Přílišné množství potravy a nedostatek pohybu - nejčastější příčina nadváhy psů, se kterou se bohužel setkáváme čím dál častěji. Že nadbytečné kilogramy nesvědčí lidem, ani jejich čtyřnohým kamarádům, je známý fakt. Jaké dopady má nadváha na mobilitu psa a jak ji může ovlivnit myoterapeutická péče? Na to nám odpoví Šárka Janouchová

Každé kilo navíc má dramatický dopad na organizmus i bez jakýchkoliv zdravotních, či pohybových potíží psa. Každý kloub, páteř a celý kosterní systém musí nést nadměrný váhový náklad a být oporou pro tuto váhu proti zemské gravitaci, uvádí k problematice nadváhy Šárka Janouchová, která myoterapii provádí (myoterapie - práce se svalovým systémem psa).

Čtěte také:

Ta moje fena snad tloustne ze vzduchu

Ten pes je tlustý!

Příběh labradorky Ambry

Otázka obezity u psů a s tím spojené pohybové obtíže může být na první pohled jasná, avšak ve většině případů se nemusí jednat o zřetelně obézní psy. Příkladem vlivu váhy navíc je krásná sedmiletá labradorka Ambra.

m

Ambra před

Ambra byla oddaným a báječným psím společníkem starší dámě, která ze zdravotních důvodů musela odejít do pečovatelského domu. Byla milovaným a zbožňovaným psem, ale její krmení bylo, s ohledem na množství jejího pohybu, přes příliš. S odchodem paničky do pečovatelského domu dostala Ambra nový domov u mladé aktivní ženy Natalie. V té době bylo Ambře 7 let a vážila 45 kg. Po roce kontrolované diety a pravidelného, ale jemného pohybu se dostala na nynějších 33 kg, tedy o 12 kg méně.

Ambra s nadváhou občasně kulhala na přední končetinu. Každý svůj pohyb musela přizpůsobovat extra nákladu své váhy, což je patrné i na širokém postavení předních tlapek. Tento široký postoj jí totiž umožňoval zvednout se ze sedu či lehu. Situaci nijak nezlepšovala ani dysplazie kyčelního kloubu, což ještě více oslabovalo její zadní část těla. Při každém zvednutí se ze sedu či lehu ji její extra váha a oslabená pánev nutily používat primárně přední končetiny, krk a ramena, aby kompenzovala slabé zadní nohy. To postupem času vedlo k již zmíněnému kulhání na přední nohu, celkovou ztuhlost těla a určité omezení pohybu. Toto je typický scénář bez ohledu zda má pes slabší přední, nebo zadní část těla. Kila navíc, která musí pes zvedat a nosit způsobují napětí a přetížení všech částí jeho těla. Tím dochází ke kompenzaci a následným potížím. 

po

Ambra po

Úbytek váhy Ambře velmi prospěl, což bylo patrné i z mnoha změn v jejím postoji a novém „tvaru“ těla. Přiblížení předních končetin přineslo eliminaci nutnosti rozkládat extra váhu při zvedání. Zároveň se uvolnil tlak v této oblasti, která zahrnuje i ramena a krk. Záměr vyjádřit „nový“ tvar těla a velikost Ambry naložením cukru do brašny na její záda nebyl úspěšný, a tak jsou vyskládány vedle ní. Nebyl totiž způsob, který by ji přiměl tento náklad nést, což je absurdní s ohledem na fakt, že to bylo přesně to, co řadu let dělala!

Příběh Ambry nekončí pouze změnou konstrukce těla.

„Dlouhá léta nošení kil navíc vedlo tělo k adaptaci k nadměrné váze a kompletnímu oslabení břišních svalů, které jsou pro dobrý pohyb psa zcela zásadní,“ popisuje Šárka a pokračuje: „Když je tělo psa zvětšené nadváhou, běh rozhodně nepatří k jeho časté aktivitě. Většinou se pes pohybuje dlouhým a namáhavým krokem. Bez nákladu nadbytečných kil může pes běhat a otevírá se mu zcela nový život.

Avšak pozor, ve chvíli ztráty váhy nejsou hluboké svaly, odpovědné za stabilitu těla, páteře a vazby kloubů končetin, ještě dostatečně „nastartované“. To znamená, že nová bujnost a nově nabitá volnost, kterou chce pes projevit pohybem těla, musí být hlídaná. Tělo je ještě náchylné ke zranění, protože končetiny nejsou zvyklé být mobilní v takovém rozsahu a jejich vazba k tělu nemá ještě správný tonus. Pohyb musí být opatrně veden od pomalého a jemného cvičení, která postupně zapojují a posilují hlubší svaly. Tak si pes bude moci více užívat své nové tělo s minimální možností zranění.“ uzavírá Šárka Janouchová.

Ambra možná byla extrémním příkladem. Avšak tím, že se podíváme na obrázek a zamyslíme se nad skutečností, že každé kilo navíc, které náš pes musí nosit, se rovná jednomu balení cukru, nás možná dovede k přemýšlení o dopadu nadváhy na fungování těla našeho psa. 

Více o myoterapii ZDE

Reklama