KALENDÁRIUM–IN na víkend 22.-24. 7. 2005

Je tu opět pátek, tentokrát velmi bohatý na výročí mnoha slavných osobností z nejrůznějších oborů, a totéž platí o nadcházejícím víkendu, takže bez dlouhých okolků jdeme na věc. Jen ještě připomeneme dnešní datum – je 22. červenec 2005, svátek má Magdaléna, kočka Leona a pes Adar, hezké jmeniny!!!

Narozeniny:

66.

narozeniny slaví Gila ALMAGOR - herečka a spisovatelka
(* 22. 7. 1939 Izrael)

Pochází z polsko-německé židovské rodiny. Až do patnácti let vyrůstala v různých dětských ústavech, kde matka pracovala jako uklízečka. Poté, co v patnácti letech opustila dětský domov, žila v nuzných poměrech v Tel Avivu. V sedmnácti letech zahájila hereckou dráhu v Národním divadle Habimah.
V roce 1963 odjela do New Yorku, kde dva roky studovala dějiny a filozofii v New School a zároveň navštěvovala herecké kurzy Uty Hagenové a Lee Strasberga v Actors Studiu.
Po návratu domů se uplatnila na jevišti (Po pádu, Čarodějky ze Salemu, muzikál Peter Pan) i na filmovém plátně, zejména v rolích eroticky atraktivních blondýnek, jaké pro svět tehdy zosobňovaly Marilyn Monroe a Brigitte Bardotová.
Poprvé se do mezinárodního povědomí dostala díky postavě dívky z kibucu jménem Bathsheva, do níž se zamiluje syn hlavního hrdiny (Topol), v komedii o početné židovské rodině Sallah.
Další filmy: Dům na ulici Chelouche, První láska, Tenká čára, Život podle Agfy.
Roku 1987 publikovala G. A. svoji první knihu Ha kayitz shel Aviya (Aviyino léto), která se setkala s velmi příznivým ohlasem kritiky i čtenářů (přeložena byla do patnácti jazyků). Snímek Aviyino léto (r. E. Cohen) byl mj. oceněn Stříbrným medvědem na MFF v Západním Berlíně 1989 a Zlatým klasem na MFF ve Valladolidu 1989.
Filmová verze s její hereckou účastí se dočkala také její druhá kniha Etz Hadomin tafus (1992, Pod stromem Domin). Vedle uměleckých aktivit se významně angažuje v oblasti humanitární a charitativní podpory (mj. založila neziskovou nadaci na pomoc těžce nemocným dětem).
Je držitelkou mnoha cen a vyznamenání za své umělecké počiny ve filmu, divadle a literatuře (Davidova harfa a Stříbrná růže), ale i za své společenské zásluhy (Prezidentská medaile za dobrovolnou práci - 1996).
Byla předsedkyní poroty na MFF v Karlových Varech 1998.


65.

narozeniny slaví George CLINTON - zpěvák, kytarista, skladatel
(* 22. 7. 1940 Severní Karolína, USA)

Černý americký zpěvák, kytarista a skladatel, představitel syrového funku. V muzice ovlivněn jak soulem skupiny Sly & The Family Stone, tak i hardrockem.
Zahrál si i v několika filmech a k řadě filmů napsal muziku filmů, např. Avenging Force a Wild Thing (oba 1986) a pracuje též jako producent.


58.

narozeniny slaví Albert BROOKS - americký herec
(* 22. 7. 1947 Los Angeles, Kalifornie, USA)

Je synem komika Harryho Einsteina (Parkyakarkus). Po studiu na střední škole, kde mezi jeho přátele patřili mj. Rob Reiner a Richard Dreyfuss, krátce navštěvoval Carnegie Institut of Technology (CIT) v Pittsburghu, než se profesionálně věnoval účinkování na kabaretních jevištích.
Jako komik se od konce 60. let objevoval v různých zábavných pořadech, např. The Ed Sullivan Show, Dean Martin Presents, The Flip Wilson Show, The Merv Griffin Show, a jako host vystupoval v komediálních seriálech Láska po americku a Podivný pár. Později pravidelně spolupracoval s populárním pořadem Saturday Night Live (1975-76), pro který natáčel krátké hrané veselohry.
Ve známém animovaném seriálu The Simpsons poskytl svůj hlas řadě vedlejších postav. Na filmovém plátně se uplatnil především jako režisér a hlavní představitel satirických autorských komedií - Opravdový život, Moderní romance, Ztraceni v Americe, Chraň si svůj život, Matka.
Kromě toho vytvářel výrazné vedlejší úlohy v dílech jiných režisérů, z nichž největší úspěch (nominace na Oscara 1987) mu přinesla postava smolařského reportéra Aarona Altmana v úspěšném snímku z TV zákulisí Vysíláme zprávy.


58. narozeniny slaví Danny GLOVER – americký herec
(* 22. 7. 1947 San Francisco, California, USA)

Danny navštěvoval státní vysokou školu v San Franciscu, po ukončení začal vystupovat v divadle a vybrušoval si svou hereckou dovednost. Svůj herecký debut uskutečnil ve filmu Útěk z Alcatrazu (1979). Jeho první významné vystoupení přišlo ve filmu "Places in the Heart” (1984), kde si zahrál spolu se Sally Field a Johnem Malkovichem. Následované rolí ve filmech Člověk z ledu a Svědek. Ale to vše nebylo nic do doby, než se objevil ve filmu Stevena Spielberga Purpurová barva (1985), který byl nominovaný na Oskara. Další filmové úspěchy následovaly v roce 1987, když si zahrál po boku Mela Gibsona, v obrovsky úspěšné sérii filmů Smrtonosná zbraň.
Danny začal pracovat jako dobrovolník a vyslanec dobré vůle pro Organizaci spojených národů (od března 1998), která se angažuje v problému AIDS v Africe.
Na kanálu Fox Family má vlastní pořad, kam si zve obyčejné lidi, kteří prokázali odvahu a statečnost v krizových chvílích. Časopis TV Guide ho vybral mezi deset nejzajímavějších pořadů roku 2000.

50.

narozeniny slaví Williem DAFOE - americký herec
(* 22. 7. 1955 Appleton, Wisconsin, USA)

Je předposlední z osmi dětí sanitáře a ošetřovatelky. Středoškolská studia brzy zanechal, protože se víc věnoval filmařským pokusům a divadlu. Jako dvacetiletý nastoupil angažmá do Theatre X, experimentálního souboru z Milwaukee, s nímž během dvou let absolvoval turné po amerických a evropských metropolích. V roce 1978 se usadil v New Yorku, kde účinkoval v mimobroadwayských produkcích avantgardní dramatické dílny The Performance Group, vedené Richardem Schechnerem.
Od počátku 80. let se objevuje ve filmu, nejčastěji v rolích drsných mladíků, překračujících svými činy meze zákona (Nemilovaní, Ohně v ulicích a Žít a zemřít v L. A.).
Obrat v jeho filmové kariéře znamenala úloha zkušeného a vietnamskou válkou ošlehaného seržanta Eliase, za jejíž ztvárnění ve válečném psychologickém dramatu Četa (režie O. Stone) byl nominován na Oscara 1986. Mezinárodní popularitu mu přinesla netradičně pojatá postava pochybujícího a zhřešivšího Ježíše Krista ve skandální filmové adaptaci románu Nikose Kazantzakise Poslední pokušení Krista (r. M. Scorsese).
Další filmy: Hořící Mississippi, Tělo jako důkaz, Zběsilost v srdci, Tak daleko, tak blízko, Ve stínu upíra (nominace na Oscara 2000 a Zlatý glóbus 2000).


25. narozeniny slaví Kate RYAN – belgická zpěvačka
(* 22. 7. 1980 Belgie)

Narodili se 22. července 2005:

183. výročí narození - Johann Gregor MENDEL - moravský zakladatel genetiky německého původu
(* 22. 7. 1822 Hynčice u Kravař, + 6. 1. 1884 Brno)

Na nevelké zahradě o rozměrech pouhých 35x7 m uskutečnil neznámý moravský kněz své pokusy, které se staly základem moderní nauky o dědičnosti a znamenaly počátek úplně nové epochy biologie.
Johann Mendel, řádovým jménem Gregor (Řehoř), pocházel z nezámožné rolnické rodiny. Po absolvování brněnského gymnázia vstoupil na přání zbožné matky do semináře a po čtyřech letech byl vysvěcen na kněze. Zpočátku učil, ale musel toho zanechat, neboť nesložil předepsané zkoušky. V letech 1851-53 studoval ve Vídni přírodní vědy, znovu se snažil o středoškolskou profesuru, ale ani tentokrát se mu u zkoušek nepodařilo uspět. V klidu cely kláštera augustiniánů v Brně se pak plně věnoval badatelské práci. Výsledky svých dnes už proslulých pokusů s hrachem uveřejnil roku 1865 v časopise brněnského přírodovědeckého spolku bez sebemenšího dalšího ohlasu, přestože tu předložil matematické vyjádření přenosu dědičných vlastností z rodičů na potomstvo. Tři Mendelovy zákony - o uniformitě míšenců, o štěpení znaků, o volné kombinovatelnosti vloh - se staly úhelným kamenem moderní nauky o dědičnosti, základem šlechtění rostlin i živočichů a významnou součástí četných vědeckých oborů, především lékařství. Mendel umírá jako vědec neznámý. Teprve po 35 letech objevili jeho zprávu tři nezávisle pracující genetikové a uznali Mendelovo prvenství.

162. výročí narození - Antal STAŠEK - český spisovatel
(* 22. 7. 1843 Stamov v Podkrkonoší, + 9. 10. 1931 Praha)

Počátky literární dráhy Staška jsou sice ve znamení tvorby básnické - ovlivňované především Byronem a polskými romantiky - ale hlavní místo si získala nakonec v jeho díle próza.
Antal Stašek, vlastním jménem Antonín Zeman, studoval na gymnáziu v Jičíně a v polském Krakově, pak práva v Praze a opět v Krakově. Poté působil jako advokát na různých místech Čech a dva roky strávil jako vychovatel v Rusku. V letech 1878-1913 měl advokátní praxi v Semilech, kde poznal důvěrně národnostní i sociální problematiku severočeského pohraničí, a tyto prožitky natrvalo určily jeho literární dílo.
První prózy (povídky Švec Matouš, román Nedokončený obraz) ještě nesou výrazně romantické rysy, ale již prozrazují budoucího realistu, který ve svých následujících dílech kriticky vylíčil národnostní a sociální poměry českého venkova v době nástupu a rozmachu dravého kapitalismu (Blouznivci našich hor, O ševci Matoušovi... ad.). Od roku 1913 žil Stašek se svým synem Ivanem Olbrachtem v Praze, dál literárně tvořil a podporoval emancipační hnutí českého dělnictva za sociální rovnoprávnost.

105. výročí narození - Zdeněk KALISTA - český historik, básník, esejista a literární kritik
(* 22. 7. 1900 Benátky nad Jizerou, + 17. 6. 1982 Praha)

Opustili nás 22. července:

578. výročí úmrtí - Zikmund ALBÍK z UNIČOVA - německý učenec a pražský arcibiskup
(* asi 1358 Uničov, + 22./27. 7. 1427 Uhry)

Mistr svobodných umění, doktor práv a lékařství, "muž neobyčejně vzdělaný a humanisticky laděného smýšlení", osobní lékař českých králů se narodil v německé rodině v Uničově na Moravě. Dlouhá léta studoval na pražské univerzitě, ale také v italské Padově a stal se jednou z nejvýznamnějších lékařských kapacit svého věku. Už roku 1388 léčil Václava IV. a později se stal jeho osobním lékařem. Po skonu krále Václava IV. ve víru husitských bouří odchází Albík z Čech a stává se osobním lékařem krále Zikmunda.
Z množství jeho spisů, zaobírajících se vedle lékařství i matematikou, právem, filosofií a dalšími obory, je snad nejcennější latinsky psané Pravidlo pro zachování zdraví, v němž Albík mj. propagoval léčbu dietou, čímž předběhl vývoj medicíny o několik staletí.

33. výročí úmrtí - Pavel BOŘKOVEC - český skladatel a pedagog
(* 10. 6. 1894 Praha, + 22. 7. 1972 tamtéž)

Sobota 23. července 2005:

Svátek dnes slaví Libor, kočička Paggy a psíci Pad a Lary.

Narozeniny:

79.

narozeniny slaví Ludvík VACULÍK - český prozaik, fejetonista a publicista
(* 23. 7. 1926 Brumov u Valašských Klobouk)

58.

narozeniny slaví David Essex - herec, zpěvák
(* 23. 7. 1947 Plaistow, Londýn, Anglie)

Narodili se 23. července:

222. výročí narození - hrabě Karel CHOTEK - český šlechtic, prezident zemského gubernia
(* 23. 7. 1783 Vídeň, + 28. 12. 1868 tamtéž)

110.

výročí narození - František MORAVEC - československý generál
(* 23. 7. 1895 Čáslav, + 26. 7. 1966 Washington, USA)

Opustili nás 23. července:

162.

výročí úmrtí - Antonín MÁNES - český malíř a kreslíř období romantismu
(* 3. 11. 1784 Praha, + 23. 7. 1843 Praha)

102.

výročí úmrtí - Eduard WEYR - český matematik, univerzitní profesor
(* 21. 6. 1852 Praha, + 23. 7. 1903 Záboř u Labské Týnice)

Neděle 24. července 2005 :

Svátek dnes slaví Kristýna, kocourek Dan, fenka Polly a pes Britt. Gratulujeme!!!

Narozeniny:

59.

narozeniny slaví - Vlastimil HARAPES - český tanečník, choreograf a šéf baletu
(* 24. 7. 1946 Chomutov)

Mgr. Jan Puchalský

– redaktor, žurnalista, bývalý generální ředitel ČT a vedoucí redaktor české redakce BBC
(* 24. 7. 1969 Přerov)

Narodili se 24. července:

137.

výročí narození - Antonín HAJN - český novinář a politik
(* 24. 7. 1868 Solnice, + 26. 3. 1949)

85.

výročí narození - Josef HIRŠAL - český básník, překladatel a autor memoárů
(* 24. 7. 1920 Chomutičky u Hořic, + 15. 9. 2003 Praha)

Opustili nás 24. července:

214. výročí úmrtí - Ignác BORN - osvícenský přírodovědec, organizátor české vědy
(* 26. 12. 1742 Kapnik, + 24. 7. 1791)

66.

výročí úmrtí - Alfons MUCHA - český malíř, grafik a návrhář
(* 14. 7. 1860 Ivančice, + 24. 7. 1939 Praha)

34.

výročí úmrtí - Josef ŠÍMA - český malíř, ilustrátor a překladatel
(* 19. 3. 1891 Jaroměř, + 24. 7. 1971 Paříž)

32.

výročí úmrtí - Adolf HOFFMEISTER - český výtvarný umělec, spisovatel, publicista a kulturní pracovník
(* 15. 8. 1902 Praha, + 24. 7. 1973 Říčky u Rychnova n. Kněžnou)

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte svátek (máme tu i chlapy, ne?) nebo narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

     
Reklama