně fyzicky odrovnaná. Někdy to pomáhalao, ale už nemůžu žít dál vyčerpáváním svých sil. Proto bych velmi ráda vyzkoušela GS Dormian RAPID.
Spánek je pro mne ta nejsladší činnost. Od narození naší holčičky není už tak dostupná jako předtím. Po porodu jsem nespala více jak dvě hodiny v kuse. První rok mne zachránily bylinkové léky, včetně Dormianu. Nyní budou malé dva roky a naštěstí mi už dovolí spát i šest hodin vcelku. Je to opravdu slast. Ovečky sice taky občas počítám, ale většinou usnu do čísla 500 :).
Usnout nemohu akorát, když mám bolest nebo jsou doma neshody. Jinak usínám hned.
Ale můj manžl a má maminka špatně usínají. Manžel má špatné návyky, proto se mu nedaří usnout.
naštěstí mám klidné a nepřerušované spaní
Trpím nespavostí už od puberty. Vlastně jsem pořádně nespala už 13 let. S malým mimčem je to o to náročnější. Syn ukázkově spí celou noc a já nezaberu a nezaberu a pak chybí potřebná energie.
Záleží na tom, jaký byl den. Když přijdu unavená ze zahrádky, spím jako dudek. Když není pohoda, nespím dobře.
nemám problém s usnínáním a spaním, usnu během pár minut, ve škole jsem často usnula i při vyučování.
při usínání musím mít absolutní ticho, takže musím mít okna zavřená a často dlouho do noci usínám. takže toho v noci moc nenaspím a ráno jsem unavená.
problem mám na chatě, kdy nemužu usnout kvůlu kvákání žab a ráno nedospím kvůli zpěvu ptáku. Lehký spánek je pro život špatný
Problémy mi zmizely, když jsem začala užívat neospan, který mi doporučila kámoška.. jsou to jen bylinky, takže mi to ani nevadilo - jinak prášky nemám ráda. Jsem ráda, že se konečně vyspím
Problémy s usínáním mám pouze na dovolené. Jakmile spím někde jinde než doma, tak je to vždy problém.
Ráda cestuji, ale problémy s usínáním mi pak dovolenou kazí, neboť nevyspalá funguji skutečně špatně.
já jsem zvyklá chodit spát až kolem půlnoci. Dřív neusnu pokud fakt nejsem unavená. Spím dobře, ale dcerka mě aspoň dvakrát za noc vzbudí, protože má žízeň. Někdy rychle znovu usnu, někdy ale mám pak problém znovu zabrat a ráno se cítím jak kdyby mě přejel tank.