Spánek je důležitá součást života. Pokud ale máme s usínáním problém, přináší nám to řadu nepříjemných stavů. Jak na spánek a na příčiny a důsledky problematiky spánku, jsme se zeptali odborníka na problematiku spánku Karla Metyše - specialisty na doplňky stravy.

Jaké jsou hlavní příčiny nespavosti?

Mezi hlavní příčiny patří špatné spánkové návyky. Nedodržujeme spánek ve stejném časovém intervalu během dne. dále ke špatnému spánku přispívá okolní prostředí nevhodné pro spánek. Měli bychom vždy dbát na to, že usínáme ve větrané místnosti, která není přetopená, optimálně máme teplotu nastavenou na 18-20 °C.

Svou roli hrají i nevhodné stravovací návyky krátce před ulehnutím ke spánku. Poslední příjem potravy by měl alespoň 3 hodiny před usnutím.

Nespavost se často projevuje i při velké únavě. Proč, když je člověk velmi unavený nemůže usnout?

Většinou je to z důvodu, že naše tělo nejsme schopni navodit k celkové relaxaci, která vyústí ve spánek. Mohou nás trápit různé starosti, ať už osobního nebo pracovního rázu. V takovém případě pomáhá autogenní trénink. Pravidelně se snažit před usnutím myslet na něco příjemného, pozitivně laděného, co máme rádi. Ovšem jako každému tréninku musí předcházet určitá fáze učení. Takový postup při usínání nepřichází hned a laicky řečeno, je potřeba ho pravidelně trénovat. Rychlejší řešení mohou představovat bylinné extrakty, např. právě zmíněny GS Dormian Rapid.

Dormian

Může nespavost či špatné usínání také signalizovat nějakou nemoc?

Poruch spánku je několik. Dělí se na vnější a vnitřní. K těm vnějším patří různé poruchy neurologické nebo psychické, např. úzkostné stavy. K vnitřním poruchám řadíme příznaky, které souvisí často s nějakým onemocněním. Bolest, dušnost, svědění, obezita, astma. Narušení spánku také způsobuje noční močení nebo zažívací potíže.

Jestliže někdo nemůže spát, má problém s usínáním, kdy se jedná o poruchu a co by mělo být varovným signálem, že nespavost může mít hlubší příčiny a je nutné vyhledat odborníka?

Nespavost je definována jako porucha spánku, která se vyskytuje alespoň třikrát do týdne a přetrvává alespoň měsíc. S tímto stavem se můžeme setkat poměrně často. V zásadě jednou za život téměř u každého. Většinou tento problém zvládneme pomocí režimových opatření, dodržování pravidel správné spánkové hygieny nebo za pomoci nenávykových přípravků. V případě, že nespavost přetrvává více než půl roku, pak hovoříme o chronické nespavosti a je důvodem proto, abychom vyhledali odborníka.

Má vliv na kvalitu spánku večeře? Jak ovlivňuje spánek strava, pití a pohyb?

Od pozdního odpoledne (4–6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek.  Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3 hodiny před ulehnutím.  Lehká procházka po večeři může spánek zlepšit. Naopak cvičení pár hodin před ulehnutím již může spánek narušit.  Nedoporučuje se pravidelně konzumovat před spaním větší množství alkoholu. Po něm se sice velmi rychle a dobře usíná. Ti, kdo pravidelně holdují tzv. „šlaftrunku“, jistě dají za pravdu. Ovšem při větším a pravidelném večerním užívání alkohol narušuje spánkovou architekturu, tj. sled tzv. REM a non-REM fází spánku. Jejich střídání je důležité pro to, aby si naše tělo dobře odpočinulo a my měli druhý den po probuzení pocit, že jsme kvalitně a dostatečně odpočinuti.

Jakou dobu by měl průměrný, zdravý člověk spát? Do jaké doby je normální, že člověk usne?

Na to jsou různé názory a vhodná doba spánku je pro každého velmi individuální. Odborníci nejčastěji hovoří o 6 až 8 hodinách spánku, jako době, která je potřebná pro řádné odpočinutí. Samozřejmě jde ovšem také o to, aby byl spánek dostatečně kvalitní, snadno jsme usnuli, náš spánek nebyl přerušovaný a nebudili se příliš brzy. Dostatek spánku je pak důležitý pro správná rozhodnutí, včasné reakce a samozřejmě pro celkovou kvalitu života.

Doporučujete při problémech se spaním nechat si třeba zapnutou televizi? Malou lampičku? Puštěnou hudbu?

Nikoliv. Televize slouží ke sledování, není to pomocník pro usínání. V ložnici bychom televizi neměli mít. Stejně tak to platí i pro poslech hudby. Ložnice a postel by se měla užívat pouze ke spánku a pohlavnímu životu. Postel by neměla být ani místem, kde jíme nebo si čteme.

V místnosti, kde usínáme bychom měli rovněž minimalizovat světlo. Takže nedoporučuje se ani ponechaná zapnutá lampička.

Jaké formy řešení nespavosti byste doporučil?  (bylinky – nenávykové…)

Na trhu existují varianty, které jsou nenávykové, a to v podobě kombinace bylinných extraktů. Tyto extrakty se prokazatelně používaly již v dobách starověkého Řecka a Říma. Sami „nespavci“ podobné přípravky vyžadují. Podle průzkumů, kdy byli tázáni přímo v lékárnách, upřednostňují právě přípravky, které jsou nenávykové, umožňují jim usnout poměrně brzy po ulehnutí ke spánku a navodí jim kvalitní spánek, kdy se neprobouzí během noci nebo příliš brzy.

Jaké bylinky především účinkují..? Jaký produkt byste doporučil?

Velmi dobrá zkušenost je s extraktem z kozlíku lékařského v kombinaci s dalšími bylinnými extrakty z chmele otáčivého, meduňky lékařské a mučenky pletní. Účinné látky navozují celkové zklidnění organismu, po kterém je snadnější usnout. Vhodným pomocníkem může být přípravek GS Dormian Rapid, který právě obsahuje zmíněnou vyváženou kombinaci bylinných extraktů. Účinné látky jsou obsaženy v kapsli, která uvolňuje jejich obsah ve velmi krátké době po užití, a to do 4 minut.

metysCo si myslíte o závislosti na lécích na spaní? Za jakou dobu užívání si člověk závislost na lécích vypěstuje?

Léky na spaní. Závislost na jejich užívání se může objevit poměrně rychle. Proto se nedoporučuje jejich užívání déle než 14 dnů. Při delším užívání se může vyvinout tzv. rebound fenomén, že po vysazení léku následuje opět problém s nespavostí. Řešením je proto dodržet interval maximální doporučené doby užívání, vysazovat lék postupně nebo užívat léky na spaní, kde je riziko vzniku závislosti mininální. Některé moderní preparáty už toto umějí.

Děkujeme za odpovědi odborníka na spánek, odpovídal Karel Metyš - specialista na doplňky stravy.

Náš tip: GS Dormian Rapid: Rychlý, silný, účinný! 

První pomoc při potížích s usínáním a nespavostí. Pro všechny, kteří mají potíže s usínáním, délkou či kvalitou spánku. GS Dormian Rapid je bylinný, nenávykový doplněk stravy, který zajistí rychlé a příjemné usínání, klidný a posilující spánek a přirozené probouzení. Přípravek je moderní a inovativní s rychlým nástupem účinku. 

Dormian

Rychlá a šetrná cesta k odpočinku 
Speciální kapsle se v těle rozpustí již za 4 minuty. Ke vstřebávání účinných látek tak může docházet ve velmi krátké době. GS Dormian Rapid obsahuje účinnou kombinaci 4 bylinných extraktů šetrných k Vašemu tělu. S usnutím pomáhají extrakty kozlíku lékařského, meduňky lékařské, chmele otáčivého a mučenky pletní. 

Přípravek je nenávykový, bezpečný při krátkodobých i dlouhodobých potížích se spánkem. 

GS Dormian Rapid: Budete spát jako v bavlnce 

Hlavní účinky látek obsažených v GSDormian Rapid: 

  • Rychlejší a příjemnější usínání. 
  • Klidný a posilující spánek po celou noc. 
  • Přirozené probouzení. 
  • Šetrné, pro skutečný pocit vyspání. 

Bylinky, které jsou obsaženy v doplňku stravyDormian Rapid 

  • Kozlík lékařský – kořen 
  • Meduňka lékařská – nať 
  • Chmel otáčivý – šištice 
  • Mučenka pletní – nať 

Více na www.dormian.cz

 

Reklama