Takový pocit nás přepadá jednou za čas všechny, ale určitě to nezkoušejte nechat dojít tak daleko!
Protože pokud byste to skutečně chtěla vyzkoušet a úklid jednoduše na nějakou dobu vynechat, tak možná ani netušíte, co všechno by mohl tento pokus díky prachu a špíně způsobit. V dnešní době bydlíme v modernějších bytech, kde máme plovoucí či dřevěné podlahy a těšíme se ze vzdušnějšího a zdravějšího prostředí. Nedostatečný úklid v takových prostorách může mít však paradoxně horší důsledky než nedostatečný úklid v domácnostech s koberci. Pokud se totiž úklidu nevěnujeme pravidelně, tak se prach na hladkých podlahách víří mnohem snadněji, zůstává stále ve vzduchu a my jej častěji vdechujeme. A právě tento nejjemnější vdechovaný prach se nám může dostávat přes plicní sklípky až do krevního oběhu a poškozovat organismus.

Tento kolotoč úklidu samozřejmě nebere konce. Muži si dokáží zachovat chladnou hlavu, bezstarostnost a nad hromadícími se chomáčky prachu, neumytým nádobím a nevypraným prádlem mávnout rukou... Přestože je úklid muži většinou zlehčován, není pro ně prioritou a často pohlížejí na naše požadavky s úšklebkem, je důležité se nevzdávat a úklidu se věnovat. Už jen s jedním gramem prachu si doma živíme přibližně 1500 - 5000 roztočů. Každý z nich nám tam pak zanechává neuvěřitelných 2000 částeček výkalů a natrávené potravy. Právě tyto vývržky jsou charakteristickými agresivními alergeny způsobující astma, alergie, chronickou rýmu, ale také například záněty kůže, zánět spojivek či poruchy spánku. Astma se pak v takovém prostředí může vyvinou dokonce i v pozdějším věku.

astma

Tvorbě prachu se bohužel nedá zabránit. Pokud chcete mít doma nejen uklizené, ale i zdravé prostředí, tak je potřeba uklízet ideálně každý den. Na to se nám však v dnešní době nedostává času. Řešením může být robotický vysavač, který bude dennodenně uklízet za vás. Navíc je asi tou nejvýhodnější možností i s ohledem na fakt, že nejzdravější úklid je ten, u kterého nejste. Vyhnete se tak nebezpečí vdechování prachu v průběhu vysávání.

Pokud však chcete skutečně bezpečně likvidovat prachové roztoče, vyplatí se věnovat výběru robotického vysavače dostatečnou pozornost. Zaměřte se na modely vybavené UV-C lampou a antistatickým mopem pro udržování hladkých podlah. Důležitá je i kvalitní filtrace. V poslední době je často používán ve vysavačích Hepa filtr, ten ovšem zadrží jen částečky prachu do určité velikosti a škodlivý mikroskopický prach, který proniká až do plic neodbourá. Řešením pro tento nebezpečný prach je filtrace s aktivním uhlíkem, kterou můžete znát z kuchyňských digestoří nebo se používá i do vojenských plynových masek.

Jedním z vysoce účinných robotických vysavačů zaměřených na zdravý úklid je například vysavač RobZone Roomy Gold. Ten je vybaven zmíněnou UV-C lampou pro bezpečnou likvidaci veškerých škodlivých patogenů - ničí strukturu DNA roztočů, takže se nemohou rozmnožovat a když se o to pokusí, tak hynou. Během úklidu vyzáří dávku, která zlikviduje až 99% roztočů a bakterií. Zneškodnění roztoči, jejich výkaly a natrávená potrava jsou pak odsáty a setřeny antistatickým mopem, takže se nemohou vířit a dostat se do plic a do styku s pokožkou. Díky zničené DNA se nemohou následně množit v odpadní nádobě ani v prachovce.

RobZone

Každodenním úklidem navíc výrazně snížíte prašnost ve vašem bytě. Zároveň tak značně omezíte šíření roztočů, kteří se přenášejí pouhým prouděním vzduchu, ke kterému dochází při běžných domácích aktivitách jako například chůzí, či při otevření dveří.

Více na www.robzone.cz

Reklama